O čem se mluví9. března  2018 v 14:00  

Žena si zavolala záchranku, protože se jí zlomil gelový nehet

Při jedné směně zvládnou jihočeští záchranáři i osm až devět výjezdů. Ve velkém sanitním voze jezdí řidič záchranář a druhý záchranář, který se věnuje pacientovi - Foto:  ZZS Jihočeského kraje

Při jedné směně zvládnou jihočeští záchranáři i osm až devět výjezdů. Ve velkém sanitním voze jezdí řidič záchranář a druhý záchranář, který se věnuje pacientoviFoto:  ZZS Jihočeského kraje

Už 21 let pracuje u Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Petra Minaříková. Původně chtěla být lékařkou, ale když se na medicínu nedostala, vystudovala obor záchranář a dnes toho rozhodně nelituje.

Slouží na základně v ulici Boženy Němcové v Českých Budějovicích, kam chodí na dvanáctihodinové směny. „Mně tento režim vyhovuje. Manžel je také záchranář, tak jsme zvyklí a vyhovuje nám, že někdy máme zase přes den volno,“ popisuje. 

Když dorazí do práce, převezme základní techniku a zkontroluje vybavení sanitního vozu, za které zodpovědná. Pak už jen čeká na první pokyn k výjezdu. „Pokud jedeme na místo, sedím vedle řidiče. Když už vezeme pacienta, jsem vždy v zadní části vozu, kde o něj pečuji, komunikuji s ním a také zapisuji informace do tabletu,“ vypráví. 

Při jedné směně takto zvládne i osm až devět výjezdů. „Rekord je asi třináct, ale to jsou velmi krátké výjezdy, to je už extrém. Někdy je to opravdu náročné, jsou směny, kdy nemá člověk čas ani sníst svačinu, a třeba v zimě je nepříjemné, že chodíte pořád z tepla do zimy,“ dodává. 

Víc výjezdů k opilcům v pátek a sobotu? Dnes už to neplatí 

Petra Minaříková pracuje u jihočeské záchranné služby už 21 let. Záchranářem je i její manžel - Foto: Martina Toušková

Petra Minaříková pracuje u jihočeské záchranné služby už 21 let. Záchranářem je i její manželFoto: Martina Toušková

Případy, ke kterým záchranářka vyjíždí, jsou různorodé. Jedná se úrazy, bolesti na hrudi, dušnost, křečové stavy, různé potíže u dětí, kolapsy nebo autonehody. 

Občas je ale výjezd naprosto zbytečný. „Zavolala paní, že je jí nevolno, že má pocit, že omdlí. Operátorka nás tam vyslala a my jsme zjistili, že paní se udělalo nevolno z toho, že se jí zlomil gelový nehet. Tak jsem se smáli, kam bychom ji asi tak měli odvézt, jestli na manikúru. Tomu se člověk zasměje, ale zároveň si říká, že je to hloupé,“ líčí příhodu Petra Minaříková. 

Raději má noční směny, říká, že je město klidnější a lépe se pracuje. Zároveň už neplatí, že nejnáročnější směny mají záchranáři v pátek a v sobotu. „Dřív to tak bylo, v tyto dny byly otevřené diskotéky a bary, ale teď je to úplně jedno, mladí lidé se dokáží bavit v jakýkoli den,“ říká Petra Minaříková. 

Když naloží pacienta do sanitky, může s sebou vzít i jeho doprovod. Ten však musí dbát na bezpečnost a respektovat pokyny záchranáře. „Nespolupracující doprovod je akorát přítěží, na druhou stranu může pomoci, třeba se od něj dozvíte něco, co postižený vůbec neřekl. Pasažér však musí být v sanitce připoutaný, to samé platí i pro nás záchranáře. Jde o bezpečnost, provoz na silnicích je mnohem hustší, auta silnější a rychlejší,“ vysvětluje záchranářka. 

Co dělat, když na silnici uvidíte sanitku? 

Pokud řídíte auto a spatříte za sebou sanitku, tou nejhorší reakcí je prudké dupnutí na brzdu. „Tím se provoz zpomalí a může dojít i k řetězové srážce. Lepší je sundat v klidu nohu z plynu, jet ke kraji, dát blinkr, aby řidič věděl, že jste ho vzali na vědomí, a snažit se mu uhnout,“ radí Petra Minaříková. 

Čeští řidiči také mnohdy ještě neumí správně zareagovat, pokud jsou na silnici dva pruhy v jednom směru. „Auta by se měla rozestoupit, ti v levém pruhu jedou více doleva a ti v pravém pruhu doprava, aby mohla sanitka projet středem. Když se tohle nestane, tak musíme třeba do protisměru a to je fakt velké riziko,“ uzavírá záchranářka. 

Pořad: Odpolední host  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí-pátek 14:05  |  Délka pořadu: 35 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  ulice Na Příkopech, Blatná, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 24.03.2018 06:00 Do 24.03.2018 14:00, Úplná uzavírka ul. Na Příkopech z důvodu konání farmářských trhů. , Vydal: Městský úřad Blatná
  silnice I/3, v katastru obce Boršov nad Vltavou, část obce Poříčí, okr. České Budějovice, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.03.2018 00:00 Do 31.05.2018 23:59, částečná uzavírka silnice ...
  silnice I/19, v katastru obce Orlík nad Vltavou, část obce Staré Sedlo - v katastru obce Kostelec nad Vltavou, okr. Písek, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.03.2018 00:00 Do 03.06.2018 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace