Nepřehlédněte16. června  2017 v 14:30  

Nejdřív chodí po louce se síťkou a chytá brouky. Pak entomologa čeká titěrná práce při preparování

Zdeněk Kletečka pracuje entomolog v Jihočeském muzeu. Nedílnou součástí jeho práce jsou výpravy do terénu a chytání brouků. Ty nejzajímavější si pak odnáší do sbírky - Foto: Martina Toušková

Zdeněk Kletečka pracuje entomolog v Jihočeském muzeu. Nedílnou součástí jeho práce jsou výpravy do terénu a chytání brouků. Ty nejzajímavější si pak odnáší do sbírkyFoto: Martina Toušková

Většině z nás hmyz pouze otravuje život, pro Zdeňka Kletečku jsou ale brouci vášní. Sbírat je začal už v šesti letech, nyní pracuje jako entomolog Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Když vyrazí s do terénu, ujde prý asi 20 kilometrů denně.

Entomolog poměrně často jezdí sbírat hmyz pod Kleť nebo na Třeboňsko, někdy ale ani nemusí opustit České Budějovice. Zajímavou lokalitou je i Malý jez a Tůně u Špačků, kde může prozkoumávat biotopy okolo řeky Malše, louky, listnaté stromy. 

„Nejjednodušší typ práce v terénu je smýkání. Vyndám síťku, smýkám po trávě, stromech a chytím všechno, co tam sedí. Teď jsem například nachytal larvy sluníčka, nějaké saranče, mravence, ploštice,“ ukazuje. 

Kromě síťky s sebou nosí například i takzvané prosívado, které se používá pro zachycení hmyzu zalezlého v dutinách. Většina pracovních pomůcek entomologa se moc nemění, stejné se používaly už před mnoha lety. 

Z novější techniky se hodí kvalitní fotoaparát, na který je možné natočit i video. „Zrovna nedávno jsem natáčel na jižní Moravě chrobáky, jak váleli kuličku. To je na videu zajímavé, stejně jako když se třeba podaří natočit brouka startujícího k letu, jinak je to ale většinou statické,“ dodává Zdeněk Kletečka. 

Když chytí v terénu brouka, kterého potřebuje do sbírky, hodí ho do lahvičky se smrtícím éterem. „Éter hmyz zakonzervuje, takže vydrží třeba půl roku. Když jste někde v cizině, tak ho v pohodě přivezete. Pak je třeba brouka vypreparovat - přilepí se na štítek a upraví,“ popisuje. 

Preparování je titěrná práce, entomolog musí být pečlivý a dávat pozor, aby hmyzu třeba neulomil nožičku. „Mě to vlastně moc nebaví, ale je třeba, aby bylo uložené a zdokumentované to, co jste našli. Hmyz v naší sbírce musí být takhle zakonzervovaný,“ uzavírá Zdeněk Kletečka. 

Všechny díly pořadu Co dělají najdete ZDE. 

Pořad: Co dělají  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota, neděle 14:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 23.6.2017 16:25 do 18:30; v ulici Švandy dudáka v obci Strakonice; nehoda, silný provoz; 2 havarovaná vozidla; 2x OA, bez zranění.
  Od 23.6.2017 15:30 do 17:35; v ulici Pod Sv. Duchem v obci Český Krumlov; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA, bez zranění.
  Od 23.6.2017 15:05 do 18:10; na silnici 24 u obce Třeboň okres Jindřichův Hradec; nehoda autobusu; 3 havarovaná vozidla, silný provoz; 2x OA x autobus, bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace