O čem se mluví7. září  2016 v 14:30  

Samsonova kašna zmizela za černou stěnou. Neobvyklý projekt má upozornit na vnímání prostoru

Pro kolemjdoucí na náměstí kašna zmizela, dostat se k ní dá jen tunelem, který vede z Domu umění - Foto: Jiří Čondl

Pro kolemjdoucí na náměstí kašna zmizela, dostat se k ní dá jen tunelem, který vede z Domu uměníFoto: Jiří Čondl

Na necelý měsíc zmizela pro kolemjdoucí dominanta Českých Budějovic. V rámci uměleckého projektu architekta Jana Šépky je nyní Samsonova kašna na náměstí Přemysla Otakara II. ukrytá za neprůhlednou stěnou.

Autorem projektu Vnímání je Jan Šépka - Foto: Jiří Čondl

Autorem projektu Vnímání je Jan ŠépkaFoto: Jiří Čondl

Projekt s názvem Vnímání má přinést zamyšlením nad tím, co pokládáme za důležitou součást a dominantu veřejného prostoru, nad tím, jak stereotypně prostor vnímáme. 

K památce se lidé dostanou jen tunelem, který vede z Galerie moderního umění a architektury (Domu umění). „Prochází se tunelem a pak je sestup po schodech ke kašně. Návštěvník se ocitne v takové pomyslné zahradě s kašnou,“ říká kurátor galerie Michal Škoda. 

Sedm metrů vysoký a šedesát metrů dlouhý tunel a zahalená dominanta města stačily ještě před zahájením projektu rozdělit veřejnost na dvě názorově rozdílné skupiny. „Myslím si, že to náměstí na měsíc trochu znehodnotí,“ říká jedna z místních. 

„Já jsem jednoznačně pro. Za pár měsíců to sundají, nic to nepoškodí, lepší než Samson v dresu Motoru,“ reaguje jiný obyvatel města připomínkou loňské akce, kdy fanoušci hokejového klubu oblékli sochu na kašně do dresu. 

„Četl jsem akorát vyjádření toho umělce, že chce vzbudit diskuzi. Ale diskuzi o čem? To je právě to, co jsem nepochopil a co je mi vlastně úplně jedno, ať to tam je nebo není. Možná, že ti rozčílení lidé jsou vzteklí úplně zbytečně, protože to fakt za měsíc zmizí a bude to vyřešené,“ zaznělo dále v anketě Českého rozhlasu. 

Ozývají se i další názory: „Pro každého Budějčáka je v podstatě stereotypem to, že tady pracuje, že tady bydlí, a tak si těch památek a všeho kolem ani nevšímá. Tak si myslím, že je dobrá věc na to upozornit, abychom to naše město měli víc pod kůží.“ 

Šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec nemá s projektem problém. „Vnímám to jako uměleckou akci, která probouzí emoce a diskuze, což je správné. A osobně mám za to, že je za tím zajímavá myšlenka a i vizuálně to vypadá jako zajímavé dílo,“ komentuje. 

První návštěvníci se koridorem z Domu umění ke kašně projdou ve středu 7. září v 18 hodin při slavnostní vernisáži výstavy. Památka zůstane zakrytá do 2. října. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Majdalena
  ulice Lannova třída, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, stavební práce, Od 19.03.2018 07:00 Do 31.05.2018 23:59, úplná uzavírka ulice Lannova tř. mezi kříženími s ul. Štítného a Chelčického ...
  ulice Doubravická, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, stavební práce, Od 19.03.2018 07:00 Do 24.03.2018 23:59, úplná uzavírka ulice Doubravická, mezi ul. Ke Studánce a Střížovská. Uložení ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace