Světoznámý fotograf Robert Vano nám prozradil svůj recept na úspěch

19. červen 2014

Měl prostě štěstí, anebo je člověkem nezdolné vůle? U zkoušek na akademii uznávaný fotograf pohořel a v Americe byl rád, že jej nechali v kadeřnictví mýt hlavy. Zamiloval se do technologie, nad kterou mávli rukou fotografové už v padesátých letech minulého století, pracuje jen s malými formáty, a přesto je jedním z nejslavnějších módních fotografů.

„Obojího je třeba, píle i štěstí, a štěstí samo nepřijde, pokud na ně nejste připraven," vysvětluje dnes šestašedesátiletý fotograf, na kterého se štěstí usmálo v New Yorku, kde pracoval v kadeřnictví. „Cokoliv jsem dělal, chtěl jsem být nejlepší. Nejlepší umývač hlav. Protože jsem věděl, že když to budu dělat dobře, že mě budou chtít pak někam povýšit," popisuje Vano svou životní strategii, která jej nakonec vynesla až na vrchol hvězdné kariéry.

Robert Vano proslul jako fotograf krásných žen

Nic v životě není zadarmo, ani kariéra

„Udělat portrét Claudie Schiffer, dovézt ji k niagarským vodopádům, posadit do Bentley, to prostě něco stojí," uvádí Vano příklad, když vysvětluje rozdíl mezi reklamní fotografií a reportáží, kdy stačí vyjít na nádraží mezi bezdomovce.

Úspěch podle Roberta Vana nečeká na toho, kdo má nejlepší nápady, vidí správné světlo, vnímá detail, cítí kompozici a harmonii barev. „Dobrý fotograf je ten, kdo vymyslí téma, koupí film, nasvítí, založí, cvakne, vyvolá, nezvětšuje, zarámuje a nakonec také prodá," říká s úsměvem trochu vítězoslavným drobný muž, který dostal před svůj objektiv mnohé významné osobnosti světového formátu. „Málokdo si toto uvědomuje a dokáže si dobře rozvrhnout síly," dodává Robert Vano.

Fotograf Robert Vano v Českém rozhlase České Budějovice
autor: Ivan Studený
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.