Nepřehlédněte25. února  2017 v 14:30  

Nadchli pro balet kluky, kteří jím zprvu pohrdali. To je největší výhra Ateliéru 3D

Michala Piskačová vede Ateliér 3D, který poodhaluje lidem zákulisí Jihočeského divadla - Foto: Martina Toušková

Michala Piskačová vede Ateliér 3D, který poodhaluje lidem zákulisí Jihočeského divadlaFoto: Martina Toušková

Vidět divadlo nikoli pouze z hlediště, ale jaksi zezadu a zevnitř. Nedívat se pasivně, ale ptát se a hrát si. Tomu se říká výchova k diváctví. V Jihočeském divadle v Českých Budějovicích ji zajišťuje Ateliér 3D, který vede Michala Piskačová.

K pravidelným činnostem Ateliéru 3D patří interaktivní prohlídky divadla pro děti. „V těchto zimních měsících je pořádáme každý týden, někdy i několikrát týdně. Většinou jsou to prohlídky dopolední, protože chodí především školy a organizované skupiny. Máme prohlídky pro první stupeň základní školy, ale i pro druhý stupeň a dokonce pro střední školy,“ vysvětluje Michala Piskačová. 

V zákulisí Jihočeského divadla se tak vystřídá opravdu hodně dětí. „Napočítali jsme, že za rok 2016 prošlo při prohlídkách Jihočeským divadlem asi 1500 dětí. To nás potěšilo, je to docela pěkné číslo,“ říká vedoucí Ateliéru 3D. Malí návštěvníci mohou nahlédnout například do rekvizitárny nebo hereckých šaten. 

Podle Michaly Piskačové většinou děti odcházejí nadšené, ale výhrou není nadchnout ty, kdo už s nadšením přišly. „Zářezy pro nás jsou, když přijdou takoví ti otrávení kluci ve věku páté nebo šesté třídy, kteří ohrnují nos a připadá jim to úplně trapné. Obzvlášť pohrdají baletem a my je potom vezmeme na zkoušku do tréninku, a to jim často padá čelist,“ popisuje. 

Mnohokrát se podle ní stalo, že právě tito zprvu otrávení návštěvníci nakonec odcházeli nadšení, a právě to je největší výhrou. „Dokonce teď kolegyně Vendula byla svědkyní toho, jak jeden kluk říkal paní učitelce, že si chce vzít program, že chce, aby ho máma vzala na balet. A o to jde,“ dodává. 

Přesně s takovým záměrem Ateliér 3D vznikl. Cílem je přivést děti do zákulisí, aby si pak případně našly i samy cestu do hlediště. „To je výchova k diváctví. Zároveň má ateliér otevírat dveře a ukazovat, jak divadlo vzniká. Často se setkáváme s tím, že se lidé diví, jaký je to proces, jaké profese a jaké cesty jsou potřeba k tomu, aby divadlo vůbec vzniklo,“ uzavírá Michala Piskačová. 

Všechny díly pořadu Co dělají najdete ZDE. 

Autor:  Martina Toušková, Andrea Zahradníková
Pořad: Co dělají  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota, neděle 14:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 17.12.2017 11:40 do 13:30; v ulici Weisova v obci Veselí nad Lužnicí okres Tábor; nehoda; Havárie OA, bez zranění.
  místní komunikace, v katastru obce Strakonice, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 17.12.2017 08:00 Do 17.12.2017 20:00, úplná uzavírka místní komunikace v ulici Velké náměstí ve Strakonicích, v úseku od křižovatky ...
  silnice I/39, v katastru obce Zlatá Koruna, okr. Český Krumlov, práce údržby, zúžené jízdní pruhy, Od 11.12.2017 07:00 Do 19.12.2017 20:00, Částečná uzavírka úseku silnice I/39, v prostoru křižovatky ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace