Jak uhlídat středověký hrad? Strážní na Pořešíně k tomu využívali husy

Při novoroční prohlídce hradu Pořešín Radek Kocanda připomněl, že ve středověku se přelom roku neslavil. Lidé totiž vnímali čas úplně jinak - Foto: Hana Zajíčková

Při novoroční prohlídce hradu Pořešín Radek Kocanda připomněl, že ve středověku se přelom roku neslavil. Lidé totiž vnímali čas úplně jinakFoto: Hana Zajíčková

Kousek od kaplického nádraží leží hrad Pořešín. Zdejší panství vždy patřilo českých králům, ale v roce 1434 nechali Rožmberkové sídlo zbořit. Zřícenina je dnes přístupná, lidé se sem mohli podívat například v první den roku 2018.

Kastelán Radek Kocanda při komentované prohlídce připomněl, že ve středověku se žádný Nový rok neslavil. „Hlavní svátky byly Vánoce a nemáme zaznamenáno, že by se slavil Nový rok jako takový. Ostatně celé chápání času bylo ve středověku jiné, důležitý byl takzvaný zemědělský rok,“ vysvětlil. 

Lidé tak rozlišovali čas setí a čas sklizně, i dvě hlavní zúčtovací období se vázala k těmto datům. „Středověký člověk příliš nevnímal čas jako takový, ale vnímal střídání ročních období. Vstával před úsvitem a usínal těsně po soumraku. Pán vstával stejně s poddanými, pokud ovšem neměl nějaké hosty na hradě a nebavil se s nimi až do pozdní noci,“ doplnil Radek Kocanda. 

Hrad Pořešín zažíval největší slávu za Karla IV., kolem roku 1370. V té době tu žilo asi 30 lidí. „Rodina pána mohla mít asi osm členů, pak tu byl purkrabí s rodinou a k tomu bylo nutné mít pár služebníků, bez kterých by to nešlo – písař, který zajišťoval chod celého panství, dále zcela jistě kuchař se služebníky, kovář, maštaléř a šenk, který měl na starost zásobování pitím,“ vyjmenoval Radek Kocanda. Další lidé bydleli ve vsi a na hrad chodili za prací. 

Pochoutkou pro středověké panstvo byly nadívané kvíčaly 

Model ukazuje, jak vypadal hrad Pořešín předtím, než ho Oldřich II. z Rožmberka nechal zbořit - Foto: Hana Zajíčková

Model ukazuje, jak vypadal hrad Pořešín předtím, než ho Oldřich II. z Rožmberka nechal zbořitFoto: Hana Zajíčková

K životu na Pořešíně patřila i zvířata. Na předhradí stály kotce, byl tu psinec i holubník. „Na hradě jsme nalezli neobvyklé množství holubích kostí, takže páni měli rádi holoubátka. Takovým zapomenutým jídlem jsou také zpěvní ptáci, středověkou pochoutkou byly nadívané kvíčaly,“ vyprávěl kastelán. 

Zvláštní úlohu měly husy. Pomáhaly strážným hlídat hrad, když byla tma a mlha. „Na hradbách byla postavena husí hnízda. Strážní husy využívali při hlídání, protože tato zvířata mají neobyčejný cit pro rozpoznání cizího člověka,“ vysvětlil Radek Kocanda. 

Sláva hradu Pořešín skončila po roce 1430, kdy jej nechal zbořit sám majitel Oldřich II. z Rožmberka. „Měl celou síť hradů a v době husitských bouří potřeboval spíš něco, co mu peníze neslo, to znamená vesnice, města, pole a louky, ne hrad, kde musel platit údržbu a navíc ještě lidi v něm,“ připomněl Radek Kocanda. 

O zříceninu dnes pečuje sdružení Hrady na Malši. Zřídilo zde muzeum a každoročně pořádá několik akcí. „Letos se zaměřujeme jednoznačně kulinářským směrem. Budeme organizovat už třetí ročník akce Muži vaří, ženy pijí a pak chystáme Den indické kuchyně,“ pozval kastelán. 

Novoroční prohlídka hradu Pořešín s kastelánem Radkem Kocandou - Foto: Hana Zajíčková

Pořad: Vltavín  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Dolní Dvořiště
  Od 22.1.2018 15:05 do 23.1.2018 15:10; na silnici 3 v obcích Bujanov a Dolní Dvořiště okres Český Krumlov , délka 2.3km; ledovka; v délce 1 km, zvýšená opatrnost, silné sněžení, stojící kamiony
  silnice I/4, v katastru obce Vimperk, okr. Prachatice, omezení, Od 19.01.2018 00:00 Do 11.01.2019 23:59, Úplné krátkodobé uzavírky v bezpečnostním okruhu lomu Sudslavice a lomu Výškovice pro provádění ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace