Jihočeši13. května  2017 v 18:00  

Studentka procestovala už 23 zemí. V Brazílii zažila střílečku, na Zélandu žila v dodávce

Na Novém Zélandu Dominika Oulická navštívila i Hobitín, který tu vyrostl kvůli natáčení Pána prstenů - Foto: archiv LítámeVtom.com

Na Novém Zélandu Dominika Oulická navštívila i Hobitín, který tu vyrostl kvůli natáčení Pána prstenůFoto: archiv LítámeVtom.com

Dominika Oulická je nebojácná žena z jihočeského Husince, která křižuje svět s batohem na zádech. Ve Velké Británii byla chvíli bezdomovkyní a sama žila v dodávce na Novém Zélandu. Pak potkala přítele Petra Machta. Teď cestují společně a o svých zážitcích vypráví lidem na besedách.

„Zhruba před deseti lety, když jsem nastoupila na vysokou školu, jsem zjistila, že moje znalosti z angličtiny nejsou dostačující a že by mě v prváku u zkoušky vyhodili. Tak jsem sbalila batoh a odjela do Anglie naučit se anglicky. To jsem za dva měsíce zvládla. Jenomže cestování se stalo mojí závislostí a nemůžu přestat,“ vypráví o své vášni Dominika Oulická. 

Cizí země si s přítelem vybírá podle tří zásad - roli hrají akční letenky, politická situace v daném regionu a nemoci. Pravidla stanovil Petr poté, co se v Brazílii pár ocitl uprostřed policejního zásahu. „My jsme takoví extrémní cestovatelé. Pořád posouváme hranice a pak se divíme, co všechno zvládneme. Říkáme si, že už to dělat nebudeme, že je to zbytečné, ale pak do toho zase vlítneme,“ říká. 

Dominika Oulická chce svým životním stylem lidem ve svém okolí ukázat, že na plnění snů nejsou potřeba velké peníze ani cestovní kanceláře. „My ukazujeme, že to jde i za pár peněz. To jsou jen předsudky, že je cestování drahé nebo že potřebujete řeč. My se domluvíme rukama i nohama,“ dodává. 

Na cesty si vždy do krosny balí tričko s nápisem TJ Husinec a ve všech koutech světa o jižních Čechách vypráví. „To je taková moje raritka, že se fotím u různých památek v tomto tričku. Pak to dětem z našeho klubu prezentuji a motivuji je, aby taky cestovali,“ komentuje. 

Další sérii přednášek slibuje Dominika Oulická na podzim, až se s přítelem vrátí z Dominikánské republiky. I přesto, že v průběhu roku několikrát Českou republiku opustí, nedají na rodnou zemi dopustit. „My se sem moc rádi vracíme. Máme strašně rádi jižní Čechy. Spousta lidí básní o Americe, ale neuvědomují si, jak se tu doma máme skvěle,“ připomíná. 

Vyprávění Dominiky Oulické a Petra Machta si můžete poslechnout v pořadu Jihočeši. 

Dominika Oulická nyní cestuje s přítelem Petrem Machtem - Foto: archiv LítámeVtom.com

Pořad: Jihočeši  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota 18:00  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, II/105-107.5
  Od 19.2.2018 00:15 do 05:20; na silnici 39 u obce Volary okres Prachatice; silnice uzavřena, nehoda; havarované těžké nákladní vozidlo; Kamion napříč komunikace, bez zranění osob.
  silnice III/1543, u obce Soběnov, okr. Český Krumlov, uzavřeno, sportovní akce, Od 19.02.2018 08:30 Do 19.02.2018 16:30, silnice III/1543, Soběnov - Velké Skaliny, testování soutěžního vozu, Vydal: Městský ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace