Nepřehlédněte8. října  2014 v 05:56  

Hra s kukuřicí připravuje nevidomé děti na Braillovo písmo

Sbírání kukuřice do kelímku je ideálním nácvikem na Braillovo písmo: levá ruka fixuje, zatímco pravá jemně pracuje - Foto: Jana Matznerová

Sbírání kukuřice do kelímku je ideálním nácvikem na Braillovo písmo: levá ruka fixuje, zatímco pravá jemně pracujeFoto: Jana Matznerová

Příkré schody, spousta barev a speciální hry. Tak vypadá školka pro zrakově postižené děti v Českých Budějovicích. Proč tam mají děti kromě běžných hraček i kukuřici a hrášek?

Děti se zrakovým postižením se ve speciální školce v Českých Budějovicích učí základní věci hrou. Některé z nich vidí jen slabě, jiné jako v mlze nebo jako přes úzkou trubičku. Přesto dovádí stejně jako děti v běžné školce. Jezdí na kole, skáčou přes překážky a perou se. 

Ve MŠ ro zrakově postižené v Čekých Budějovicích je 60 zrakově postižených dětí z celého Jihočeského kraje, ale můžou se sem přihlásit i děti z celé republiky nebo Evropské unie. 

 

Ve školce pro zrakově postižené natáčela s malou Adélkou a její učitelkou Evou Bartuškovou redaktorka Romana Lehmannová

Vložit na svůj web

 

Schody na půdu a barevná futra 

Školka se nachází ve dvou budovách, jedna z nich je vilka z první republiky, jsou v ní příkré schody, tedy není bezbariérová. I to je záměr, děti si musí zvykat. Ani město nikdy nebude pro děti a dospělé s vadou zraku plně bezbariérové. Zajímavá je také jedna ze tříd, ze které vedou schody na půdu. Pro děti je to místo, kde se schovají před ostatními, čtou si tam a mohou být samy. Pro učitelky je ale důležité, že děti běhají po schodech, učí se je zvládat a ony je při tom mohou sledovat. 

Na speciální povrch, který jde snadno umýt, mohou děti malovat - Foto: Jana Matznerová

Školka je uvnitř barevná, ale všechny barvy mají praktický význam. Na zemi i futrech jsou výrazné syté barvy, které vidí i děti se zbytkem zraku a mohou se díky nim dobře orientovat. Různě barevné jsou i skříňky a židličky, aby je děti snadněji rozeznaly. 

K dětem pravidelně dochází oční lékařka a dvě zdravotní sestry. S dětmi každý den cvičí, aby povzbuzovaly činnost očí. V posledních letech šla oční medicína dopředu, a tak má mnoho dětí opravdu šanci, že se jim jejich oční vada díky operaci a cvičení zlepší. Do školky dochází také rehabilitační pracovnice, která s dětmi dělá Vojtovu metodu. 

Tak trochu jiné Člověče nezlob se 

Děti mají i speciální hračky, díky kterým se jim rozvíjí hmat a sluch, a také hračky, které jsou speciálně upravené pro slabozraké děti. Figurky člověče nezlob se jsou například rozlišené nejen barevně, ale také tím, že má každá z nich jiný tvar. I samotná hrací plocha člověče není jen namalovaná, natištěná, ale je vyfrézovaná do dřevěné desky tak, aby děti i po hmatu poznaly, kde jsou políčka. 

Adélka se hrou učí jemné motorice prstů - Foto: Jana Matznerová

Některé děti už se připravují na to, aby zvládly chůzi s bílou holí nebo Braillovo písmo. K tomu jim pomáhají obyčejná zrna usušené kukuřice. Děti je musejí pravou rukou sbírat a házet do kelímku, který drží levou rukou. Právě levou rukou si budou v budoucnu držet papír a ukazovat řádky, které budou číst pravou rukou. Jindy si děti uválejí placičku z modelíny, do které na řádek vpichují jedno kukuřičné zrno vedle druhého, podobně jako je jedna tečka v Braillově písmu vedle druhé. 

Děti si ve školce pro zrakově postižené hrají i zlobí stejně jako děti v běžných školkách. Se svojí oční vadou vyrostly a rodiče i školka je vedou k tomu, aby byly co nejsamostatnější. Některé z nich budou pokračovat do speciálních škol, jiné mají šanci, že za doprovodu asistentky nastoupí do běžné základní školy. 

Děti mají na zahradě krásné dopravní hřiště - Foto: Jana Matznerová

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 24.2.2018 20:50 do 21:50; na silnici 145 u obce Těšovice okres Prachatice; nehoda, zdržení; havarované vozidlo; OA x zvěř.
  silnice I/4 (ulice Pasovská), Vimperk, okr. Prachatice, omezení, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 12.03.2018 07:00 Do 21.04.2018 23:59, demolice objektů na pozemcích parc. č. 1507 a 1508, v době ...
  silnice I/3, Rzavá - Moraveč, okr. Tábor, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 06.03.2018 00:00 Do 29.06.2018 23:59, částečná uzavírka silnice I/3 vpravo ve směru jízdy Moraveč ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace