Kavárna22. ledna  2018 v 18:00  

Mozart versus Salieri. Pěvec Adam Plachetka přímo srovnává díla hudebních rivalů

Operní pěvec Adam Plachetka při zkoušce s Czech Ensemble Baroque Orchestra, která jej doprovázela na koncertu v Českých Budějovicích - Foto: Andrea Zahradníková

Operní pěvec Adam Plachetka při zkoušce s Czech Ensemble Baroque Orchestra, která jej doprovázela na koncertu v Českých BudějovicíchFoto: Andrea Zahradníková

Molieri aneb Mozart versus Salieri. Tak nazval svůj koncertní program operní pěvec Adam Plachetka, který vystoupil před vyprodaným hledištěm českobudějovického Metropolu.

Sólistu Vídeňské státní opery a častého hosta newyorské Metropolitní doprovodil Czech Ensemble Baroque Orchestra řízený dirigentem Romanem Válkem. 

Zazněly árie z Mozartových oper Don Giovanni nebo Figaro, které by se daly nazvat doslova hity, a vedle toho téměř neznámé árie z oper Antonia Salieriho. 

Adam Plachetka pro svůj koncert záměrně vybral tyto dva hudební souputníky. „Je vidět ten rozdílný kompoziční styl. Salieri přece jenom neměl tolik nápadů jako Mozart, kterému se samozřejmě těžko může někdo rovnat, ale o to řemeslněji byl schopen svoje myšlenky rozvést. Dává to hezkou představu o tom, jak se tehdy asi musel psát ten mainstream,“ říká. 

Zatímco Mozarta má Adam Plachetka běžně v repertoáru a zpívá ho po celém světě, dokonce i v Metropolitní opeře v New Yorku, s díly Salieriho se ve své operní praxi ještě nesetkal. Právě proto ho lákalo toto spojení. „Je zajímavé si poslechnout ty árie hned po sobě. Je vidět, že Mozart se už zamlada dostal minimálně na úroveň Salieriho, který v té době byl na vrcholu,“ dodává. 

Zpívá ve Vídni i New Yorku, na Čechy ale nezapomíná 

Kalendář Adama Plachetky je plný na několik let dopředu. Už v únoru odlétá do New Yorku, kde během března a dubna ztvární úlohu Giulielma v novém nastudování Mozartovy opery Cosi fan tutte. V květnu ho čeká domovská Vídeňská státní opera a Donizettiho Don Pasquale. 

Zdůrazňuje ale, že mezi české posluchače se vždycky vrací rád. „Snažím se, když to alespoň trochu jde, nezapomínat na vlast, a když vznikne nějaká mezera, tak ji vyplnit nějakým koncertem. Rád jezdím mimo hlavní město, mám šanci se podívat do měst, kde jsme dosud nebyl, nebo se někam po dlouhé době vrátit. Do Budějovic jsem jezdil před lety docela často, tak jsem rád, že se můžu zase podívat po městě,“ komentuje. 

Operní pěvec Adam Plachetka poskytl rozhovor pro kulturní magazín Kavárna - Foto: Andrea Zahradníková

Rozhovor s operním pěvcem Adamem Plachetkou přináší kulturní magazín Kavárna. Dále zavede na veřejnou nahrávku legendární bluegrassové kapely Poutníci a připomene publikaci o židovském hřbitově v Jistebnici.
Celý pořad si poslechněte zde. 

Pořad: Kavárna  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: neděle 18:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 22.2.2018 12:55 do 15:00; na silnici 145 u obce Netolice okres Prachatice; nehoda; zvěř na vozovce; havarované vozidlo; srážka OA se zvěří, bez zranění osob.
  Od 22.2.2018 11:25 do 13:30; na silnici 20 v obci České Budějovice; před světelnou křižovatkou.; nehoda, silný provoz; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.
  ulice Na Příkopech, Blatná, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 24.02.2018 06:00 Do 24.02.2018 14:00, Úplná uzavírka místní komunikace, ul. Na Příkopech v Blatné, z důvodu konání farmářských trhů. Objízdná ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace