O čem se mluví24. ledna  2014 v 14:50  

Rakouští a jihočeští spisovatelé mají Hlavu v oblacích, nohy v betonu

Hlava v oblacích, nohy v betonu - Foto:  Jihočeský klub Obce spisovatelů

Hlava v oblacích, nohy v betonuFoto:  Jihočeský klub Obce spisovatelů

Povídková sbírka rakouských a jihočeských spisovatelů se jmenuje Hlava v oblacích, nohy v betonu. Popovídáme si o ní s jednou z přispěvatelek Hanou Hosnedlovou. Dáme vám tipy na nové knihy a recenzi Kryštofa Špidly románu Člověk Gabriel.

NOVÉ KNIHY 

M. L. Stedmanová: Světlo mezi oceány
Manželský pár, který střeží maják, dostane jednoho dne zvláštní dárek: moře vyplaví malé děťátko – ale spolu s ním i mrtvého muže. Měli by tuto událost ohlásit, ale pokušení nechat si vysněné dítě je příliš velké. Touha po rodinném štěstí se sice naplní, ale nebude to zadarmo… Novinka z nakladatelství Plus. 

Karel C. Grig: Petrovy mozaiky
Příběh o lásce, ale i příběh s tajemstvím. Mozaiky z názvu knihy možná mají tajemnou moc. Co se podaří odhalit dvěma lidem, mužovi a ženě, kteří se náhodou potkají ? Další napínavý román z pera architekta Karla Cvrčka, který publikuje pod pseudonymem v nakladatelství Kniha Zlín. 

Opráski sčeskí historje - Foto: Nakladateství Grada

Opráski sčeskí historjeFoto: Nakladateství Grada

Opráski sčeskí historje
Obdivované i zavrhované stripy se nejprve rozšířily díky facebooku, teď mají i knižní podobu. Pravopisem se nikdo netrápí, známé postavy mají jen trochu jiná, ale o hodně směšnější jména: třeba slavný husitský vojevůdce je Jan Žižla. Autor anonymní, vydává Grada. 

Václav Vokolek: Lovci záhad
Knižní podoba oblíbeného televizního seriálu pro děti. Parta kamarádů putuje po hradech a zříceninách a hledá jejich tajemství. Vydává Neomedia Publishing. 

Zdeněk Zuntych, Michal Průcha: Jihočeské fotbalové kluby
Podrobný přehled jihočeských fotbalových klubů, příběhy jejich hvězd i trenérů, jména hráčů i funkcionářů vydává Jihočeská fotbalová o.s. s mnoha fotografiemi a obrázky. 


NÁŠ HOST 

Rakouští a jihočeští spisovatelé vydávají další společnou knížku. Povídková sbírka z nakladatelství Epika se jmenuje Hlava v oblacích, nohy v betonu a najdete v ní dílka celkem 14 autorů z obou stran hranice. Za českou stranu jde vesměs o členy Jihočeského klubu Obce spisovatelů. Jeho předsedkyně Hanky Hosnedlové jsem se zeptala, jak se Jihočeši se svými rakouskými kolegy seznámili. 

 

Do knihy hlava v oblacích, nohy v betonu přispěla i Hana Hosnedlová, se kterou natáčela redaktorka Hana Soukupová

Vložit na svůj web


RECENZE Kryštofa Špidly  

Člověk Gabriel (Kateřina Dubská) - Foto: Nakladatelství Jota

Člověk Gabriel (Kateřina Dubská)Foto: Nakladatelství Jota

Kateřina Dubská: Člověk Gabriel
Kateřina Dubská vydala v nakladatelství Jota román nazvaný Člověk Gabriel. Text lze hodnotit ze dvou rovin – v jedné z nich se pohybujeme uvnitř románového světa, ve druhé ve světě aktuálním.Román zpracovává exotické, avšak současnému čtenáři nikoli nekonečně vzdálené téma životních osudů snad olašského Roma Gabriela a jeho začleňování do společnosti na pozadí historických událostí přelomu devatenáctého a dvacátého století. 

Próza se pohybuje na pomezí historické fikce a magického realismu. Z literárního hlediska se jedná o průměrný, nicméně řemeslně zvládnutý text, jehož největším pozitivem je sice očekávaný, avšak poutavý příběh hlavního hrdiny. Jde o postavu dostatečně nosnou, aby udržela čtenáře v napětí celých 330 stran. Svým původem se vymyká většinové společnosti, svými vlastnostmi a také vztahem s „gádžovskou“ dívkou Meruňkou zase mentalitě svého původního kmene. 

Jde o postavu, jež je postižena jinakostí – Vídeňané i Moravané na Gabriela zpravidla hledí skrz prsty a navzdory své snaze žít normální život pro mnohé zůstává špinavým cikánem, pro svůj rod je zase odrodilcem. Na druhou stranu si vždy dokáže získat renomé jako léčitel a zaříkávač koní. Však také pochází z rodu koňských handlířů. Aby však uspěl v „gádžovské“ společnosti, musí některé romské tradice – i ve vztahu k majoritě, opustit. Nemůže si například dovolit švindl při prodeji koní, a pokud tak jedinkrát učiní, potrestá zpupného statkáře, čímž paradoxně získá sousedské uznání. 

Sama autorka nazývá svůj příběh pohádkou. Ona pohádkovostí tkví zejména v idealizaci hlavního hrdiny a v zdůraznění až magických schopností jeho i lidí jeho rodu. Můžeme si být téměř jisti, že z většiny nebezpečenství nakonec vyvázne, a pokud mu nestačí síly lidské, pomohou ty nadpřirozené – ať věštba, porozumění řeči zvířat či kletba (ač ta svého původce nakonec musí dostihnout). 


Přidejme něco romských zvyků (zde text občas sklouzává k didaktičnosti či popisnosti), zajímavé historické kulisy, provázanost motivů (v posledním jmenovaném je autorka až školácky přesná, a tak většina dějových linií dojde svého rozuzlení)a velké osobní autorské zaujetí příběhem a máme před sebou román, který jistě získá množství čtenářů. Tolik k próze samotné. 

Text se nicméně, jak už bylo předesláno, vztahuje i k aktuálnímu tématu, tj. soužití Romů a většinové společnosti. A tady autorka zachází, řekl bych, s dvousečnou zbraní. Její zobrazení romské problematiky je v posledku stejně stereotypní, jako předsudky majority vůči romské komunitě, jen s opačným hodnotícím znaménkem. Román Člověk Gabriel znovuutvrzuje onu tak nebezpečnou hranici mezi My a Oni. Romové tu nejsou líčeni jako ti nepřizpůsobiví, ale přesto zůstávají svým způsobem nepřizpůsobitelnými a text je tak vlastně jakýmsi romantizujícím mýtem o věčné jinakosti. Pokud však přinese zvýšený pozitivní zájem o Romy, dobře za něj. 


SOUTĚŽ 

Správná odpověď: Franta Župan, Pepánek nezdara
Výherci: B. Bašta, J. Holfinger, J. Mráz, M. Ribárová, M. Volková, J. Zháňalová
Nová hádanka: 23.ledna před 15 roky zemřel Jaroslav Foglar, autor slavných Rychlých šípů. Jestlipak si vzpomenete na všechna jména Rychlých šípů? A nezapomeňte na Bublinu! 

Pořad: Literární matiné  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: Tento pořad již není ve vysílání ČRo České Budějovice.  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  silnice I/19, Dolní Hořice, část obce Lejčkov, okr. Tábor, práce na silnici, zúžené jízdní pruhy, Od 01.03.2018 00:00 Do 31.03.2018 23:59, Částečná uzavírka silnice I/19; Termín: 3 dny v měsíci březnu ...
  silnice I/3, Lhotice, okr. České Budějovice, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.01.2018 00:00 Do 31.03.2018 23:59, Částečná uzavírka silnice I/3 MUK Lhotice (sjezdové rameno ve směru od ...
  silnice I/4, v katastru obce Vimperk, okr. Prachatice, omezení, Od 19.01.2018 00:00 Do 11.01.2019 23:59, Úplné krátkodobé uzavírky v bezpečnostním okruhu lomu Sudslavice a lomu Výškovice pro provádění ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace