Jihočeši18. února  2017 v 18:00  

Ať se scénáristy Karla Čabrádka zeptáte na cokoli, skončí u filmu

Scénárista Karel Čabrádek - Foto: archiv Karla Čabrádka

Scénárista Karel ČabrádekFoto: archiv Karla Čabrádka

„Film má mluvit obrazem,“ říká Karel Čabrádek, autor scénářů ke snímkům Počítání oveček, Dobré světlo anebo Kráva. Film podle něj klade na scénáristu jiné nároky než psaní krásné literatury, nesmí totiž být umluvený a zbytečně říkat věci, které jsou vidět.

„Filmař nesmí diváka ani chvíli nudit. Jinak se zvedne a odejde. Ne, on musí být neustále v napětí, co přijde v následujícím okamžiku. A v tom se filmové umění liší od literárního. Obojí je vyprávění příběhů, jen filmař na ně musí jít jinak,“ myslí si. 

Karel Čabrádek se narodil roku 1943 v Písku. Pro svou profesi se rozhodl vlastně náhodou. Když bylo na konci základní školy načase vybrat si budoucí povolání, nevěděl si rady. Čimelická střední filmová škola byla ideálním řešením a navíc: „Kdo z nás tehdy nechodil rád do kina," usmívá se. 

Po maturitě strávil několik let v barrandovských ateliérech jako asistent produkce, táhlo ho to ale domů, a tak znovu zakotvil v Písku. Pracoval v divadle a ve volném čase doma a zejména na chatě a pak chalupě psal. „Díky tomu jsem se nikdy nedostal do situace, že bych musel přijmout zakázku, o jejíž kvalitě bych nebyl přesvědčen,“ říká. 

Nejúspěšnější tvůrčí tandem vytvořil Karel Čabrádek s režisérem Karlem Kachyňou. Mluví o něm jako o svém guru. A jako o člověku zkušeném, moudrém a schopném sebereflexe. Karel Čabrádek vůbec raději mluví o druhých než o sobě. Formuluje opatrně, zvolna se propracovává k pointám, nejsou mu blízké definice. Nevejdou se do nich všechny okolnosti života. A těch je spousta. A ještě jedna milá věc charakterizuje jeho vyprávění: ať se ho zeptáte na cokoli, skončí u filmu.  

Vyprávění Karla Čabrádka si můžete poslechnout v pořadu Jihočeši. 

Pořad: Jihočeši  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota 18:00  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Srážky: sněžení, I/20 x I/4 Nová Hospoda
  Srážky: silný déšť, Dolní Dvořiště
  Od 26.4.2017 21:40 do 27.4.2017 00:45; na silnici 20 u obce Sedlec okres České Budějovice; komunikace 20 u obce Sedlec; nehoda; probíhají záchranné a vyprošťovací práce, nebezpečí; DN osobního automobilu ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace