O čem se mluví16. dubna  2014 v 14:35  

Český herec i norský doktor obdivují Karla Kryla

Jan Tomsa, kapelník skupiny Missa Karel Kryl Revival - Foto: archiv Jana Tomsy

Jan Tomsa, kapelník skupiny Missa Karel Kryl RevivalFoto: archiv Jana Tomsy

Kulatá výročí narození i smrti Karla Kryla ukázala, že písně krále českého protestsongu dokáží dodnes vyvolat hotovou „krylománii“. Tou je stižen například norský lékař Øyvind Melien, který mnoho písní přeložil do Norštiny. Podobně je krylománií zasažen český divadelník Jan Tomsa, kapelník skupiny Missa Karel Kryl Revival.

Na počátku Tomsovy lásky ke Krylovi byla krabice plná magnetofonových kazet smutně krásných mollových písní. „Vlastně od dětství mě fascinuje melodičnost a také divadelnost jeho textů,“ říká kapelník skupiny Missa, která už patnáct let nehraje prakticky nic jiného než Kryla. „Mám pocit, že jsem se od něj nakazil pravdou,“ vyznává se Jan Tomsa. 

Norové svému Krylovi rozumějí
Možná ještě větší blázen do odkazu písničkáře rebela je Øyvind Melien, který si Krylovy songy zamiloval při studijním pobytu v Československu na začátku osmdesátých let a dodnes aktivně se svou kapelou šíří jeho odkaz v rodném Norsku. Ostatně Karel Kryl byl už v osmdesátých letech v Norsku dobře známý, a to nejen díky překladům Øyvinda Meliena. V roce 1987 dokonce zahrál sám Kryl norskou verzi písně Bratříčku, zavírej vrátka v norském rozhlase. 

Na Ukrajině by dnes Kryl zářil
Cédéčko norských překladů českých písničkářů včetně Kryla i autorské tvorby Øyvinda Meliena Noc Šavlí je jedním z pokladů audiotéky kapelníka revivalové kapely Missa Jana Tomsy. „Známe se s Øyvindem a několikrát jsme se setkali, dokonce jednou i na pódiu v Čechách,“ připomíná český hudebník, který trochu zaváhá při otázce, co z odkazu Karla Kryla a jeho písní platí i v současnosti. „Mně přijde, že Kryl aktuálnost vlastně nikdy vůbec neztratil,“ říká po chvíli zamyšlení Jan Tomsa a připomíná současné dění na Ukrajině, „tam by dneska Kryl se svými písněmi zářil.“ 

Autor:  Ivan Studený

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Majdalena
  Od 14.12.2017 17:55 do 20:00; v ulici Husova tř. v obci České Budějovice; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění, průjezdné.
  Od 14.12.2017 16:55 do 15.12.2017 17:00; na silnici 39 u obce Volary okres Prachatice; komunikace Volary - Lenora; ledovka, průjezd se zvýšenou opatrností

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace