O čem se mluví28. července  2013 v 09:30  

Autor historických detektivek Vlastimil Vondruška představuje knihu Msta písecké panny

Msta písecké panny (Vlastimil Vondruška) - Foto:  MOBA

Msta písecké panny (Vlastimil Vondruška)Foto:  MOBA

Knižní tipy; Host: Náš host: autor historických detektivek Vlastimil Vondruška vydává novou knihu Msta písecké panny; Recenze Olgy Walló na knihu Johna Greena Hvězdy nám nepřály; Soutěž


KNIŽNÍ TIPY 

Kjung-suk Šin: Modlitba za matku
Krásný a dojemný je příběh korejské autorky Kjung-suk Šin Modlitba za matku. Určitě v něm najdeme autobiografické prvky, protože sama spisovatelka pochází z chudé rolnické rodiny a měla pět sourozenců. Modlitba za matku začíná ve chvíli, kdy se stará Park So- njo ztratí v metru v Soulu, když jede spolu se svým mužem navštívit dospělé děti. Hledání maminky je pro celou rodinu zároveň pobídkou ke vzpomínkám a zamyšlením nad její obětavostí a láskou, kterou všichni brali jako samozřejmost. Přes exotické dějiště jihokorejského venkova je kniha univerzální a dotkne se čtenářů prostým, jednoduchým způsobem, jimž sděluje ty nejzávažnější věci. Vychází v Knižním klubu v překladu Eddy Němcové. 

Feri Lainšček: Nedotknutelní
Nakladatelství Dauphin vydává knihu slovinského autora Feriho Lainščeka Nedotknutelní, která vychází z mýtu o čtvrtém hřebu Kristova kříže a údajné vině, kterou nesou za Ježíšovu smrt Romové. Tento pocit přetrvává i v hrdinech románu, jimiž jsou příslušníci tří generací cikánského rodu ve 20. století na Balkáně. Knihu přeložil Aleš Kozár. 

Zvláštní smutek citronového koláče (Aimee Benderová) - Foto: Nakladatelství Argo

Zvláštní smutek citronového koláče (Aimee Benderová)Foto: Nakladatelství Argo

Aimee Benderová: Zvláštní smutek citronového koláče
Novinka z Arga se jmenuje Zvláštní smutek citronového koláče a je to hezký příběh o dívce, která dokáže z jídla vyčíst emoce těch, kdo je připravili: už jako dítě pozná z narozeninového citronového dortu, že je její maminka osamělá a smutná, ale pár let nato pochopí díky večeři, že si našla milence… Autorkou tohoto zvláštního příběhu je Aimee Benderová. 

Asa Larssonová: Oběť Molochovi
Asa Larssonová je velmi úspěšná autorka detektivek, a také její nová kniha slibuje napětí a dobrý příběh. Jmenuje se Oběť Molochovi, vydává ji Host v překladu Jany Holé a hned úvodní věta oficiální anonce naznačí, nač se připravit: Lovecká výprava našla v žaludku medvěda kost z lidské ruky. Několik měsíců nato dojde k vraždě mladé ženy: jak asi tušíte, oba případy spolu souvisí. Tahle severská detektivka se dobře čte a může vám přinést kapku mrazivého strachu do tohoto horkého léta. 

Kamila Procházková: Celoroční plánovací kuchařka
Když už jsme u toho horka: není čas trochu změnit jídelníček? Libri vydává knihu nazvanou Celoroční plánovací kuchařka, vaříme podle ročních období pokrmy z celého světa. Napsala ji Kamila Procházková a učí nás v ní nejen dobře plánovat nákupy, abychom se vyhnuli zbytečnému plýtvání, ale také využívat sezónních surovin. Co je zajímavé, můžeme si tu oživit i své školní znalosti z chemie, biologie a fyziky, které se týkají právě přípravy jídel. 


NÁŠ HOST

Další z edice historických detektivek z pera Vlastimila Vondrušky, který je původní profesí historik a etnograf, potěší zejména všechny Písecké, ale díky napínavé zápletce se jistě bude líbit i přespolním. Zeptala jsem se autora, proč se kniha jmenuje Msta písecké panny 

 

Autor historických detektivek Vlastimil Vondruška představuje novou knihu Msta písecké panny

Vložit na svůj web


RECENZE Olgy Walló 

Hvězdy nám nepřály (John Green) - Foto: Knižní  klub

Hvězdy nám nepřály (John Green)Foto: Knižní klub

John Green: Hvězdy nám nepřály aneb Romeo a Julie po chemoterapii
Někdo si nad touhle knížkou prostě pěkně popláče, někoho přinutí k zamyšlení a někomu třeba dodá síly, aby si poněkud lépe poradil s těžkou životní situací. Je to příběh lásky dvou velmi mladých lidí, kteří se – podobně jako Shakespearovi milenci – nedožijí dospělosti. A jsou krásní a sexy tím, jak jsou charizmatičtí, duchaplní, moudří… a dospělí v tom nejlepším a nejbolestnějším smyslu slova. 

John Green je americký autor - narodil se roku 1977 – který píše o lidech a pro lidi na prahu dospělosti a cíleně hledá cesty, jak je zaujmout a poskytnout jim orientaci v základních otázkách života. V knize „Hvězdy nám nepřály“ je takovou základní otázkou umírání. John Green nějaký čas působil jako kaplan v dětské nemocnici; ví, že bolest a smrt jsou skutečné a že i v nich - a právě v nich – má své místo láska, noblesa, lidská důstojnost a humor. 

Green je obratný a inteligentní vypravěč, svým zaměřením je však především přemýšlivý moralista a vychovatel - spíše než literát. Vychází z velice americké tradice kazatelů, kteří znají své publikum a vědí, jak je oslovit. Hledá si nejrůznější cesty, jak zapůsobit na lidi, aby byli více lidmi. (Autor je známým jménem také v kyber-prostoru, umí výtečně využívat nových médií – je velmi aktivní vlogger; ti,kdo umí anglicky, ho snadno naleznou na YouTube : spolu se svým bratrem Hankem již od roku 2005 nabízí stále nové formy interaktivních videí s edukativním obsahem.) 

Díky pohotové ediční politice Knižního klubu se k nám Greenova nová kniha k nám dostává jen několik měsíců po té, co originál vyšel v New Yorku. Zájem českého čtenáře si opravdu zaslouží. Kniha je pečlivě vypravena. Překlad Veroniky Volhejnové je příjemný a plynulý.
John Green: Hvězdy nám nepřály (Knižní klub 2013) 


SOUTĚŽ
Soutěžní otázka: Připomínáme si prózu Karla Klostermanna Odysea soudního sluhy, ve které líčí strastiplné Mastílkovo putování vánoční Šumavou. Mastílek hledá muže, jemuž má doručit soudní obsílku. Jenže stejně jako adresát se v okolí Stach jmenuje každý druhý a nikdo nechce sluhovi poradit, kde toho pravého adresáta zastihnout. Jak se jmenuje muž, jehož sluha tak pracně hledá? V našem pořadu správná odpověď nedávno zazněla, takže věrní posluchači mají výhodu. 

Pořad: Literární matiné  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: Tento pořad již není ve vysílání ČRo České Budějovice.  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  silnice I/4 (ulice Pasovská), Vimperk, okr. Prachatice, omezení, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 12.03.2018 07:00 Do 21.04.2018 23:59, demolice objektů na pozemcích parc. č. 1507 a 1508, v době ...
  silnice I/3, Rzavá - Moraveč, okr. Tábor, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 06.03.2018 00:00 Do 29.06.2018 23:59, částečná uzavírka silnice I/3 vpravo ve směru jízdy Moraveč ...
  silnice I/3, Lhotice, okr. České Budějovice, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 27.02.2018 10:00 Do 27.10.2018 23:59, Úplná uzavírka silnice I/3 sjezd a nájezd MUK Lhotice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace