Kavárna11. září  2017 v 18:00  

Valentin Horba nezaměnitelným stylem maluje jihočeské chalupy a krajinu

Valentin Horba představuje své obrazy ve výstavním prostoru Českého rozhlasu České Budějovice - Foto: Andrea Zahradníková

Valentin Horba představuje své obrazy ve výstavním prostoru Českého rozhlasu České BudějoviceFoto: Andrea Zahradníková

Díky obrazům Valentina Horby se doslova rozsvítila kavárna U Tří lvů v budově Českého rozhlasu České Budějovice. Nejčastějšími motivy jeho děl jsou jihočeské chalupy a krajina, na mnoha obrazech zachycuje také kostely a uličky různých obcí.

Na jednom z vystavených obrazů návštěvníci například poznají kostel v Putimi. „Tu jsem objevil před čtyřmi roky, když jsem tam dělal výstavu pro kamaráda. Navíc odtud pochází spisovatelka Jarka Pixová, se kterou jsme teď vydali kalendář a knihu o mlýnech. A zrovna jsem Putim maloval na jeden velký obraz do Iowy,“ komentuje Valentin Horba. 

Jeho ztvárnění jihočeských měst a vesnic má charakteristický rukopis. Přesvědčit se o tom můžete ve v kavárně budějovického rozhlasu, kde výstava potrvá do 30. září. Je na ní celkem třicet obrazů. 

„V současné době mám ještě velkou výstavu na hradě Švihov a v Prášilech na Šumavě,“ dodává malíř. 

Pořídit si můžete i kalendář o českých klapáčích, tedy mlýnech. K tomuto námětu Valentina Horbu přivedla zvláštní událost. „Mám kamaráda Davida Kolouška a on přišel s tím, že mu v restituci vrátili pole a že tam kdysi stával Kolouškův mlýn. Chtěl, abych využil svojí fantazii a namaloval ho. Tak jsem namaloval svůj první mlýn z hlavy. Všem se hrozně líbí a ptají se, kde je,“ vypráví s úsměvem. 

Obrazy Valentina Horby jsou v mnoha soukromých sbírkách, muzeích a galeriích. Jeden vlastní i prezident Václav Klaus a režisér Zdeněk Troška, další zdobí pracovnu starosty italského města Montoggia. Obraz Traktor Johndier s jihočeskou vesnicí byl předán do muzea v americké Iowě. 

Valentin Horba představuje své obrazy ve výstavním prostoru Českého rozhlasu České Budějovice - Foto: Andrea Zahradníková

Na výstavu Valentina Horby v budově rozhlasu zve kulturní magazín Kavárna. Dále se v něm ohlédneme za nočními prohlídkami Českých Budějovic, nabídneme recenzi thrilleru Sedmá pohroma a připomeneme velkoformátové fotografie, které jsou opět na náměstí.
Celý pořad si poslechněte zde. 

Pořad: Kavárna  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: neděle 18:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 21.2.2018 10:00 do 12:00; D3 - 87.4km na trase Mezno - Veselí nad Lužnicí; požár vozidla
  D3, km 95, ve směru České Budějovice, porouchané vozidlo, zdržení, Od 21.02.2018 09:59 Do 21.02.2018 11:00
  Od 20.2.2018 19:25 do 21.2.2018 19:30; na silnici 1343 u obce Střížovice okres Jindřichův Hradec , délka 311m; ledovka; zvýšená opatrnost

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace