Kavárna9. října  2017 v 18:00  

Ulicí běžel nahý muž, pronásledovala ho žena. Zážitek inspiroval kreslíře Karla Pavlíka

Vernisáž výstavy obrazů kreslíře Karla Pavlíka (na snímku) v budově Českého rozhlasu České Budějovice - Foto: Magdalena Hovorková

Vernisáž výstavy obrazů kreslíře Karla Pavlíka (na snímku) v budově Českého rozhlasu České BudějoviceFoto: Magdalena Hovorková

Své obrazy vytváří prakticky jen tužkou, ale občas využije i jiné možnosti. Kreslíř Karel Pavlík nyní představuje svá díla ve výstavním prostoru Českého rozhlasu České Budějovice. Prohlédnout si je tu můžete do konce října.

Na výstavě jsou k vidění obrazy s různou tématikou, od snových vizí přes architekturu, akty až k obyčejným situacím všedního života. „Sám život se skládá jako mozaika. Je spousta krásných i zoufalých věcí, já to všechno vnímám a snažím se to vyjádřit právě ve své tvorbě,“ říká kreslíř Karel Pavlík. 

Zaujme například obraz sloupu, který se naklání, na něm je nahý muž a pod ním žena. „Když jsem byl před lety v Benátkách, korzoval jsem a najednou ze dveří vyběhl nahý muž a za ním žena oblečená skoro jako na karneval. Lidé jim tleskali a já dodnes nevím, jestli tleskali tomu pánovi, co urputně běžel, nebo té paní, co na něj urputně volala. Já jsem tleskal oběma,“ prozrazuje svou inspiraci. 

Při kreslení používá tužku, ale občas má potřebu ji doplnit trochou barvy. „Většinou se jedná o výraznou červenou jako takový kontrast k té černé. Kdyby tam zase bylo moc barev, myslím, že by na mě křičely, a to já nemám rád. Já mám rád, když to se mnou komunikuje, a tohle černobílé vyjádření tužkou je pro mě uklidňující, našel jsem se v tom,“ vysvětluje. 

Na výstavě v Českém rozhlase České Budějovice je k vidění ale také modrá kresba propiskou. „Já se s kresbou jako laskám, hladím se s ní a ona mi to vrací v tom výsledku, že si navzájem vyhovujeme. Nalézám v té kresbě klid,“ dodává kreslíř. 

Karel Pavlík se narodil roku 1954 v Ústí nad Labem, nyní žije a tvoří v Českých Budějovicích. Byl členem výtvarné skupiny VIS-ART, od roku 1991 má samostatné výstavy. Jeho díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách převážně v zahraničí, například v Itálii, Francii, Švýcarsku, Kanadě, Brazílie nebo Izraeli. 

Vernisáž výstavy obrazů kreslíře Karla Pavlíka v budově Českého rozhlasu České Budějovice - Foto: Magdalena Hovorková

Rozhovor s kreslířem Karlem Pavlíkem přináší kulturní magazín Kavárna. Dále připomíná, že v písecké galerii Sladovna otevřeli novou výstavu Hnízdo a že se budějovické plovárna stala kulturní památkou. Také zavede na knižní festival Tabook a nabízí recenze filmů O těle a duši a Křižáček.
Celý pořad si poslechněte zde. 

Pořad: Kavárna  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: neděle 18:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Hořice
  Od 17.1.2018 18:45 do 20:50; v ulici Objížďková v obci Český Krumlov; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; nehoda dvou osobních vozidel bez zranění, HZS na místo
  Od 17.1.2018 18:00 do 18.1.2018 18:05; na silnici 151 u obce Budeč okres Jindřichův Hradec , délka 671m; ledovka; v délce 100, zvýšená opatrnost, uvízlé nákladní vozidlo

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace