Nepřehlédněte16. července  2016 v 14:30  

Alkohol je na příděl a v restauraci i v kostele si musíte zout boty

Parazitolog Oleg Ditrich si zouvá boty před vstupem do baru v bývalé hornické osadě Pyramiden na Svalbardu - Foto: Romana Lehmannová

Parazitolog Oleg Ditrich si zouvá boty před vstupem do baru v bývalé hornické osadě Pyramiden na SvalbarduFoto: Romana Lehmannová

Kdo se chystá na souostroví Svalbard v Arktidě, měl by si před cestou pečlivě zaštupovat ponožky. V kostele, muzeu i některých restauracích si tu totiž lidé musí zout boty, aby dovnitř nenanosili v zimě sníh a v létě bahno.

Nedaleko severního pólu pobývá i naše reportérka Romana Lehmannová, která se připojila k expedici vědců Centra polární ekologie Jihočeské univerzity. A podívala se i do baru v bývalé hornické osadě Pyramidem. „Tady se všude vyzouvá, proto mám v batohu přezůvky,“ říká její průvodce, parazitolog Oleg Ditrich. 

Kdo si vlastní přezůvky nepřinese, může si půjčit erární, nebo prostě popíjí v ponožkách. Hned po vstupu do budov, se také odkládají zbraně, které jinak lidé nosí na každém kroku kvůli nebezpečným ledním medvědům. 

V současné době je v Arktidě polární léto, takže slunce vůbec nezapadá. To je náročné, ale ještě hůře se tu žije během polární noci, kdy je stále tma. „Říká se, že asi po třech týdnech tmy přichází deprese a někteří lidé mají tendenci to řešit pomocí alkoholu. Proto Rusové stejně jako Norové tady mají alkohol na příděl. Snaží se tím vyhnout problémům s opilstvím,“ vysvětluje Oleg Ditrich. 

Čtěte také: Všechny reportáže, fotky i videa z arktické expedice najdete zde

Pokud na Svalbardu někdo pracuje nebo studuje a chce zde kupovat alkohol, musí se zaregistrovat jako alkoholik. „Nahlásí, že pravidelně konzumuje alkohol, dostane alkoholickou kartu a na tu si čerpá příděl,“ popisuje Oleg Ditrich. 

Slovo alkoholik tak nemá v Arktidě pejorativní význam jako u nás. Běžně si tu lidé mohou koupit měsíčně 28 piv, dva litry lihovin a neomezené množství vína. 

Kdo si nepřinese vlastní přezůvky, může si půjčit erární - Foto: Romana Lehmannová

Všechny reportáže, fotky i videa z arktické expedice Romany Lehmannové najdete zde. 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 13.12.2017 16:25 do 18:25; v ulici Mírová v obci Strakonice; - u čísla domu 857; nehoda; 2 havarovaná vozidla; - bez zranění osob, PČR jede na místo
  Od 13.12.2017 15:50 do 17:50; na silnici 39 u obce Horní Planá okres Český Krumlov; za hrází ve směru k vlakovému nádraží; nehoda; havárie OA do sloupu, se zraněním, na místo PČR, ZZS.
  místní komunikace, Velké náměstí, v katastru obce Strakonice, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 13.12.2017 17:45 Do 13.12.2017 18:30, Úplná uzavírka místní komunikace Velké náměstí ve Strakonicích, v místě ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace