Nepřehlédněte18. července  2016 v 14:35  

Kromě ryb chytají v Arktidě i hraboše. Hledají v nich parazity, kteří by mohli ohrozit člověka

Student Marek Brož chytá na hraboše ve městě Longyearbyen na Svalbardu. Pasti líčí mimo jiné u jediné zdejší koňské stáje, kde se hlodavci často vyskytují - Foto: Romana Lehmannová

Student Marek Brož chytá na hraboše ve městě Longyearbyen na Svalbardu. Pasti líčí mimo jiné u jediné zdejší koňské stáje, kde se hlodavci často vyskytujíFoto: Romana Lehmannová

Parazity u hrabošů přenosné na člověka zkoumají na arktickém souostroví Svalbard i vědci z Centra polární ekologie Jihočeské univerzity. Díky výsledkům jejich práce pak mohou lidé předejít zbytečným zdravotním problémům.

Hlodavce odchytávají vědci nedaleko severního pólu u psích stanic i koňské stáje. „Je tu jediná koňská stáj na Svalbardu, žijí zde tři klisny a jeden hřebec, kteří vozí turisty po okolí Longyearbyenu. A právě ti hraboši se drží u koní, protože občas upadne nějaké krmení,“ říká Marek Brož, student Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. 

U stáje nalíčil třicet pastí, skryl je například pod kolečkem a za hromadou hnoje. Do pastí dává mandle. „Ty se nám jako návnada nejvíce osvědčily v minulém roce,“ vysvětluje. 

Na Svalbardu odchytává hraboše východoevropské. Jedná se o zavlečený druh. „Dostali se sem v minulém století ruskými loděmi, byli přivezeni asi v kopicích sena, které sloužilo jako pícnina,“ doplňuje Marek Brož. 

Hraboš je mezi mezihostitelem tasemničky, která ve svém finálním hostiteli polární lišce může být člověku nebezpečná. Když totiž liška infikuje svým trusem například vodu v potoce a člověk se z něj napije, tasemnice se dostane do jeho zažívacího traktu. Pak vytvoří cysty v játrech, které jsou pro člověka nebezpečné. 

Čtěte také: Všechny reportáže, fotky i videa z arktické expedice najdete zde

Všechny hraboše, které chytí, si vědci musí na základně v městečku Longyearbyen také vypitvat. „Když hraboše ulovíme a hned se nedostaneme k pitvě, tak ho musíme skladovat v chladu. Máme vyhraněnou speciální lednici na vzorky. Jsou tam například v mrazáku i vzorky ze zimy, které nám lidé nosí, protože už ví, že je pitváme a sledujeme,“ popisuje Marek Brož. 

Parazita může najít ve střevech hraboše a známky jeho přítomnosti by viděl také na játrech. „Potom ještě prozkoumám mozek. Zde sledujeme na přítomnost toxoplazmy, velmi známého parazita, který je nebezpečný například pro těhotné ženy,“ dodává. 

Čeští vědci na Svalbardu zkoumají také parazity u ryb a paryb a kromě jiných ptáků také rybáka dlouhoocasého, který jako jeden z mála přelétá z Arktidy až na Antarktidy. Botanici sledují například rostliny, které začínají osidlovat čerstvě odledněná území po ústupu ledovce, nebo se zabývají tím, jak se projevuje omezení lovu býložravých savců a ptáků na úbytku některých rostlin v tundře. 

Marek Brož v laboratoři v městečku Longyearbyen pitvá hraboše. Hledá parazity, které mohou ohrozit člověka - Foto: Romana Lehmannová

Všechny reportáže, fotky i videa z arktické expedice Romany Lehmannové najdete zde. 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 24.3.2018 14:05 do 16:00; na silnici 141 u obce Bavorov okres Strakonice; nehoda; havarované vozidlo; střet OA se srnou, bez zranění.
  Od 24.3.2018 12:50 do 15:55; na silnici 34 v obci České Budějovice; kruhový objezd; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; NA x OA bez zranění, únik provozních kapalin. Na místo PČR.
  silnice I/23, část obce Horní Bolíkov, v katastru obce Studená, okr. Jindřichův Hradec, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 26.03.2018 07:00 Do 29.03.2018 23:59, částečnou ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace