V Budějovicích se mohu opřít o herecké osobnosti, říká nová šéfka činohry

12. únor 2018

Martina Schlegelová je uměleckou ředitelkou pražského nezávislého divadla LETÍ a také režisérkou Českého rozhlasu. V tom všem bude dál pokračovat, ale zároveň vtiskne novou tvář činohře Jihočeského divadla. Stala se totiž novou šéfkou souboru.

Jak přišla nabídka z Jihočeského divadla a jak dlouho jste ji zvažovala?
Já jsem tady režírovala dvě inscenace v průběhu tří let a po té druhé, to znamená po Katech, se mě ředitel Lukáš Průdek zeptal, jestli bych nechtěla převzít činohru, protože předchozí vedoucí Jana Kališová se rozhodla skončit. Měla jsem i velmi osobní důvod sem přijít, a tak jsem zvažovala, jestli je to dobrý nápad, nebo ne, byla to taková komplikovaná situace. Nakonec jsem se ale rozhodla poměrně rychle a myslím, že dobře. Doufám, že si to budu myslet ještě za pár sezón.

Vaše jméno mají diváci spojené hlavně s divadlem LETÍ. To nyní opustíte?
Ne, divadlo LETÍ zůstává, to je srdcový projekt, který jsme si vybudovali téměř od počátku. Myslím, že teď je divadlo ve skvělé kondici a funguje, je tam výborný tým, se kterým ráda pracuji, takže ho určitě nechci opustit.

Čím vás zaujalo Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích?
Velmi podstatné je, že už má za sebou část takové proměny, kterou budou podle mého názoru muset projít všechna regionální divadla. Už Martin Glaser s Olgou Šubrtovou se zasloužili o výraznou změnu repertoáru a působení Lukáše Průdka v roli ředitele přineslo řadu změn v provozu a řízení, které jsou mi sympatické. V neposlední řadě se člověk vždycky zamýšlí nad souborem. Protože už jsem tu dvakrát pracovala, věděla jsem, že se mohu opřít o herecké osobnosti. Navíc se mi líbí jižní Čechy a vždycky jsem se tady cítila dobře.

Co vidíte jako svůj největší úkol na pozici šéfky činohry?
Z podstaty regionálního divadla vyplývá, že by mělo obsloužit široké spektrum diváků – lidi, kteří jdou po práci do divadla si odpočinout, seniory, rodiny s dětmi, studenty, diváky, kteří mají rádi nějaké alternativnější druhy umění. Zároveň by mělo fungovat jako místo setkání, je důležité, aby to byl otevřený prostor, kam se lidé nebojí přijít. Kultura je placena z daní nás všech a měla by pomáhat budovat společné hodnoty a zkulturňovat životní prostor pro co nejširší publikum.

Prozradíte, co chystáte na příští sezónu?
Protože nás čeká důležité státní výročí, rozhodli jsme se udělat čistě českou sezonu. Zkusíme se ale podívat, co píší současní autoři a která témata by se mohla týkat Jihočeského kraje. Myslím, že se podařilo dát dohromady zajímavou nabídku titulů, dokonce bude jedna světová premiéra, protože přímo pro nás dramatik René Levínský píše hru o Masarykovi.

Rozhovor s Martinou Schlegelovou přináší kulturní magazín Kavárna. Dále se dozvíte, že Radioservis vydal CD Jiří Anderle v Pavlíkově, a pozveme vás na nové evropské filmy na plátnech kin.
Celý pořad si poslechněte zde.

autoři: pku , Andrea Poláková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.