O čem se mluví20. dubna  2015 v 17:06  

V Bhútánu se cestovatel dostal i na místa, kde dosud žádný turista nebyl

Rudolf Švaříček s královnou matkou Bhútánského království, která otevřela výstavu v Jihočeském muzeu - Foto: Miroslav Duschek

Rudolf Švaříček s královnou matkou Bhútánského království, která otevřela výstavu v Jihočeském muzeuFoto: Miroslav Duschek

První mešitu a stany z jačích chlupů postavil v Českých Budějovicích cestovatel Rudolf Švaříček. Přivezl sem totiž ojedinělou výstavu Šangri-la, která je až do konce roku k vidění v Jihočeském muzeu.

Výstava Šangri-la se věnuje Himálaji - Foto: Miroslav Duschek

Výstava Šangri-la se věnuje HimálajiFoto: Miroslav Duschek

Rudolf Švaříček pochází z Moravy. Žije v Brně, odkud pravidelně vyráží do celého světa. K cestování jej to táhlo od malička. „Myslím si, že každý má nějakou úchylku, a u mě je to cestování. Drží mě to od dětství a mám pocit, že je to čím dál silnější,“ říká. 

Kromě toho, že na místa jezdí, také fotografuje, píše knihy, točí dokumentární filmy a připravuje výstavy. 

Největší dojem v něm zanechala Nová Guinea, kam se dvacet let vracel a může se pochlubit například tím, že se podíval na vrcholy všech zdejších velkých hor. „Nová Guinea se mnou zamávala. Je tam největší diverzita na světě, 750 kmenů s odlišnými zvyky, rituály, tradicemi. Nečekal jsem, že člověk může ještě najít takové místo,“ vypráví. Z expedic na Guineu vytvořil putovní výstavu Tamtany času, kterou do této doby navštívilo více než 500 tisíc lidí. 

Do Českých Budějovic ale Rudolf Švaříček přivezl expozici s názvem Šangri-la. Ta se věnuje Himálaji a především čtyřem zemím – Nepálu, Tibetu, Bhútánu a Indii. „Odráží to naši expedici na Everest. Velká část se tedy věnuje těm krásným horám, ale v expozici máme i džungli s hady, indickou tržnici, nepálské pagody, tibetský klášter a mešitu. V Budějovicích tedy vyrostla první mešita,“ směje se. 

Na indické tržnici návštěvníci muzea potkají prodavače i holiče a také nahlédnou do stanů z jačích chlupů. „Ty jsou hodně pikantní. Když jsem je kdysi vlekl do muzea v Bratislavě, kde jsme s výstavou začínali, tak prchali všichni vrátní, jaký to byl odér. Už to ale bohužel vyprchalo, už to nemá tu sílu,“ popisuje cestovatel. 

Šangri-la je největší autorská výstava svého druhu ve střední Evropě. Věnuje se především čtyřem zemím - Nepálu, Tibetu, Bhútánu a Indii.
V Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích zůstane do konce roku 2015. Otevřeno je denně kromě pondělí.

Jeho nejmilejší zemí je v současné době Bhútán. Na výstavě se tak lidé mohou těšit na opravdu aktuální informace z této země. „Bhútán je ojedinělý v tom, že byl dlouho izolován a díky tomu tam zůstala unikátní místa. Na jedné z našich cest jsme se třeba dostali do vesnic, kde obyvatelé opravdu dosud nikdy neviděli žádného turistu. Jejich reakce pak byly úplně pohádkové,“ říká. 

V expozici Šangri-la vystavuje originální bhútánské luky a také připomíná současného krále země. „Jeho osobnost je tam obrovským fenoménem, je to takový Elvis Presley. Zároveň přináší modernizaci, až díky němu země jako poslední na světě spustila televizní vysílání a internet,“ dodává Rudolf Švaříček. 

V Bhútánu ale podle něj člověk narazí ještě na mnohem víc kuriozit. Například zde stále platí úplný zákaz kouření a v úterý se nesmí pít alkohol. 

Výstava Šangri-la - Foto: Miroslav Duschek

Výstava Šangri-laFoto: Miroslav Duschek

Na výstavě Šangri-la si lidé mohou všechny exponáty nejen prohlédnout, ale také osahat. „Je tam rikša z Dillí, hudební nástroje, loutky. Na chvilku se opravdu dostanete do těch zemí. Expozice je určitě vhodná i pro děti,“ dodává cestovatel. 

K výstavě chystá také doprovodný program. V Českých Budějovicích se uskuteční řada exotických večerů, přednášky nebo koncerty. 

Celé vyprávění Rudolfa Švaříčka o jeho cestách si můžete poslechnout v záznamu vysílání. 

Pořad: Odpolední host  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:05  |  Délka pořadu: 35 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Srážky: silný déšť, Dolní Dvořiště
  silnice I/19, Dolní Hořice, část obce Lejčkov, okr. Tábor, práce na silnici, zúžené jízdní pruhy, Od 01.03.2018 00:00 Do 31.03.2018 23:59, Částečná uzavírka silnice I/19; Termín: 3 dny v měsíci březnu ...
  silnice I/3, Lhotice, okr. České Budějovice, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.01.2018 00:00 Do 31.03.2018 23:59, Částečná uzavírka silnice I/3 MUK Lhotice (sjezdové rameno ve směru od ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace