Kavárna8. ledna  2018 v 18:00  

Dvě skladby v evropské premiéře představila Iva Bittová v Budějovicích

Iva Bittová se poprvé setkala s Jihočeskou filharmonií. Společné vystoupení zaznamenal Český rozhlas - Foto: Pavla Kuchtová

Iva Bittová se poprvé setkala s Jihočeskou filharmonií. Společné vystoupení zaznamenal Český rozhlasFoto: Pavla Kuchtová

Hraje na housle, zpívá, hvízdá, tančí, chvílemi šeptá nebo křičí. Originální houslistka a zpěvačka Iva Bittová posluchače vždycky něčím překvapí. Tentokrát to bylo spoluprací s Jihočeskou filharmonií, se kterou se setkala vůbec poprvé.

V českobudějovickém Metropolu ve středu večer s orchestrem zahrála v premiéře skladbu svého syna, ale i svého dlouholetého přítele. 

Zazněla skladba Pavla Fischera Temperamenty. Někdejší primarius Škampova kvarteta napsal tuto čtyřvětou kompozici přímo pro Ivu Bittovou. „Napsal jsem ji pro ni a můj soubor Bardolino s tím, že jsem měl na mysli bardy a emocionální výraz Ivy. Už jsem to psal s tím, že ona to bude zpívat, od začátku jsem ji tam slyšel. Skutečně mě nezklamala, dobře to vychází v místech, kde potřebuji, aby byla velmi expresivní, a je úžasná i v lyrických polohách,“ řekl. 

A Iva Bittová hraje Fischerovu skladbu evidentně s chutí a velkým nasazením. „Je tam hodně houslových virtuózních partů, které on bravurně zvládá. U mého partu je znát, že při psaní slyšel můj hlas s houslemi, hodně to kombinuji a mám to jako jeden nástroj,“ komentovala houslistka a zpěvačka. 

Sugestivní interpretka, která má v krvi folk i jazz 

Jihočeská filharmonie spolupracovala s Ivou Bittovou poprvé. Podle dirigenta Jana Talicha to ale byla spolupráce oboustranně přínosná. „Je to příjemná a hlavně inspirativní spolupráce. Iva Bittová je nesmírně sugestivní interpretka, má v krvi folklorní i jazzové cítění a přenáší to na nás, takzvané klasické hudebníky. Musím říct, že my se necháme rádi inspirovat,“ dodal. 

Kromě nových skladeb Pavla Fischera a Antonína Fajta, syna Ivy Bittové, zazněly ve druhé polovině koncertu i starší písně. Dostaly ale nové instrumentální aranžmá, a to právě houslistku a zpěvačku pořád inspiruje. „Snažili jsme se přinést nový materiál. Já se snažím i do starších skladeb vložit příběh, uchopit atmosféru toho momentu, něco vytvořit, vždycky tam mám i prostor k improvizaci,“ připomněla. 

Českobudějovický program zopakovala Jihočeská filharmonie s Ivou Bittovou ve čtvrtek v pražském Rudolfinu a v pátek v Táboře. Z koncertu vznikl záznam pro Český rozhlas Vltava a nahrávka možná vyjde i na cédéčku. 

Exkluzivní rozhovor s Ivou Bittovou přináší kulturní magazín Kavárna. Dále představí inscenaci Kalifornská mlha v Jihočeském divadle a nabídne recenzi knihy Jakub Vandrovec: Záhada Kuby Rozparovače.
Celý pořad si poslechněte zde. 

Pořad: Kavárna  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: neděle 18:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 22.1.2018 22:20 do 24.1.2018 00:25; na silnici 120 u obce Borotín okres Tábor , délka 1.8km; mezi obcemi Borotín - Boratkov; ledovka, průjezd se zvýšenou opatrností
  Od 22.1.2018 15:05 do 23.1.2018 15:10; na silnici 3 v obcích Bujanov a Dolní Dvořiště okres Český Krumlov , délka 2.3km; ledovka; v délce 1 km, zvýšená opatrnost, silné sněžení, stojící kamiony
  silnice I/4, v katastru obce Vimperk, okr. Prachatice, omezení, Od 19.01.2018 00:00 Do 11.01.2019 23:59, Úplné krátkodobé uzavírky v bezpečnostním okruhu lomu Sudslavice a lomu Výškovice pro provádění ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace