Nepřehlédněte1. září  2016 v 09:00  

Vyrobte si zvonkohru z mušlí podle Moniky Brýdové

Ozdobný závěs z mušlí, který vyrobila Monika Brýdová - Foto: Monika Brýdová

Ozdobný závěs z mušlí, který vyrobila Monika BrýdováFoto: Monika Brýdová

Mnoho lidí si z dovolené u moře přiveze mušle, které buď sami nasbírali, nebo koupili na trhu. Byla by ale škoda nechávat tyto poklady jen tak ležet. Kreativní publicistka Monika Brýdová v pořadu Dámská jízda poradila, jak z nich udělat ozdobný závěs.

Ozdobný závěs z mušlí, který vyrobila Monika Brýdová - Foto: Monika Brýdová

Ozdobný závěs z mušlí, který vyrobila Monika BrýdováFoto: Monika Brýdová

Nejprve je nutné zbavit mušle živočišných zbytků a rybího zápachu. „Nejlepší je namočit je do roztoku nějakého čisticího prostředku s chlórem nebo s bělícími účinky. Nechte mušle v roztoku třeba na balkoně jeden až dva dny. Poté vodu vyměňte, vše ještě jednou zopakujte a po dalším dni vyperte mušle v horké vodě a nechte je vysušit. Nejen, že se takto vyčistí, ale i vybělí a jsou pak mnohem hezčí,“ radí Monika Brýdová. 

Jednou z možností, jak mušle využít pro ozdobu bytu, je podle ní zvonkohra. „Tenhle nápad jsem měla v hlavě, už když jsem mušle sbírala, protože byly krásně bílé a měly nádherný zvuk, když jsem je převalovala v ruce,“ prozrazuje. 

Začněte proděravěním mušlí. „Je to jednoduché, když máte malou vrtačku, která hodně otáček. Pokud budete pracovat s obyčejnou vrtačkou, mušle prasknou, ale s malou a rychlou vrtačkou to jde velice dobře,“ zdůrazňuje Monika Brýdová. 

Pak už stačí jen vzít vlasec, korálky a začít mušle navlékat. „Díky korálům a uzlíkům udělejte taková mezipatra, aby mušle držely v prostoru. Já jsem takto navlékla pět docela dlouhých strun a nakonec jsem vše připevnila k polovině kokosového ořechu, ale můžete použít cokoli jiného,“ doplňuje Monika Brýdová. 

Všechny články k pořadu Dámská jízda najdete ZDE.  

Pořad: Dámská jízda  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: středa 09:05  |  Délka pořadu: 35 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, II/105-107.5
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Majdalena
  Od 19.1.2018 23:20 do 20.1.2018 00:20; v ulici Pobřežní v obci Kaplice okres Český Krumlov; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace