Nepřehlédněte7. října  2017 v 14:30  

V Jihočeském muzeu mají i minci, kterou byste v kapse určitě nosit nechtěli

I takto může vypadat mince. V době, kdy byl nedostatek drahých kovů, se totiž musely vyrábět z méně hodnotných kovů, a tak byly mnohem větší a těžší - Foto: Martina Toušková

I takto může vypadat mince. V době, kdy byl nedostatek drahých kovů, se totiž musely vyrábět z méně hodnotných kovů, a tak byly mnohem větší a těžšíFoto: Martina Toušková

Má ráda staré mince, například ty renesanční, umí je zbavit nečistot a také shání zajímavé kousky na aukcích. Jako numizmatička pracuje v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích Eva Hyndráková. Stará se tu o sbírku čítající více než 50 tisíc mincí, bankovek a také medailí a vyznamenání.

Celá sbírka je uložená v pěti sejfech v suterénu muzea. „V každém trezoru je několik šuplat a tam jsou mince v pytlíčcích. Používáme papír, protože ten je pro uložení mincí daleko lepší než igelit. Máme samozřejmě i bankovky, ty jsou v obálkách. Jeden trezor je plný medailí,“ ukazuje numizmatička. 

Součástí sbírky je také velká a těžká deska. Ač se to na první pohled nezdá, jedná se také o minci. „Je to nouzová mince ze Švédska. V době, kdy byl nedostatek drahých kovů, se mince musely vyrábět z mědi nebo jiných méně hodnotných kovů, a aby dosáhly té hodnoty, musely vážit více. Tato je zhruba z roku 1720 a váží minimálně pět kilo. V kapse bych ji nosit nechtěla,“ směje se Eva Hyndráková. 

Ultrazvuková čistička patří mezi vybavení, bez kterého se numizmatička Eva Hyndráková neobejde - Foto: Martina Toušková

Ultrazvuková čistička patří mezi vybavení, bez kterého se numizmatička Eva Hyndráková neobejdeFoto: Martina Toušková

O sbírku starých mincí je potřeba se starat. „Ovlivňuje je vlhkost, teplota a může se stát, že mince zkoroduje. Kvůli tomu mám v kanceláři ultrazvukovou čističku. Čištění je docela piplačka, ale mě to opravdu baví. Když vidíte ten výsledek, že se z tmavého kolečka stane mince, na které je vidět obraz, zahřeje to u srdce,“ říká. 

Mince do sbírky Jihočeského muzea stále přibývají. Numizmatička sleduje nejrůznější aukce a nabídky. Také je podle ní dobré obcházet obchody se starožitnostmi. Některé cenné kousky získalo muzeum i díky dárcům. 

Ženy jsou mezi numismatiky spíše výjimkou. Eva Hyndráková se k profesi dostala trochu oklikou. „Když jsem se po gymnáziu nedostala na vysokou školu, rok jsem pracovala jako sekretářka v numismatickém oddělení Národního muzea a nějak mě to chytlo. Asi nejvíc mě baví ta stránka obrazová. Mince jsou opravdu krásné, třeba renesanční ikonografie, to je nádhera. Zajímá mě ale i odborná stránka věci, souvislosti,“ uzavírá. 

Všechny díly pořadu Co dělají najdete ZDE. 

Pořad: Co dělají  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: sobota, neděle 14:30  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 19.2.2018 09:55 do 12:00; na silnici 34 v obci Třeboň okres Jindřichův Hradec; nehoda; 2x OA, bez zranění.
  Od 19.2.2018 09:40 do 12:45; v ulici Dukelská v obci České Budějovice; nehoda autobusu; BUS narazil do zaparkovaného OA, bez zranění.
  ulice U Lučního jezu, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 19.02.2018 10:00 Do 28.02.2018 23:59, úplná uzavírka ulice U Lučního jezu, část od bytových domů ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace