Nepřehlédněte15. července  2016 v 20:20  

VIDEO: Blízké setkání s polárními soby. Reportérka je měla nadosah

Romaně Lehmannové se v Arktidě podařilo přiblížit k polárním sobům - Foto: Romana Lehmannová

Romaně Lehmannové se v Arktidě podařilo přiblížit k polárním sobůmFoto: Romana Lehmannová

Po téměř dvou týdnech pobytu na souostroví Svalbard v Arktidě zažila naše reportérka dosud nejzajímavější setkání se zvířaty. Při natáčení reportáže v městečku Longyearbyen si všimla skupinky polárních sobů a samozřejmě se vydala co nejblíže k nim.

„Na takové setkání jsem čekala skoro čtrnáct dní, nepřálo mi počasí. Dnes nás překvapili u semenné banky, kde jsme natáčeli reportáž. Okamžitě jsem odhodila mikrofon a pomalu šla za soby. Podařilo se mi k nim přiblížit na tři metry,“ napsala Romana Lehmannová z Arktidy. 

Sobi se tu skoro nebojí, protože nemají téměř žádné přirozené nepřátele. Lední medvědi je neloví, specializují se na tuleně. Místní lidé je sice mohou střílet, ale na rok je povolený jen určitý počet odstřelů. 

Odstřel sobů na Svalbardu podléhá licenci od guvernéra. Ten jich každý rok vydá přibližně 300, ale využijí se jen dvě třetiny. 

Sob polární špicberský je menší a zavalitější než jeho příbuzní na pevnině nebo v Grónsku. Z kulovitého těla totiž uniká méně tepla. 

„Překvapilo mě, že paroží mají i samice a společně se samci je shazují na podzim. Shozené paroží se tu dá jednoduše najít i kolem města,“ dodává Romana Lehmannová 

Čtěte také: Všechny reportáže, fotky i videa z arktické expedice najdete zde

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 19.3.2018 13:00 do 15:05; v ulici Rudolfovská tř. v obci České Budějovice; křiž. s ul. B. Martinů; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA se zraněním.
  Od 19.3.2018 06:25 do 20.3.2018 06:30; na silnici 4 v obci Čimelice okres Písek; ledovka; kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem; dopravu řídí policie
  ulice Lannova třída, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, stavební práce, Od 19.03.2018 07:00 Do 31.05.2018 23:59, úplná uzavírka ulice Lannova tř. mezi kříženími s ul. Štítného a Chelčického ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace