Jihočeši5. ledna  2013 v 08:30  

Scénárista Karel Čabrádek

Scénárista Karel Čabrádek - Foto: archiv Karla Čabrádka

Scénárista Karel ČabrádekFoto: archiv Karla Čabrádka

„Film má mluvit obrazem,“ říká Karel Čabrádek, autor scénářů k filmům Počítání oveček, Dobré světlo anebo Kráva.

„Klade na scénáristu jiné nároky než při psaní krásné literatury. Film nesmí být umluvený, nesmí zbytečně říkat věci, které jsou vidět. A když už tam je dialog, musí být pregnantní a věcný. Filmař nesmí diváka ani chvíli nudit. Jinak se ten zvedne a odejde. Ne, on musí být neustále v napětí, co přijde v následujícím okamžiku. A v tom se filmové umění liší od literárního. Obojí je vyprávění příběhů, jen filmař na ně musí jít jinak,“ pokračuje v myšlence. 

Karel Čabrádek se narodil roku 1943 v Písku. Pro svou profesi se rozhodl vlastně náhodou. Když bylo na konci základní školy načase se rozhodnout o budoucím povolání, nevěděl si rady. Čimelická střední filmová škola byla ideálním řešením a navíc: „Kdo z nás tehdy nechodil rád do kina," usmívá se. 

Po maturitě strávil několik let v barrandovských ateliérech jako asistent produkce, táhlo ho to ale domů, a tak znovu zakotvil v Písku. Pracoval v divadle a ve volném čase doma a zejména na chatě a pak chalupě psal. „Díky tomu jsem se nikdy nedostal do situace, že bych musel přijmout zakázku, o jejíž kvalitě bych nebyl přesvědčen,“ říká. 

Nejúspěšnější tvůrčí tandem vytvořil Karel Čabrádek s režisérem Karlem Kachyňou. Mluví o něm jako o svém guru. A jako o člověku zkušeném, moudrém a schopném sebereflexe. Karel Čabrádek vůbec raději mluví o druhých než o sobě. Formuluje opatrně, zvolna se propracovává k pointám, nejsou mu blízké definice. Nevejdou se do nich všechny okolnosti života. A těch je spousta. A ještě jedna milá věc charakterizuje jeho vyprávění: ať se ho zeptáte na cokoli, skončí u filmu. 

Poslechněte si celé vyprávění tak, jak jej zaznamenala redaktorka Eva Kadlčáková. 

 

Scénárista Karel Čabrádek

Vložit na svůj web

Pořad: Jihočeši  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota 18:00  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 11. září  2014 v 13:12       rubrika: Jihočeši

  Zdeněk Vodrážka: život s divadlem a filmem

  „To jsme promítali film Četník se žení,“ vzpomíná Zdeněk Vodrážka, budovatel a následně dlouholetý vedoucí letního kina ve Zlivi, na populární francouzskou komedii s Luisem de Funèsem v hlavní roli.

   
 • 5. září  2014 v 15:22     Audio  rubrika: Jihočeši

  Vzpomínka na herce Petra Šporcla

  Ve čtvrtek 4. září jsme se rozloučili s hercem Jihočeského divadla Petrem Šporclem. Chybět bude nejen své domovské scéně, jíž byl neochvějně věrný po celý herecký život, ale i posluchačům Českého rozhlasu České Bud...

   
 • 26. srpna  2014 v 13:46     Audio  rubrika: Jihočeši

  Ladislav Kopecký – ten, kdo napsal Javory

  „Při svých toulkách Čínou jsem zjistil, že psaní a veršování patřilo k jedněm z kvalifikačních požadavků na funkci císaře. Mělo to určitou logiku. K vládnutí je zapotřebí nejenom schopnost umět vést, organizovat, řídit,...

   
Jihočeský kraj
  Srážky, Povětrnostní podmínky: déšťsilný vítr, Jarošov
  Srážky: déšť, Dolní Dvořiště
  Srážky: déšť, I/20 x I/4 Nová Hospoda

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas