Nepřehlédněte20. srpna  2017 v 14:30  

Někteří řidiči se bohužel snaží si něco dokazovat, říká řidič sanitky o jízdě městem

Martin Koňarik pracuje jako řidič u Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. Před začátkem každé směny musí zkontrolovat technický stav vozidla - Foto: Martina Toušková

Martin Koňarik pracuje jako řidič u Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. Před začátkem každé směny musí zkontrolovat technický stav vozidlaFoto: Martina Toušková

Řidiči záchranky vypadají jako hrdinové, zvlášť v městském provozu, kde se musejí prodrat kolonami aut a dostat se včas k pacientovi nebo do nemocnice. Umí toho ale mnohem víc než jen točit volantem. Většina řidičů jsou totiž zároveň i záchranáři.

U Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje pracuje jako řidič Martin Koňarik. S kolegy se střídá na dvanáctihodinových směnách. „Práce řidiče začíná tím, že ještě před službou musí zkontrolovat technický stav vozidla, podívat se, jestli je dost oleje a nafty, vyzkoušet navigaci a vysílačku,“ popisuje. 

Řidič také zodpovídá za to, že budou v perfektním stavu nosítka. „Nosnost nosítek je 250 kilogramů. Pokud pacient váží víc, což se také bohužel občas stává, máme k dispozici sanitku, ve které jsou nosítka na větší hmotnost. Já jsem měl jeden takový případ, pacient vážil asi 280 kilo, ale byl to plánovaný převoz, takže s tím jsme počítali. To už se dělá za asistence hasičů, kteří nám pomohou s pacientem do sanitky,“ doplňuje. 

Samotné řízení sanitky je podle Martin Koňarika někdy docela adrenalinové, zvlášť v městském provozu. „Bohužel se setkáváme s řidiči, kteří se snaží si něco dokazovat. Nepustí nás předjet nebo se pověsí za nás a projíždí s námi celé město, na křižovatkách, na červené. Neuvědomují si, jak je to nebezpečné, a to nejen pro ně, ale i pro nás,“ říká. 

Řidiči se na různé dopravní situace připravují na cvičné ploše, umí toho ale mnohem víc než jen točit volantem. „Za ty roky toho člověk vidí hodně, leccos odkouká, naučí se. Nejsem jen řidič, který přiveze a odveze. Pracujeme jako tým, na místě spolupracujeme se zdravotnickými záchranáři, jsme si nápomocní,“ uzavírá Martin Koňarik. 

Všechny díly pořadu Co dělají najdete ZDE. 

Pořad: Co dělají  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota, neděle 14:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, II/105-107.5
  Od 19.2.2018 00:15 do 05:20; na silnici 39 u obce Volary okres Prachatice; silnice uzavřena, nehoda; havarované těžké nákladní vozidlo; Kamion napříč komunikace, bez zranění osob.
  silnice III/1543, u obce Soběnov, okr. Český Krumlov, uzavřeno, sportovní akce, Od 19.02.2018 08:30 Do 19.02.2018 16:30, silnice III/1543, Soběnov - Velké Skaliny, testování soutěžního vozu, Vydal: Městský ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace