Nepřehlédněte26. ledna  2016 v 11:00  

Do volné přírody vrátili divoké koně, zubry i pratury

Zubři v české přírodě skutečně původně přirozeně žili, vymizeli ve 14. století. V Milovicích je jich nyní osm - Foto: Valène Aure, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Zubři v české přírodě skutečně původně přirozeně žili, vymizeli ve 14. století. V Milovicích je jich nyní osmFoto: Valène Aure, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Na projektu návratu velkých kopytníků do volné přírody se podílí biolog Miloslav Jirků, který působí na Akademii věd v Českých Budějovicích. Zvířata již nyní žijí v bývalém vojenském prostoru Milovice ve středních Čechách a dokonce se zde na podzim narodilo první mládě.

Miloslav Jirků, vědec a expert na ochranu přírody působí na Biologickém centru Akademie věd v Českých Budějovicích

Miloslav Jirků, vědec a expert na ochranu přírody působí na Biologickém centru Akademie věd v Českých Budějovicích

Miloslav Jirků vystudoval ochranu životního prostředí, poté se řadu let věnoval parazitům a nyní se vrátil k původnímu zaměření a velkým zvířatům. Nápad vrátit kopytníky do české přírody podle něj vznikl přirozeně. „Když se začalo mluvit o převádění vojenských objektů do civilního režimu, panovaly v naší komunitě obavy, že nebude dostatek prostředků na péči o ty louky a cenné lokality. Pak nás napadlo, že bychom k tomu mohli využít velká zvířata,“ vzpomíná. 

Samotnému vypuštění kopytníků předcházely roky příprav, bylo mimo jiné nutné vybrat správná zvířata. Nakonec se Milovice staly domovem pro tři ohrožené druhy – divoké koně, zubry a zpětně šlechtěné pratury. 

V současné době zde žije osm zubrů, šest praturů a 31 koní. „Máme dvě stáda, v každém bylo na začátku 15 koní. Na podzim už se nečekaně narodilo první hříbě,“ říká Miloslav Jirků. 

Všechna zvířata spolu dobře vycházejí, i když si nejprve musela zvyknout. Zajímavé bylo podle vědce vypouštění praturů na pastvinu, kterou už obývali koně. „Pratuři se vyloženě báli jít mezi koně. Nepomohlo lákání na jablíčka ani jiné prostředky. Nakonec jsme je dostali ven po několikadenním hladovění na seno. Pak už se pásli koně a pratuři nedaleko od sebe a nyní už je to naprosto bez problému,“ vypráví. 

Zvířata žijí v Milovicích ve velkých ohradách. Vypustit je zcela není možné. „Bývalý vojenský prostor je malý kousek přírody v zemědělsky využívané krajině a nepřichází v úvahu, že bychom velká zvířata vypustili úplně. Navíc ze všech stran jsou velmi frekventované silnice. Takže kopytníci žijí v takzvaném polodivokém režimu,“ vysvětluje Miloslav Jirků. 

Na úplně volný režim jsou v Čechách podle něj vhodné tři oblasti - Doupovské hory, Libavá na Moravě a Pošumaví od Boletic směrem na severozápad. Zde by v budoucnu skutečně bylo možné také vypustit kopytníky. 

Všechny tři druhy zvířat na našem území skutečně v minulosti přirozeně žily. Jako první vymizeli divocí koně. „Máme doklady o jejich výskytu zhruba kolem roku 4000 před naším letopočtem. Neví se ale, kdy přesně zmizeli, protože nejsme schopni v archeologických záznamech odlišit koně divoké a domestikované,“ dodává vědec. Pratuři zmizeli z přírody v 12. nebo 13. století a zubři ve 14. století. 

Pořad: Odpolední host  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:05  |  Délka pořadu: 35 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Srážky: přeháňky, I/20 x I/4 Nová Hospoda
  silnice I/3, v katastru obce Boršov nad Vltavou, část obce Poříčí, okr. České Budějovice, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.03.2018 00:00 Do 31.05.2018 23:59, částečná uzavírka silnice ...
  silnice I/19, v katastru obce Orlík nad Vltavou, část obce Staré Sedlo - v katastru obce Kostelec nad Vltavou, okr. Písek, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.03.2018 00:00 Do 03.06.2018 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace