O čem se mluví24. ledna  2018 v 14:00  

Před volbami slibovali bezplatné parkování a extraligu. Udělali jsme maximum, říká primátor

Jiří Svoboda se stal primátorem Českých Budějovic v listopadu 2014, kandidoval za hnutí ANO. Od roku 2016 je také zastupitelem Jihočeského kraje - Foto: Marek Podhora / MAFRA / Profimedia

Jiří Svoboda se stal primátorem Českých Budějovic v listopadu 2014, kandidoval za hnutí ANO. Od roku 2016 je také zastupitelem Jihočeského krajeFoto: Marek Podhora / MAFRA / Profimedia

Do posledního roku svého volebního období vstoupil primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda. Ve funkci je poprvé. Do roku 2014 působil v Českém rozhlase, kde byl náměstkem generálního ředitele pro strategický rozvoj a deset let také ředitelem českobudějovické stanice.

Jiří Svoboda kandidoval v komunálních volbách za hnutí ANO. Ve volebním programu strany tehdy stálo, že každý obyvatel by měl mít právo zaparkovat bezplatně na ulici před domem ve městě, kde žije a platí daně. Před nedávnem se však na Pražském předměstí objevily modré zóny a parkovací automaty. 

Primátor odmítá označovat nový systém jako zpoplatněné parkování. Podle něj se jedná o zavedení rezidentních zón. „Ve všech větších městech jsou rezidentní zóny. My jsme o nich už při kampani hovořili, v Českých Budějovicích se o nich mluví řadu let a teprve tato koalice našla shodu a odhlasovala zavedení,“ říká. 

Dodává, že smyslem celého opatření je dát lidem, kteří na Pražském předměstí bydlí, větší šanci zaparkovat u domu. Předtím tam totiž svá auta odstavovali dojíždějící a situace byla kritická. Pro zavedení parkovacích zón podle primátora hlasovala velká většina zastupitelů. 

Zavádění parkovacích zón bude pokračovat v dalších částech města 

Systém však zatím funguje pouze v části Pražského předměstí a auta se přesunula. „Budeme pokračovat v zavádění parkovacích zón. Teď jsme lidi donutili odstavovat auta jinde, ale naším cílem je donutit je parkovat na odstavných parkovištích,“ dodává Jiří Svoboda. 

Částka, kterou teď musí lidé s trvalým bydlištěm platit, aby mohli parkovat v modrých zónách, podle něj není nijak závratná. Roční předplatné stání na Pražském předměstí přijde na 500 nebo 400 korun. „V Českých Budějovicích je jeden z nejnižších poplatků. V Brně se chystá zavedení rezidentních stání za 900 korun, v Liberci lidé platí 2000 korun za první auto, v Pardubicích jsou poplatky od 1200 korun,“ připomíná. 

Povodí Vltavy povolilo využívat prostor na náplavce 

Ve svých programových prioritách před komunálními volbami hnutí ANO upozorňovalo na volný prostor na náplavce u Dlouhého mostu, kde chtělo vytvořit parkoviště. „Po deseti letech se podařilo dospět ke kladnému výsledku. Je dohodnuto s Povodím Vltavy, že se náplavka začne využívat jako parkoviště,“ uvádí Jiří Svoboda. 

Nové parkoviště bude mít ale zvláštní režim, aby ho bylo v případě hrozících povodní možné zcela vyklidit do čtyř hodin. Přes závoru se dostanou pouze lidé, kteří budou mít čipovou kartu. „Bude to sloužit zejména pro zaměstnance okolních úřadů a škol. Nemůže ho tedy využít úplně každý, ale zase se nám uvolní místa v okolních ulicích,“ vysvětluje primátor. 

Hokejovou extraligu bychom všichni chtěli 

Další bod v prioritách hnutí ANO pro České Budějovice zněl: „Zavedeme spravedlivé rozdělování dotací na kulturu, sport a sociální služby. Tady je dobré se ptát, proč nemáme extraligový hokej, hudební festival odpovídající úrovně, městské pivní slavnosti. Prostě to zavedeme.“ 

Jiří Svoboda si myslí, že v tomto ohledu nové vedení města udělalo maximum. „Jak podporujeme sport, to historicky nebylo. Nelze říct, že město neudělalo vše, co mohlo. Ono je samozřejmě také potřeba vyhrát tu soutěž. My mačkáme palce, fandíme, ale ještě to chce trochu toho sportovního štěstí. Myslím si, že letos mají naši hokejisti velmi dobře našlápnuto a všichni bychom to chtěli,“ doplňuje. 

Pořad: Odpolední host  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:05  |  Délka pořadu: 35 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 22.2.2018 13:35 do 15:40; na silnici 39 u obce Kájov okres Český Krumlov; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA se zraněním. Na místě ZZS a PČR.
  Od 22.2.2018 13:30 do 15:35; na silnici 603 u obce Ševětín okres České Budějovice; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; OA x NA bez zranění.
  Od 22.2.2018 12:55 do 15:00; na silnici 145 u obce Netolice okres Prachatice; nehoda; zvěř na vozovce; havarované vozidlo; srážka OA se zvěří, bez zranění osob.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace