V Třeboni napsal Roman Ráž Lázeňské dobrodružství a Lázeňské naděje. Chystá už i třetí díl

V jihočeském lázeňském městečku Třeboň píše své romány prozaik Roman Ráž - Foto:  Karelj, Wikipedia, public domain - volné dílo

V jihočeském lázeňském městečku Třeboň píše své romány prozaik Roman RážFoto:  Karelj, Wikipedia, public domain - volné dílo

Prozaik Roman Ráž žije napůl v Praze a napůl v Třeboni. A právě v jihočeském lázeňském městečku napsal romány Lázeňské dobrodružství a Lázeňské naděje. Příběh se ale odehrává v úplně jiných lázních. „Jsou to Slaňany, které jsem si vymyslel, protože jsem nechtěl uvádět skutečné jméno. Už se to ale prořeklo a lidé vědí, že se jedná o Luhačovice,“ prozradil.

Knihy Romana Ráže tvoří rodinnou ságu. Ta začíná v roce 1903. „Tehdy moje babička jako vídeňská Češka přišla na Moravu. Všechny motivy mají reálný základ, používám vše, co se stalo v mé rodině, ale samozřejmě to upravuji,“ říká autor. 

První román Lázeňské dobrodružství se odehrává v předválečné době a za první světové války. Druhý díl Lázeňské naděje navazuje obdobím druhé světové války a Roman Ráž už plánuje i další pokračování. „Jestli budu mít dost sil a odvahy, napíšu třetí díl, který by se měl odehrávat od roku 1950. Ten krutě postihl naši rodinu. V příběhu se chci dostat až k sametové revoluci,“ komentuje. 

Ze začátku přitom trilogii vůbec neplánoval. Říká o sobě, že pracuje intuitivně a původně chtěl pouze napsat vzpomínku na babičku. Pak se ale ukázalo, že po prvním díle by mělo přijít nějaké pokračování, a to samé se opakovalo i po druhém díle. K třetí knize si tak autor už připravuje podklady. 

Hodně čerpá z autentických materiálů, studuje literaturu i dobové noviny. Snáze se mu podle jeho slov popisovalo období první světové války. „Ta byla přehlednější, jednoduší, ještě tam nebylo tolik intrik, zloby a rasismu. Ve druhé knize, která líčí nástup nacismu a jak se to promítalo do celé Evropy, šlo o velmi složité a otřesné téma. A nejotřesnější je na tom to, že řada těch věcí se dneska opakuje, rétorika politických vůdců některých zemí je prakticky totožná s tou tehdejší,“ připomíná Roman Ráž. 

Nejtěžší však podle něj bude zachytit dobu, která už se blíží současnosti, ve třetí knize. „Proto váhám a mám předem spoustu podkladů. Je spousta pamětníků, kteří budou mít svůj názor a budou říkat, co jsem tam měl napsat a co naopak ne. Navíc bych měl obsáhnout čtyřicet let, a to je velmi složité,“ vysvětluje. Závěr trilogie by se měl jmenovat Lázeňské ozvěny a vyjde pravděpodobně v roce 2017. 

Celý rozhovor s Romanem Rážem si poslechněte v pořadu Literární matiné v odkazu výše. 

Pořad: Literární matiné  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: Tento pořad již není ve vysílání ČRo České Budějovice.  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 23.3.2018 08:00 do 10:05; v ulici Lázeňská v obci Dobrá Voda u Českých Budějovic okres České Budějovice; nehoda; 2x OA, na místo PČR, ZZS a HZS.
  ulice Na Příkopech, Blatná, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 24.03.2018 06:00 Do 24.03.2018 14:00, Úplná uzavírka ul. Na Příkopech z důvodu konání farmářských trhů. , Vydal: Městský úřad Blatná
  silnice I/3, v katastru obce Boršov nad Vltavou, část obce Poříčí, okr. České Budějovice, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.03.2018 00:00 Do 31.05.2018 23:59, částečná uzavírka silnice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace