Nepřehlédněte1. července  2016 v 09:30  

Reportérka Romana Lehmannová odjíždí s jihočeskými vědci na expedici do Arktidy

Vědecká stanice Jihočeské univerzity na Špicberských ostrovech - Foto: Josef Elster

Vědecká stanice Jihočeské univerzity na Špicberských ostrovechFoto: Josef Elster

V horkém létě vás zchladíme v Arktidě. Reportérka Českého rozhlasu České Budějovice totiž odlétá s jihočeskými vědci na Špicberky. Přinese exkluzivní reportáže z terénní stanice uprostřed divočiny, z neopakovatelné severské přírody plné sobů i ledních medvědů.

Romana Lehmannová stráví první dva týdny letošního července přibližně 1300 kilometrů od severního pólu. Arktické souostroví Špicberky je pod norskou správou, jedná se o oblast, kde žijí lední medvědi. 

„Část expedice strávím v městečku Longyearbyen, které ale nevypadá jako města u nás, jsou tam barevné domečky, mezi nimi věčně zmrzlá půda a v pozadí ledovce. Dále budeme na výzkumné stanici Petunia. Ta leží v úplné divočině, šedesát kilometrů od civilizace, nevede tam elektřina, ani voda, není tam signál telefonu. Pouze jednou denně přiletí na dosah satelit, takže pak si člověk může zavolat,“ popisuje Romana Lehmannová. 

Na Špicberky jezdí už řadu let vědci a studenti z Centra polární ekologie Jihočeské univerzity. Spolupracují zde na světovém výzkumu, který se zabývá vlivem člověka a klimatických změn na arktickou přírodu. Také chytají ryby a zkoumají z nich červy hlístice nebo se zabývají látkami v půdě, které mohou pomoci v boji proti rakovině. 

Romana Lehmannová odlétá v neděli 3. července, v pondělí ráno již bude v Arktidě. Jako první musí absolvovat kurz, při němž se naučí, jak se chovat při setkání s medvědem. „Bez toho tam člověk vůbec nesmí do přírody. Každá expedice musí mít u sebe pušku a světlice na vystrašení medvěda,“ vysvětluje. 

Od pondělního rána se bude Romana Lehmannová telefonicky hlásit přímo do vysílání Českého rozhlasu České Budějovice, v dalších dnech pak odvysíláme několik reportáží z Arktidy. Vše doplní fotografie a videa na webu budejovice.rozhlas.cz. Sledujte dobrodružnou expedici s námi. 

Romana Lehmannová se bude do vysílání Českého rozhlasu České Budějovice hlásit z více než 3200 kilometrů vzdáleného souostroví Špicberky - Foto:  mapy.cz

Všechny reportáže, fotky i videa z arktické expedice Romany Lehmannové najdete zde. 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 22.1.2018 15:10 do 17:20; na silnici 1487 u obce Jindřichův Hradec; J.Hrade, Matná; nehoda; 2xOA, bez zranění, na místo SDN JH
  Od 22.1.2018 15:05 do 23.1.2018 15:10; na silnici 3 v obcích Bujanov a Dolní Dvořiště okres Český Krumlov , délka 2.3km; ledovka; v délce 1 km, zvýšená opatrnost, silné sněžení, stojící kamiony
  silnice I/4, v katastru obce Vimperk, okr. Prachatice, omezení, Od 19.01.2018 00:00 Do 11.01.2019 23:59, Úplné krátkodobé uzavírky v bezpečnostním okruhu lomu Sudslavice a lomu Výškovice pro provádění ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace