Historicky nejstarším společníkem člověka jsou jeho vlastní parazité

Od počátku věků žijí v těsné blízkosti člověka i v něm samotném drobné organismy, které jsou na něm závislé. Ale tato závislost není zdaleka jednostranná.

Lidské tělo si na ně zvyklo. „Náš imunitní systém se bez parazitů nudí, takže začíná napadat nás samotné,“ vysvětluje vznik autoimunitních onemocnění parazitoložka Kateřina Leštinová.

Každá oblast má své parazity, na které jsou místní obyvatelé zvyklí. Uškodit člověku mohou ti, které si nechtěně přivezeme s sebou například z exotické dovolené. „Z Jižní Ameriky si kamarádka v hlavě přivezla střečka,“ převypravuje historku Kateřina. „Všimla si, že se to hýbe a že se tam něco děje.“

Jak to s tímto parazitem dopadlo? A proč jsou tasemnice krásná a užitečná zvířata? Jaká souhra všech náhod musí nastat, aby se usídlila právě v nás? To vše se dozvíte z rozhovoru Katky Hálové a Kateřiny Leštinové z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

autor: Kateřina Hálová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.