Nepřehlédněte1. července  2017 v 14:30  

Kufříky, skládačky a hádanky. S muzejním pedagogem poznáte výstavu netradičně

Těsně před prázdninami prováděl Lukáš Faktor studenty expozicí o historii Českých Budějovic. Narozdíl od učitelů ho teď ale nečeká volno, je třeba připravit nové programy - Foto: Martina Toušková

Těsně před prázdninami prováděl Lukáš Faktor studenty expozicí o historii Českých Budějovic. Narozdíl od učitelů ho teď ale nečeká volno, je třeba připravit nové programyFoto: Martina Toušková

Vystudoval dějepis a výtvarnou výchovu na pedagogické fakultě, pak ještě archeologii. Léta učil a dnes Lukáš Faktor pracuje v Jihočeském muzeu. Jeho práce se ale od té předchozí za katedrou zas tak moc neliší, je totiž muzejním pedagogem.

Lukáš Faktor se věnuje například studentům, kteří do muzea přijdou při školní exkurzi. Výstavy jim představuje netradičně - nechává je plnit různé úkoly, řešit záhady a skládat skládačky, které se skrývají v kufříku. „Jsou to trochu zvláštní puzzle, skládá se specifický tvar, takže je velice těžké je dát dohromady a zabaví to i dospělé,“ popisuje. 

Připravit pro školní exkurze a další návštěvníky speciální program se podle něj vyplácí. „Žáci se potom vrací s rodiči nebo prarodiči a dost často se nám vrací i stejné školy. Když vidí, že ten program byl kvalitní, že to v žácích něco zanechalo, přicházejí znovu,“ dodává. 

Lukáš Faktor má za sebou zhruba patnáct let učitelské praxe ve školách, jako muzejní pedagog toho ale musí zvládat víc. „Pedagog ve škole se řídí nějakým vzdělávacím plánem, zatímco tady v muzeu si všechno musím připravit sám a ta šíře je mnohem větší. Musím být schopen odpřednášet mykologii i geologii, zvládnout historii i národopis a připravit se na různé speciální výstavy. Je to hodně pestré,“ popisuje. 

Ke každé výstavě si muzejní pedagogové připravují velkou zásobu materiálů a chystají programy pro návštěvníky všech věkových skupin. Do Jihočeského muzea chodí děti z mateřských škol i vysokoškoláci, v nabídce jsou ale také programy pro seniory. 

Jediné, co Lukáši Faktorovi chybí z učitelského povolání, jsou prázdniny. „Kdo z učitelů tvrdí, že nemá rád dva měsíce prázdnin, ten lže,“ směje se. 

Všechny díly pořadu Co dělají najdete ZDE. 

Pořad: Co dělají  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota, neděle 14:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Srážky: sněžení, Strážný
  silnice I/3, v katastru obce Boršov nad Vltavou, část obce Poříčí, okr. České Budějovice, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.03.2018 00:00 Do 31.05.2018 23:59, částečná uzavírka silnice ...
  silnice I/19, v katastru obce Orlík nad Vltavou, část obce Staré Sedlo - v katastru obce Kostelec nad Vltavou, okr. Písek, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.03.2018 00:00 Do 03.06.2018 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace