Tituly z Mistrovství Čech mládeže v šachu putovaly do Českých Budějovic

11. listopad 2014

Velký úspěch za sebou mají děti z šachové školy QCC v Českých Budějovicích. Na mistrovství mládeže v šachu pro rok 2014 bodoval Ladislav Nagy, který se v Harrachově stal mistrem Čech v kategorii chlapců do 12 let, Martina Štastná se odtud vrátila jako česká vicemistryně ve stejné kategorii.

Martince je přitom pouhých devět let: „Právě proto je to pro mě hodně dobré umístění, porazila jsem i o tři roky starší soupeřky.“ Láďa své první místo nečekal: „Zatím jsem býval tak devátý, třináctý, takže tohle první místo je pro mě velký skok.“

Ladislav začal tušit, že by se mohl dostat na bednu, asi tak po šestém kole. Soutěž se podle trenéra Jiřího Havlíčka hraje přibližně v 70 hráčích švýcarským systémem. To znamená, že ten, kdo vyhrává, získává vyšší body a zároveň i těžší soupeře, zatímco ten, kdo prohrává, se dostává k soupeřům méně náročným.

„Ládík byl od prvního do posledního kola první,“ pyšní se trenér, „on je příliš skromný, nezmínil, že v minulosti byl i čtvrtý na Mistrovství EU, kde prohrál až poslední zápas. A Martinka už za sebou také něco má, čili oba potvrdili své kvality.“

Starším bratrům to natře

Oba hráči se v Harrachově kvalifikovali na Mistrovství republiky. K šachům je přivedli příbuzní. „Navedl mě taťka,“ líčí Láďa, „ale když jsem přišel do šachového kroužku, tak jsem ještě neznal ani figurky.“ Martina je ze šachové rodiny, do klubu ji přihlásili starší bratři. Dnes už jim to devítiletá slečna klidně natře. „Na turnajích je vždycky převaha chlapců, někdy i desetinásobná. Když je holek málo, musím hrát i s klukama,“ hlásí dívenka.

Martina Štastná přemýšlí o svém tahu

Tréninky jsou tématické, zpočátku se cvičí taktika, později například střední hra a koncovky. „Zahájení už si studují doma sami, pokud nejsou leniví,“ připojuje trenér Jiří Havlíček. Pozná talent? „Ano, to poznáte podle zájmu, ten je prvním znakem talentu. U Ládíka byl hned patrný. No a u Martinky je to skoro geneticky dané, já v mládí hrával už s jejím pradědečkem.“

Energie se u toho spálí dost

Co si šachy od malých hráčů žádají? Trpělivost, soustředěnost a ctižádost. „Zkraje ji ty děti třeba nemají, ale šach je jí učí. Když někdo dvě tři hodinky bojuje a pak v nepozornosti přehlídne vidličku, tak je všechno pryč,“ popisuje trenér. Co je to vidlička? „Když třeba jezdec napadne dámu a krále, tím pádem hráč přijde o materiál. A i když byl do té doby lepší, v ten moment partii prohraje. To si ty děti pamatují, příště už si dají pozor.“

O šachu se mluvívá jako o sportu. Trenér Havlíček to jedině potvrzuje: „Rozhodně, šachy jsou dřina. Děti musí mít fyzičku, aby vydržely sedět pět dní po sobě pět hodin za stolkem a maximálně se soustředit. Hrál jsem volejbal a tohle je horší.“ A ke svému učiteli se připojuje i Láďa: „Taky se při šachu dá spotit! Sice se neběhá, ale musí se přemýšlet a energie se u toho spálí dost.“

V březnu děti čeká Mistrovství ČR, tak jim přejme, aby všechen pot, co za stolky do té doby nechají, vedl k úspěchu a k radosti!

Ladislav Nagy je připraven k zahájení partie
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.