O čem se mluví8. října  2017 v 09:00  

Z oken kožního oddělení mávaly prostitutky. Nemocnice musela z centra Budějovic zmizet

Ředitel Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Daniel Kovář u staré mapy města - Foto: Zdeněk Zajíček

Ředitel Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Daniel Kovář u staré mapy městaFoto: Zdeněk Zajíček

Na přelomu 19. a 20. století mělo město České Budějovice problémy s hygienou a zdravotnictvím. Bylo potřeba postavit novou nemocnici. Projekt z této doby ale nakonec zůstal jenom na papíře, jak dokazují dokumenty dochované ve Státním okresním archivu.

Plán pochází z 80. let 19. století. Tehdy byla veřejná nemocnice v Českých Budějovicích na Senovážném náměstí, v místě dnešní pošty. „Stála tam od počátku 19. století, ale jak se město rozrůstalo a přibývalo obyvatel, přestala vyhovovat z hlediska kapacity i hygieny,“ říká ředitel archivu Daniel Kovář. 

Nevhodné bylo samotné umístění nemocnice v centru města. „Pacienti tam neměli klid a ve druhém patře bylo kožní oddělení, kde, jak známe ze stížností, posedávaly v oknech prostitutky a pokřikovaly a mávaly na procházející studenty, takže to nebylo vhodné ani z morálního a etického hlediska,“ vysvětluje Daniel Kovář. 

Proto Budějovice začaly uvažovat o vybudování nové nemocnice někde za městem. Vznikl poměrně podrobný projekt, podle kterého se mělo stavět u dnešní křižovatky ulic Pražská a Strakonická, zhruba v místech, kde mají nyní své sídlo profesionální hasiči. 

Čtěte také: Z Budějovic do Třeboně vlakem? Plánovali to 80 let, ale nehodli se

V areálu nemocnice mělo být několik budov - správní a přijímací patrový objekt, pavilon pro pacienty a pavilon pro pacienty s infekčními chorobami. Počítalo se s parkem a na samém konci areálu s dřevníkem a umrlčí komorou. Protože si architekti 19. století potrpěli na okázalost, hlavní budova měla být honosná jako zámeček nebo výstavnější vila. 

Plán však, stejně jako většina dalších neuskutečněných projektů, ztroskotal na penězích. „Měl to být městský podnik, město mělo vykoupit pozemek a potom vše postavit, takže to byla velká investice, ze které sešlo,“ dodává Daniel Kovář. 

Nakonec byla místo nemocnice postavena kasárna a na moderní zdravotnické zařízení čekali lidé až roku 1914, kdy vzniklo na opačném konci města. 

Pořad: Vltavín  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  ulice Na Příkopech, Blatná, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 24.02.2018 06:00 Do 24.02.2018 14:00, Úplná uzavírka místní komunikace, ul. Na Příkopech v Blatné, z důvodu konání farmářských trhů. Objízdná ...
  ulice U Lučního jezu, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 19.02.2018 10:00 Do 28.02.2018 23:59, úplná uzavírka ulice U Lučního jezu, část od bytových domů ...
  ulice U Nádraží, Strakonice, okr. Strakonice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 15.05.2018 00:00 Do 30.11.2018 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v ulici U Nádraží ve Strakonicích z důvodu provádění ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace