Nepřehlédněte2. září  2017 v 14:30  

Asi nejznámější jihočeskou hasičku museli k nové roli nejprve trochu přemlouvat

Vendula Matějů zřejmě i díky své přirozené povaze nepatří k tomu typu mluvčích, kteří sedí v kanceláři a čekají, až za nimi informace přijdou. Chodí jim sama naproti - Foto:  HZS Jihočeského kraje

Vendula Matějů zřejmě i díky své přirozené povaze nepatří k tomu typu mluvčích, kteří sedí v kanceláři a čekají, až za nimi informace přijdou. Chodí jim sama naprotiFoto:  HZS Jihočeského kraje

Co dělá mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, asi tušíte. Ale věděli jste třeba, že do práce nesmí nosit příliš výrazné šperky nebo extravagantní účes? V dalším díle pořadu Co dělají představujeme práci mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů.

Ta se ke své nynější profesi dostala podle svých slov víceméně náhodou. „Začínala jsem před dvanácti lety jako operátorka tísňové linky 112 a asi po třech letech mě oslovil pan ředitel, který hledal novou tiskovou mluvčí. Zprvu jsem odmítala a bránila se, protože jsem si neuměla představit, že půjdu před kameru a budu něco říkat. Dneska jsem ráda, že mě přemluvil,“ vzpomíná. 

V současné době je tak Vendula Matějů zřejmě nejznámější členkou Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. Rozhlasoví posluchači znají ze zpráv její hlas, televizní diváci i tvář. 

„Dneska to beru jako součást práce, nedělá mi problém stoupnout si před mikrofon nebo před kameru. Prostě to k tomu patří a tak to je. Trochu mi ale dělá problém sledovat se, slyšet se a vidět se. Musím se ale na sebe koukat kvůli zpětné vazbě, abych viděla, jak to působí, jak se tvářím,“ dodává. 

Tisková mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů - Foto:  HZS Jihočeského kraje

Tisková mluvčí jihočeských hasičů Vendula MatějůFoto:  HZS Jihočeského kraje

V uniformě se cítí dobře, je hrdá na to, že patří ke sboru, který lidé považují za užitečný a mají ho rádi. Pochvaluje si také novinku stejnokroje pro hasičky - pouzdrové šaty. „Jsou super, musím říct, že nám je závidí i policistky. Troufám si říct, že sluší opravdu každému,“ říká. 

K uniformě pak ale musí volit střídmé doplňky. „Jako tiskoví mluvčí jsme trochu omezeni tím, že jsme vidět v médiích a máme působit seriózním dojmem. Nesmíme mít výrazně barvené vlasy nebo třeba velké visací náušnice. V tomhle také máme pravidla a já je dodržuji,“ doplňuje. 

Vendula Matějů zřejmě i díky svému přirozenému naturelu nepatří k tomu typu mluvčích, kteří sedí v kanceláři a čekají, až za nimi informace přijdou. Chodí jim sama naproti, a to doslova. 

Na základně v Českých Budějovicích pracuje převážně v mužském kolektivu. „Je příjemné být tady ženou, ale zase na druhou stranu člověk musí očekávat i různé jedovaté vtípky a narážky. Musela jsem si své místo také trochu vybojovat, protože třeba výjezdoví hasiči se ptali, proč vůbec máme mluvčí. Ale i pro ně má teď význam, že vlastně prodávám jejich práci a jejich zásluhy, že ukazuji to, co oni umí,“ uzavírá Vendula Matějů. 

Všechny díly pořadu Co dělají najdete ZDE. 

Autor:  Martina Toušková
Pořad: Co dělají  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota, neděle 14:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  silnice I/3, v katastru obce Dolní Dvořiště, okr. Český Krumlov, dopravní problém, Od 19.01.2018 06:00 Do 19.01.2018 08:30, za hranicemi v Rakousku asi 4km je převrácený TIR a silnice je uzavřena , použít ...
  Stav vozovky: sníh na vozovce, I/20 x I/4 Nová Hospoda
  Srážky: přeháňky, I/20 x I/4 Nová Hospoda

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace