Nepřehlédněte1. září  2016 v 09:00  

Vyrobte si zvonkohru z mušlí podle Moniky Brýdové

Ozdobný závěs z mušlí, který vyrobila Monika Brýdová - Foto: Monika Brýdová

Ozdobný závěs z mušlí, který vyrobila Monika BrýdováFoto: Monika Brýdová

Mnoho lidí si z dovolené u moře přiveze mušle, které buď sami nasbírali, nebo koupili na trhu. Byla by ale škoda nechávat tyto poklady jen tak ležet. Kreativní publicistka Monika Brýdová v pořadu Dámská jízda poradila, jak z nich udělat ozdobný závěs.

Ozdobný závěs z mušlí, který vyrobila Monika Brýdová - Foto: Monika Brýdová

Ozdobný závěs z mušlí, který vyrobila Monika BrýdováFoto: Monika Brýdová

Nejprve je nutné zbavit mušle živočišných zbytků a rybího zápachu. „Nejlepší je namočit je do roztoku nějakého čisticího prostředku s chlórem nebo s bělícími účinky. Nechte mušle v roztoku třeba na balkoně jeden až dva dny. Poté vodu vyměňte, vše ještě jednou zopakujte a po dalším dni vyperte mušle v horké vodě a nechte je vysušit. Nejen, že se takto vyčistí, ale i vybělí a jsou pak mnohem hezčí,“ radí Monika Brýdová. 

Jednou z možností, jak mušle využít pro ozdobu bytu, je podle ní zvonkohra. „Tenhle nápad jsem měla v hlavě, už když jsem mušle sbírala, protože byly krásně bílé a měly nádherný zvuk, když jsem je převalovala v ruce,“ prozrazuje. 

Začněte proděravěním mušlí. „Je to jednoduché, když máte malou vrtačku, která hodně otáček. Pokud budete pracovat s obyčejnou vrtačkou, mušle prasknou, ale s malou a rychlou vrtačkou to jde velice dobře,“ zdůrazňuje Monika Brýdová. 

Pak už stačí jen vzít vlasec, korálky a začít mušle navlékat. „Díky korálům a uzlíkům udělejte taková mezipatra, aby mušle držely v prostoru. Já jsem takto navlékla pět docela dlouhých strun a nakonec jsem vše připevnila k polovině kokosového ořechu, ale můžete použít cokoli jiného,“ doplňuje Monika Brýdová. 

Všechny články k pořadu Dámská jízda najdete ZDE.  

Pořad: Dámská jízda  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: středa 09:05  |  Délka pořadu: 35 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  silnice I/24, Lomnice nad Lužnicí, okr. Jindřichův Hradec, stavební práce, zúžené jízdní pruhy, Od 23.10.2017 00:00 Do 25.10.2017 23:59, Částečná uzavírka silnice I/24 v Lomnici nad Lužnicí u domu č. ...
  ulice Na Příkopech, Blatná, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 21.10.2017 06:00 Do 21.10.2017 14:00, Úplná uzavírka místní komunikace, ul. Na Příkopech v Blatné, z důvodu konání farmářských trhů. Objízdná ...
  silnice I/3, v katastru obce Drahotěšice, okr. České Budějovice, uzavřeno, stavební práce, Od 04.09.2017 07:00 Do 15.11.2017 23:59, Úplná uzavírka silnice I/3 – připojovací větev MÚK Ševětín ve směru ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace