Nepřehlédněte17. července  2016 v 15:10  

VIDEO: Lední medvěd se dobývá do sudu s odpadky u chaty vědců

Medvědi, kteří nestihli odplout na krách za tuleni, jsou v polárním létě vyhladovělí, a proto i extrémně nebezpeční - Foto: Centrum polární ekologie

Medvědi, kteří nestihli odplout na krách za tuleni, jsou v polárním létě vyhladovělí, a proto i extrémně nebezpečníFoto: Centrum polární ekologie

Během dvou týdnů, které reportérka Českého rozhlasu Romana Lehmannová strávila na expedici v Arktidě, ledního medvěda na vlastní oči neviděla. Vědci z Centra polární ekologie Jihočeské univerzity se s ním ale v uplynulých letech několikrát setkali a podařilo se jim také natočit video.

Blízké setkání s ledním medvědem zažili vždy na terénní výzkumné stanici v zátoce Petuniabukta. Ta leží uprostřed arktické divočiny, asi šedesát kilometrů od civilizace. 

Lední medvěd přišel až k obydlí vědců a snažil se dostat do sudu s odpadky, který stál venku. Jindy zvíře vlezlo dokonce do ruské chaty, kterou jihočeští vědci v minulosti využívali, a uloupil zde čokoládovou pomazánku. 

Všechny záběry pocházejí z archivu Centra polární ekologie Jihočeské univerzity. 

Medvědi jsou v létě v Arktidě extrémně nebezpeční. Zůstávají tu totiž pouze ti, kteří nestihli odplout na krách za tuleni a jsou vyhladovělí a neuvěřitelně rychlí. Všichni účastníci vědeckých expedic tak musí umět střílet z pušky a bez zbraně nesmí udělat ani krok. 

„Když už je lední medvěd fakt blízko vás, je nutné ho zastřelit. Je potřeba mít oči na stopkách, neustále medvěda sledovat, a když se rozběhne, jednat,“ říká Martin Lulák, šéf letní expedice Centra polární ekologie Jihočeské univerzity. 

Zastřelení nebo pouhé postřelení medvěda však nikdy nezůstane bez následků. „Vyšetřuje se to v podstatě jako vražda člověka. Vždy vyšlou forenzní tým a zrekonstruují situaci,“ vysvětluje Martin Lulák. Na medvěda může člověk vystřelit pouze v sebeobraně a nejblíže na čtyřicet metrů. Do té doby se ho musí snažit odradit třeba hlukem.  

Všechny reportáže, fotky i videa z arktické expedice Romany Lehmannové najdete zde. 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Majdalena
  Od 13.12.2017 04:55 do 07:00; v ulici Písecká v obci Strakonice; nehoda; havárie vozidla, dodávka bez zranění
  Od 12.12.2017 21:25 do 13.12.2017 21:30; na silnici 39 u obce Volary okres Prachatice; ledovka; v délce 100, zvýšená opatrnost, ve stoupání je napříč vozovky kamion, komunikace je neprůjezdná, náledí, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace