O čem se mluví3. prosince  2017 v 09:00  

Bezzemci dostali půdu a vznikla nová vesnice. Pojmenovali ji po tehdy ještě žijícím spisovateli

Když Holečkov vznikal, všechny domy se stavěly podle jednotného projektu. Zvenku připomínají městskou zástavbu, ale jedná se o hospodářské usedlosti - Foto:  Juandev, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Když Holečkov vznikal, všechny domy se stavěly podle jednotného projektu. Zvenku připomínají městskou zástavbu, ale jedná se o hospodářské usedlostiFoto:  Juandev, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Spisovatel Josef Holeček se narodil roku 1853 ve Stožicích u Vodňan, studoval v Písku, Českých Budějovicích a v Táboře. Nejstarší táborský park dnes nese název Holečkovy sady. Jeho jméno má ale i vesnička Holečkov nedaleko Netolic.

Málokterá obec zná tak přesně okolnosti svého vzniku. Kronika Holečkova začíná úplně prvním dnem existence v roce 1925 a na první straně je fotografie Josefa Holečka. 

„Je to nejmenší místní část naší obce Malovice. Byla vybudována na základě pozemkové reformy z roku 1921. Po reformě, kdy byl rozdělen Schwarzenberský statek v blízkých Netolicích, dostali lidé, kteří žili v tomto kraji, pracovali u sedláků a neměli žádnou půdu, přidělené pozemky a měli možnost vybudovat si svoje domy,“ vysvětluje starosta Václav Pasák. 

Tak se původně bezzemci stali majiteli nových domů a vznikla osada. „V roce 1925 byla vesnice osídlena a zalidněna. V září přijel i spisovatel Holeček, bylo tady měšťanstvo a zástupci různých spolků a bylo slavnostně uděleno jméno Holečkov,“ říká jedna z místních Helena Nováčková. V té chvíli tvořilo osadu deset domů. 

Na tehdejší dobu velice moderní domy 

Základní kámen Holečkova připomíná pozemkovou reformu - Foto:  Juandev, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Základní kámen Holečkova připomíná pozemkovou reformuFoto:  Juandev, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Návštěvníci si mohou všimnout jedné zajímavosti - všechny domy po pravé straně jsou stavěné podle jednotného projektu. „Projektantem byl architekt z Netolic, všechny domky mají stejný ráz. Byly na tehdejší dobu velice moderní. Vypadá to spíš jako nějaká městská zástavba, ale každý domek má uzavřený dvůr, stodolu a prostory pro hospodářská zvířata,“ popisuje Václav Pasák. 

Ve vsi je dodnes základní kámen, který připomíná pozemkovou reformu. Další dominantou je kaplička z roku 1934. 

Asi v polovině domů stále žijí potomci původních usedlíků. Mezi přistěhovalce patří Jan Vačkář. „Já jsem chtěl z města do přírody a tohle stavení se mi líbilo, bylo to na moje plány úplně ideální. Žije se tu dobře, je tu klid, pěkná příroda okolo, dobří sousedi,“ pochvaluje si. 

To potvrzuje i Helena Nováčková, která do Holečkova přišla před téměř dvaceti lety. „Už bych neměnila. Je tu klid, po ránu můžete slyšet maximálně ptáky a večer daňky v říji,“ říká. V současné době má osada asi 27 stálých obyvatel. 

Nad kronikou Holečkova - Foto: Zdeněk Zajíček

Pořad: Vltavín  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 14.12.2017 15:55 do 18:00; na silnici 20 u obce Vodňany okres Strakonice; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; uzavřeno, probíhají záchranné a vyprošťovací práce; NA x OA se zraněním.
  Od 14.12.2017 15:10 do 18:15; na silnici 145 u obce Netolice okres Prachatice; nehoda nákladního vozidla; havárie NA bez zranění, průjezdné.
  místní komunikace Kaplice (okres Český Krumlov), uzavřeno, Od 16.12.2017 00:00 Do 16.12.2017 23:59, Uzavírka centra Kaplice, "Krampus schow Kaplice 2017" . Průjezd linkové autobusové dopravy zajištěn ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace