O čem se mluví19. června  2014 v 15:06  

Světoznámý fotograf Robert Vano nám prozradil svůj recept na úspěch

Fotograf Robert Vano - Foto: Šárka Belešová

Fotograf Robert VanoFoto: Šárka Belešová

Měl prostě štěstí, anebo je člověkem nezdolné vůle? U zkoušek na akademii uznávaný fotograf pohořel a v Americe byl rád, že jej nechali v kadeřnictví mýt hlavy. Zamiloval se do technologie, nad kterou mávli rukou fotografové už v padesátých letech minulého století, pracuje jen s malými formáty, a přesto je jedním z nejslavnějších módních fotografů.

„Obojího je třeba, píle i štěstí, a štěstí samo nepřijde, pokud na ně nejste připraven," vysvětluje dnes šestašedesátiletý fotograf, na kterého se štěstí usmálo v New Yorku, kde pracoval v kadeřnictví. „Cokoliv jsem dělal, chtěl jsem být nejlepší. Nejlepší umývač hlav. Protože jsem věděl, že když to budu dělat dobře, že mě budou chtít pak někam povýšit," popisuje Vano svou životní strategii, která jej nakonec vynesla až na vrchol hvězdné kariéry. 

Robert Vano proslul jako fotograf krásných žen - Foto: Robert Vano

Nic v životě není zadarmo, ani kariéra 

„Udělat portrét Claudie Schiffer, dovézt ji k niagarským vodopádům, posadit do Bentley, to prostě něco stojí," uvádí Vano příklad, když vysvětluje rozdíl mezi reklamní fotografií a reportáží, kdy stačí vyjít na nádraží mezi bezdomovce. 

Úspěch podle Roberta Vana nečeká na toho, kdo má nejlepší nápady, vidí správné světlo, vnímá detail, cítí kompozici a harmonii barev. „Dobrý fotograf je ten, kdo vymyslí téma, koupí film, nasvítí, založí, cvakne, vyvolá, nezvětšuje, zarámuje a nakonec také prodá," říká s úsměvem trochu vítězoslavným drobný muž, který dostal před svůj objektiv mnohé významné osobnosti světového formátu. „Málokdo si toto uvědomuje a dokáže si dobře rozvrhnout síly," dodává Robert Vano. 

Fotograf Robert Vano v Českém rozhlase České Budějovice - Foto: Šárka Belešová

Autor:  Ivan Studený

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 29.4.2017 07:10 do 09:15; v ulici Otakarova v obci České Budějovice; České Budějovice, Otakarova - Nová; nehoda; 3x OA, komunikace s opatrností průjezdná.
  silnice III/13525, Kardašova Řečice, okr. Jindřichův Hradec - Dírná, okr. Tábor, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 03.05.2017 07:00 Do 17.05.2017 18:00, Objížďka - obousměrná: přes: silnice III/13524 ...
  silnice III/12422, Bradáčov, Pojbuky, okr. Tábor, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 29.04.2017 07:00 Do 17.05.2017 23:59, Uzavírka silnice č. III/12422 z důvodu opravy povrchu vozovky. Průjezd vozidlům ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace