Kavárna5. března  2018 v 18:00  

Sourozenecký dvojhlas je prostě nezaměnitelný, říkají Martha a Tena Elefteriadu

Martha a Tena Elefteriadu zazpívaly při veřejné nahrávce v Českém rozhlase České Budějovice své staré hity a několik řeckých písní - Foto: Miroslav Tichák

Martha a Tena Elefteriadu zazpívaly při veřejné nahrávce v Českém rozhlase České Budějovice své staré hity a několik řeckých písníFoto: Miroslav Tichák

V budově Českého rozhlasu České Budějovice stále vznikají nové nahrávky koncertních vystoupení. Naposledy sem dorazily sestry Martha a Tena Elefteriadu, které se představily se svou doprovodnou kapelou.

Studiový sál se zcela naplnil a všichni návštěvníci odpovídali shodně na otázku, co pro ně Marta a Tena znamenají – hezké vzpomínky na mládí. 

Sestry zazpívaly staré hity ze svého repertoáru a několik řeckých písní. Doprovázela je kapela Professor. „Nějakou dobu už s nimi hrajeme. Jsou mladí, někteří z nich se narodili v době, kdy jsme my už vystřelily do profesionální sféry,“ řekla Martha. 

„Já jsem přesvědčená o tom, že každý, kdo zpívá a hraje, má své fandy, i kdyby byli jen tři. Tihle kluci si to všechno oblíbili, náš repertoár se jim líbil, tak to s námi nacvičili. Mě inspirují tím, že jsou nadšenější než já v tom repertoáru,“ dodala Tena. 

Tena Elefteriadu má hlubší hlas než její sestra. Sama říká, že ho zdědila po otci. „Tak to bylo od dětství. Když jsme zpívaly ve sborech, tak já stála vždycky mezi kluky, protože jsem měla chlapecký hlas, zatímco Martha má mezzosoprán až soprán,“ popsala. 

Myslí si, že i když existuje spousta harmonických spojení hlasů, sourozenecký dvojhlas je prostě nezaměnitelný. „Martha má úplně jiné zabarvení hlasu než já, ale když zpíváme dohromady, tak je to naprostá symbióza. To je rodová záležitost, je to prostě jiné než normální dvojhlasy,“ doplnila Tena. 

Jeden ne moc šťastný rok v Nových Hradech 

Sestry prožily jeden rok v jihočeských Nových Hradech, ale nebylo to zrovna šťastné období. „Byly jsme v dětském domově. To bylo docela krušné, zemřela nám maminka, když jsme byly malé, a dostaly jsme se do Nových Hradů. Pamatuji si na to a docela ráda bych to tam znovu viděla,“ vyprávěla Martha. 

Ta pak žila v Brně a v roce 1990 se přestěhovala do Prahy. Tena bydlela v Bratislavě, ale od roku 1994 má domov v Dobřichovicích u Prahy, takže sestry k sobě mají blízko a mohou dále spolupracovat. 

Rády posluchačům zpívají staré hity, ale myslí také na novinky. „Mně by se líbilo, kdybychom si mohly nahrát nějakou swingovou desku. Základem by byly písničky, které už z této éry zpíváme a zbytek bychom doplnily. Také nás čeká jednání o další desce v rytmu řeckého tance,“ uzavřela Martha. 

Ochutnávku z vystoupení Marthy a Teny Elefteriadu přináší kulturní magazín Kavárna. Dále se dozvíte, co připravilo Prácheňské muzeum v Písku pro novou sezónu, a představíme knihu Dana Browna Počátek.
Celý pořad si poslechněte zde. 

Pořad: Kavárna  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: neděle 18:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 23.3.2018 19:10 do 21:15; na silnici 24 u obce Frahelž okres Jindřichův Hradec; nehoda; 2x OA bez zranění.
  silnice I/23, část obce Horní Bolíkov, v katastru obce Studená, okr. Jindřichův Hradec, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 26.03.2018 07:00 Do 29.03.2018 23:59, částečnou ...
  silnice I/19, v katastru obce Kostelec nad Vltavou, okr. Písek, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.03.2018 06:00 Do 03.06.2018 23:59, částečná uzavírka úseku silnice I/19, okr. Písek, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace