Nepřehlédněte14. září  2017 v 09:00  

Můžete uplácet své děti a jak je odnaučit neslušná slova? Odpoví kniha Rodičologie

Obálka knihy Rodičologie. Autorem je Dalton Conley, vydalo nakladatelství Ikar - Foto: Andrea Zahradníková

Obálka knihy Rodičologie. Autorem je Dalton Conley, vydalo nakladatelství IkarFoto: Andrea Zahradníková

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o výchově dětí, ale byli jste příliš unavení, abyste se zeptali. Tak zní podtitul knihy Rodičologie, kterou vydalo nakladatelství Ikar. V pořadu Dámská jízda jí zalistovala Mirka Nezvalová.

Autor Dalton Conley je sám otcem dvou dospívajících dětí a profesorem na univerzitě. S nadhledem a suchým humorem popisuje, jak se potýká s výchovou svých potomků. Osobní zkušenosti zároveň ale doplňuje o poznatky vycházející z vědeckých studií, statistik a sociologických výzkumů. 

Také rozebírá nejrůznější dilemata, která musí rodiče obvykle řešit: jak přimět dítě, aby si udělalo domácí úkol, jestli se jako odměna hodí peníze, jak naučit svou ratolest společenskému chování a naopak ji odnaučit neslušnému vyjadřování. 

Dalton Conley vše probírá v kontextu konkrétních situací, včetně zábavných rozhovorů s dětmi, při nichž statečně vede boj s nezlomnou dětskou logikou. 

Mirku Nezvalovou při čtení například pobavila historka, jak autorovi spadly klíče do záchodové mísy. Když se je snažil vytáhnout, potřeboval k tomu dětskou ručku své dcery. Té však logika bránila sahat do záchodu. Otec jí sliboval finanční odměnu, ale nic nepomohla. Nakonec vše vyřešila obyčejná věta: Jsi rozmazlená, tvůj brácha by to udělal. 

Autor také popisuje své zkušenosti se čtením dětem před spaním. Nevybíral jen dětské knížky, ale sahal také po těch pro starší čtenáře. Když děti některému výrazu nerozuměly, hned jim ho vysvětlil. Po čase zjistil, že jeho děti mají větší slovní zásobu než ostatní děti jejich věku. 

Všechny články k pořadu Dámská jízda najdete ZDE. 

Autor:  Mirka Nezvalová
Pořad: Dámská jízda  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: středa 09:05  |  Délka pořadu: 35 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  místní komunikace, v katastru obce Strakonice, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 17.12.2017 08:00 Do 17.12.2017 20:00, úplná uzavírka místní komunikace v ulici Velké náměstí ve Strakonicích, v úseku od křižovatky ...
  silnice I/39, v katastru obce Zlatá Koruna, okr. Český Krumlov, práce údržby, zúžené jízdní pruhy, Od 11.12.2017 07:00 Do 19.12.2017 20:00, Částečná uzavírka úseku silnice I/39, v prostoru křižovatky ...
  silnice I/4, Kbelnice - Brusy, okr. Strakonice, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 11.12.2017 07:00 Do 17.12.2017 23:59, částečná uzavírka úseku silnice I/4 v úseku od hranice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace