Seriály25. ledna  2011 v 09:03  

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (1. až 50. díl)

Šumava - originální produkt - Foto:  RRA Šumava

Šumava - originální produktFoto:  RRA Šumava

Od roku 2006 uděluje nezávislá certifikační komise značku "Šumava - originální produkt". Jejími cíli jsou zviditelnit řemeslné výrobky, potravinářské, zemědělské a přírodní produkty a od roku 2008 také ubytovací a stravovací služby na Šumavě, podporovat konkrétní výrobce a zároveň ekonomiku celého regionu a chránit životní prostředí. Značku "Šumava - originální produkt" spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava. Sídlí v obci Stachy a je partnerem seriálu, který připravuje redaktor Václav Malina. Novější díly seriálu najdete zde.

1. díl: V úvodním dílu seriálu si kolega Václav Malina povídal o pravých šumavských výrobcích s Kateřinou Vláškovou z Regionální rozvojové agentury Šumava. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (1. díl) - úvodní díl

Vložit na svůj web

2. díl: I s ohledem na pravé zimní počasí se nelze vůbec divit, že si kolega Václav Malina pro další díl seriálu o originálních výrobcích ze Šumavy vybral šumavské kachle pro klasická kachlová kamna. V Horní Plané je vyrábí firma Martina Čermáka, který vyprávěl, že jeho výrobky putují nejen do České republiky, ale také do zahraničí, třeba také do Spojených států. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (2. díl) - šumavské kachle

Vložit na svůj web

3. díl: V třetím pokračování seriálu se redaktor Václav Malina vypravil za dalším držitelem certifikátu s logem pravého šumavského výrobku - do pekařství Vladimíra Caise ve Vlachově Březí na Prachaticku. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (3. díl) - šumavské pečivo

Vložit na svůj web

4. díl: V batohu se šumavskými chleby z pekařství Vladimíra Caise z Vlachova Březí tentokrát zamíříme do zasněžené šumavské krajiny. Redaktor Václav Malina vyzpovídal fotografa Vladislava Hoška, protože také on je držitelem certifikátu "Šumava - originální produkt". 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (4. díl) - šumavské fotografie

Vložit na svůj web

5. díl: V seriálu o pravých šumavských výrobcích se tentokrát vypravíme do Horažďovic a zjistíme, jak si tam vede tradiční mlynářské řemeslo. Redaktor Václav Malina si povídal s ředitelem rodinné firmy Mlýn a krupárna MRSKOŠ z Horažďovic. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (5. díl) - mlynářské řemeslo

Vložit na svůj web

6. díl: Certifikát Originální šumavský výrobek získala také pramenitá balená voda Petráškův pramen, o ní si redaktor Václav Malina povídal s jednatelem společnosti Petráškův dvůr Milanem Šebestou a distributorem Petrem Furišem. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (6. díl) - Petráškův pramen

Vložit na svůj web

7. díl: Jak vznikají dřevění ptáčkové, další originální šumavský výrobek, popsal redaktorovi Václavu Malinovi Pavel Břach v Návštěvnického centra dřevařství na Modravě. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (7. díl) - dřevění ptáčkové

Vložit na svůj web

8. díl: Věříme, že další díl seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky si poslechnou se zájmem i vegetariáni - zvláště jsou-li šumavskými patrioty. Redaktor Václav Malina nás totiž zavede na jatka společnosti Zefa ve Volarech mezi hovězí maso a masné výrobky. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (8. díl) - hovězí maso a masné výrobky

Vložit na svůj web

9. díl: V seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky vám tentokrát nabídneme perly. Budou to perly skleněné vinuté a vyrábí je Jana Wudy v Nezdicích na Šumavě. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (9. díl) - skleněné vinuté perly

Vložit na svůj web

10. díl: Redaktor Václav Malina připravil už desátý díl seriálu o tradičních šumavských výrobcích. Čím tohle malé výročí oslavíme? Sladkými dobrotami jako od maminky ze Sušice. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (10. díl) - dobroty jako od maminky

Vložit na svůj web

11. díl: Je březen - měsíc knihy a také měsíc čtenářů. Proto i téma dalšího pokračování seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky bude knižní, lépe řečeno miniknižní. Redaktor Václav Malina nás totiž zavede za kolibříky, za miniaturními knížečkami. Zajímavosti o kolibřících - tedy o miniaturních knížečkách z Vimperka - uslyšíte od Zdeňky Klimešové a Petra Šebka. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (11. díl) – knižní kolibříci

Vložit na svůj web

12.díl: Na Šumavě rostou houby. Petr Samec jich v osadě Trhonín sklízí snad tunu měsíčně. Ovšem pozor, ne v lesích, ale v bývalém kravíně, kde zřídil mykofarmu a pěstuje v ní hlívu ústřičnou. Certifikát "Šumava - originální produkt" přivedl za pěstitelem redaktora Václava Malinu, který zde natočil pokračování seriálu s výstižnou znělkou. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (12. díl) – hlíva ústřičná

Vložit na svůj web

13.díl: V seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky se tentokrát věnujeme opravdu tradičnímu oboru této oblasti - sklářství. O sklu s matovým brusem si povídal redaktor Václav Malina s Antonínem Chrapanem z Lenory. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (13. díl) – broušené sklo

Vložit na svůj web

14.díl: Pivovárek ve Vyšším Brodě představil 2. dubna nové pivo vyrobené podle starobylé vyšebrodské receptury. Pokud chcete vědět, jak výrobce Jiří Fojtl navázal na tradici výroby vyšebrodského piva a další zajímavosti, poslechněte si další díl našeho seriálu. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (14. díl) – vyšebrodské pivo Jakub

Vložit na svůj web

15.díl: Pokračování seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výroby tentokrát patří dřevěným soustruženým výrobkům od Ladislava a Libuše Holinkových z Netřebic u Velešína. Podle autora pořadu Václava Maliny může jeho motto znít: Ukázat lidem krásu dřeva, jeho druhy, barvy a specifika. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (15. díl) – soustružené dřevěné výrobky

Vložit na svůj web

16.díl: Tentokrát se vypravíme na prohlídku, jak se v Kolinci nedaleko Sušice vyrábějí boty. Helena Suková rozená Onderová nám představí výrobu obuvi ve firmě Redno Šumava. Lámete si hlavu, co znamená zkratka Redno? Není to zkratka, to jen praděd Helenky Onderové otočil příjmení Onder a pojmenoval tak svoji výrobnu obuvi. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (16. díl) – boty z Kolince

Vložit na svůj web

17.díl: Vkusný šperk je jistě ozdobou každé ženy. Její kouzlo navíc umocňuje originalita šperku. V seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky se s kolegou Václavem Malinou vypravíme do Chvalšin, kde takové šperky vznikají. O kovových špercích kombinovaných s kameny a s porcelánem vypráví Lucie Orit Zemková. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (17. díl) – šperky z Chvalšin

Vložit na svůj web

18.díl: Eva Bártová z Dlouhé Vsi nedaleko Sušice je odmalička velká „hadrářka", pořád něco šila a zajímalo ji i tkaní. Díky své náklonnosti k dekoracím z textilu a ke tkaní koberců získala certifikát Šumava - originální produkt. Proto se za ní vypravil redaktor Václav Malina a utkal další reportáž z cyklu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (18. díl) – dekorace z textilu (patchwork, tkané koberce)

Vložit na svůj web

19.díl: Regionální rozvojová agentura Šumava certifikát udělila také keltskou technikou ručně stavěné keramice od Miroslavy Potužníkové ze Zdíkova. Do její keramické dílny nás v pozitivní energií nabitém dílu seriálu zavede redaktor Václav Malina. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (19. díl) – keltská keramika

Vložit na svůj web

20.díl: Svatební koláčky se v pekárně Zemědělského zásobování a výkupu v Prachaticích pečou i v květnu, kdy prý počet svateb klesá kvůli pověrám. Směle tak můžeme vyslechnout již tradiční znělku, po které s redaktorem Václavem Malinou kromě svatebních ochutnáme také zelňáky. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (20. díl) – svatební koláčky a zelňáky

Vložit na svůj web

21.díl: Nyní začínáme se seriálem Seznamte se s pravými šumavskými výrobky třetí desítku návštěv u výrobců, kteří uspěli v certifikačním řízení u Regionální rozvojové agentury Šumava. Ta při posuzování dbá kromě kvality také na tradici. Zda využívá tradičních receptur při výrobě zákusků a prácheňských pralinek rodinná firma v Horažďovicích zjišťoval kolega Václav Malina. Sladkosti z Horažďovic nám představí Jan Velíšek. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (21. díl) – prácheňské pralinky

Vložit na svůj web

22.díl: Vladislav Moureček získal certifikát Šumava - originální produkt na bylinky, které pěstuje v Sušici. Vypravil se za ním redaktor Václav Malina. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (22. díl) – bylinky

Vložit na svůj web

23.díl: V pokračování seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky se podíváme na stavby lidové architektury - na chalupy, kapličky a kostelíky, které maluje Jana Adamcová z Dlouhé Vsi u Sušice. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (23. díl) – malované obrázky ze Šumavy

Vložit na svůj web

24.díl: Je čas dát si jedno orosené pivko, co říkáte? Můžete si ho vychutnat spolu s dalším dílem seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky. Redaktor Václav Malina nás zavede do Železné Rudy a bude si povídat o obnovené tradici výroby železnorudského piva s Františkem Strnadem a jeho synem - rovněž Františkem. Za malou chvíli už se také dozvíme, jaká piva patří do družiny výrobků, které získaly ocenění Šumava – originální produkt. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (24. díl) – železnorudské pivo

Vložit na svůj web

25.díl: Zmrzlina je jistě vítaným osvěžením v horkých letních dnech. Majitel Turnerovy chaty v Povydří Jaroslav Zelinger nechtěl prodávat zmrzlinu vyrobenou z rostlinných tuků, emulgátorů, stabilizátorů, chemických zahušťovadel a dalších „vymožeností“. Vrátil se proto k mléku, cukru a škrobu a využil plodů ze šumavských lesů. Jeho cestu ke zmrzlinovému certifikátu Šumava – originální produkt mapoval redaktor Václav Malina. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (25. díl) – zmrzlina z plodů šumavských lesů

Vložit na svůj web

26.díl: Věřte, nebo ne: Při toulkách Šumavou můžete potkat různé pohádkové postavičky, které jsou spojeny s tímto krásným krajem. Václav Malina, autor pořadu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky, se v pohádkové chalupě v Mlázovech u Sušice setkal s Milanem Poláčkem, který získal certifikát „Šumava - originální produkt" na tiskoviny Pohádková Šumava. Navíc v pohádkové chalupě nabídl možnost vystavovat i dalším šikovným řemeslníkům, kteří vyrábějí pravé šumavské výrobky. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (26. díl) – pohádkové postavičky a bytosti ze Šumavy

Vložit na svůj web

27. díl: Vlastní osvědčené receptury a klasické suroviny dovedly k certifikátu „Šumava - originální produkt" Evu Nechvátalovou z Café Charlotte v Železné Rudě. Na dorty se stále známějším šumavským logem nás zve redaktor Václav Malina. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (27. díl) – dorty z Café Charlotte

Vložit na svůj web

28. díl: I když se tvrdí, že letos bude méně ovoce než v předchozích letech a jeho zpracovatelé tudíž nemají příliš práce, kolega Václav Malina nás vyvede z omylu. Vypravil se do pěstitelské pálenice a moštárny ve Lhenicích, aby s jejím majitelem Karlem Gregorou natočil další díl seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky. Budou si povídat o Lhenické ovocné šťávě a u výrobní linky uslyšíte i vy pěkný fofr. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (28. díl) – Lhenická ovocná šťáva

Vložit na svůj web

29. díl: Do světa malých dřevěných šperků s motivy zvířátek a dalších ornamentů nás zavede další díl seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky. Jeho průvodce Václav Malina se tentokrát zastavil v Zátoni pod Boubínem u Kateřiny Kříhové. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (29. díl) – Dřevořezby Kateřiny Kříhové

Vložit na svůj web

30. díl: Minule jsme se se seriálem Seznamte se s pravými šumavskými výrobky zamířili do Zátoně za Kateřinou Kříhovou, která vyrábí malé dřevěné šperky s motivy zvířátek. U dřeva a dokonce také u zvířátek zůstaneme i tentokrát. Do jubilejního 30. pokračování seriálu vybral redaktor Václav Malina záměrně řemeslníka, který jako úplně první získal certifikát "Šumava - originální produkt" - Pavla Sarauera z Horní Plané, který z lipového dřeva vyrábí šumavské holubičky. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (30. díl) – Šumavské holubičky

Vložit na svůj web

31. díl: Řezbář Karel Tittl sice před dvěma roky přesídlil z Horské Kvildy, ale Šumavě zůstal věrný. Není proto divu, že pro řezbářské výrobky ze šumavského lipového dřeva, které nyní vznikají v jeho dílně ve Velharticích, získal certifikát „Šumava - originální produkt". Za Karlem Titulem se vypravil redaktor Václav Malina a spolu vyřezali další díl seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (31. díl) – řezbářské výrobky z lipového dřeva

Vložit na svůj web

32. díl: Od roku 1785 se sedmi generacím rodu Volfů podařilo v obci Koloveč na Domažlicku udržet tradici výroby keramiky. Do hrnčířské dílny, kde vzniká kolovečská keramika, se vydáme s kolegou Václavem Malinou v pokračování seriálu o výrobcích, které prověřil čas. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (32. díl) – kolovečská keramika

Vložit na svůj web

33. díl: S redaktorem Václavem Malinou, průvodcem pořadu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky, jsme se už vypravili do různých koutů Šumavy. Tentokrát ale zavítáme do Koutu s velkým „K". V pivovaru v obci Kout na Šumavě se pivo vaří podle 200 let staré receptury. Jenže kdyby tamní pivovar nezachránil podnikatel Jan Skala, tradice by zřejmě zanikla. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (33. díl) – Koutské pivo

Vložit na svůj web

34. díl: V našem seriálu o výrobcích ze Šumavy tentokrát vyrazíme do Slunečné na biofarmu Pavla Štěpánka. Jeho píle až zatvrzelost mu spolu s chovem koz, ovcí a skotu vynesly certifikát Šumava - originální produkt. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (34. díl) – výrobky z biofarmy Slunečná

Vložit na svůj web

35. díl: S láskou jsem zasela, zalila, vyplela, a z růží, statice vázala kytice… Takové motto provází prakticky po celý rok Helenu Knězovou z Hrádku u Sušice. Věnuje se totiž výrobě dekorací ze sušených rostlin. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (35. díl) – dekorace ze sušených rostlin

Vložit na svůj web

36. díl: Označení Šumava - originální produkt rozhodně sluší pstruhům a sivenům se Pstruhařství Mlýny nedaleko Vacova. Rybí návnadu na ochutnání dalšího originálního produktu ze Šumavy připravil redaktor Václav Malina. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (36. díl) – ryby ze pstruhařství Mlýny

Vložit na svůj web

37. díl: Pokud se vydáte na Šumavu, určitě vás potěší, když uvidíte novou chalupu, ale postavenou podle 300 i více let staré technologie. Ručně opracované dřevěné klády, buď sekerami-teslicemi nebo pořízem a hoblíky - tak vznikají originální roubenice a horské sruby, které řemeslníci vyrábějí v Hrádku u Sušice. Představí nám je v seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky Alexander Jína. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (37. díl) – originální roubenice a horské sruby

Vložit na svůj web

38. díl: Voskařství patří k nejstarším řemeslům. Po roce 1948 téměř vymizelo, ale díky lidem, kteří k němu mají vztah, se vrací. Výrobky ze včelího vosku jsou stoprocentně přírodní produkt, který obsahuje energii slunce, země a květů. Redaktor Václav Malina se vydal do světa plného medové vůně a symbolického plamínku svíčky. Ve voskařské dílně navštívil Daniela Marešku ze Sušice. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (38. díl) – výrobky ze včelího vosku

Vložit na svůj web

39. díl: Pokud se vydáte v podzimním odpoledni někam ven, určitě si po návratu domů náležitě vychutnáte šálek čaje. A když čaj, tak k němu čajové pečivo. To samosebou můžete i ke kávě. Redaktor Václav Malina se vydal do Vyššího Brodu, protože právě z Vyššího Brodu je další držitelka certifikátu Šumava - originální produkt cukrářka Eva Fellegiová. Takže hurá za laskonkami, třeným lineckým světlým i tmavým, plněnými košíčky, jádrovými rohlíčky, lineckými koláčky a dalšími dobrotami. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (39. díl) – čajové pečivo

Vložit na svůj web

40. díl: Zejména po ránu je cítit, že se na nás tlačí zima, a tak se redaktor Václav Malina vydal do kovářské dílny Jana Odvárky v Dolním Třeboníně, aby se ohřál u výhně. Ovšem hlavním důvodem k návštěvě pana Odvárky bylo natočení jubilejního pokračování seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky. Takhle oba pánové v kovárně ukuli z pevné rozhlasové oceli jeho 40. díl. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (40. díl) – kované výrobky

Vložit na svůj web

41. díl: Nejznámějším výrobcem zápalek v České republice byl do roku 2008 podnik SOLO Sušice. Snaha, aby neupadla v zapomnění slavná výroba sirek v Sušici, vedla majitele Turnerovy chaty v Povydří Jaroslava Zelingera k tomu, že odkoupil miliony sirek, které po tradičním sirkařství zbyly. Spolu s personálem Turnerovy chaty je ručně balí do papírových krabiček jako originální produkt ze Šumavy. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (41. díl) – sirky ze Sušice

Vložit na svůj web

42. díl: Vimperká masna patří ve svém oboru k tradičním tuzemským výrobcům. Při posledním zasedání hodnotitelské komise, svolané Regionální rozvojovou agenturou Šumava, získala certifikát Šumava - originální produkt. Na jaké výrobky, o tom si redaktor Václav Malina popovídal s obchodním ředitelem akciové společnosti Vimperská masna Luďkem Audesem. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (42. díl) – uzeniny z Vimperku

Vložit na svůj web

43. díl: Kdo by neměl rád místo, kde žije, zvlášť když je obklopen přírodou. Štěpánka a Tomáš Balvínovi jsou rodiče dvou malých dětí a žijí na Šumavě. Obě tyto skutečnosti jsou inspirací pro oblíbené ruční práce a další záliby. Na zahrádce pěstují bylinky, které paní Štěpánka používá při výrobě drobných dárků. Z textilu šije také talismany pro děti i dospělé. Více se dozvíte ve 43. pokračování našeho seriálu. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (43. díl) – bylinková potěšení

Vložit na svůj web

44. díl: Tentokrát nám autor seriálu Václav Malina představí opravdový unikát - oblečení ze Sušice, ve kterém čeští horolezci dobyli nejvyšší hory světa. Zakladatel firmy Sport Schwarzkopf Zikmund Schwarzkopf starší představí oblečení, které logo originálního šumavského produktu vyneslo ze Sušice až na Mount Everest. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (44. díl) – outdoorové oblečení

Vložit na svůj web

45. díl: Za nefalšovanými šumavskými medvědy nás vezme redaktor Václav Malina v pokračování seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky. Že medvědi na Šumavě dávno nejsou? Možná změníte názor po vyprávění Romany Mathausové z Rejštejna. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (45. díl) – ručně šitá zvířátka

Vložit na svůj web

46. díl: Možná také u vás doma hoří svíčky. Jestlipak cítíte jejich přírodní vůni, nebo se jedná o umělé aroma? Ať tak či onak, v nyní se dozvíme o svíčkám ze včelího vosku. Ve vesnici Malčice je vyrábějí Martina a Daniel Ratajovi. Svíčky ze včelího vosku byly odpradávna vysoce ceněné a po staletí patřily ke zdrojům světla. I díky manželům Ratajovým nám dodnes uchovaly přírodní a jemnou vůni. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (46. díl) – svíčky ze včelího vosku

Vložit na svůj web

47. díl: Na Silvestra v Lenoře na Prachaticku naposledy v roce 2010 pekli v historické peci dobroty, jakými jsou chleba, česnekové placky a housky. Za členy Velké lóže pecařské v Lenoře vypravíme v seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky. Chléb a další laskominy z Lenory loni získaly certifikát „Šumava - originální produkt" a není vhodnější téma, jakým odstartovat nový rok, než je právě klasická výroba chleba. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (47. díl) – pečivo z Lenory

Vložit na svůj web

48. díl: Lidové dřevořezby a dřevěné předměty vůbec byly u našich předků každodenní součástí života. Dnešní doba přináší i nevkusné výrobky z plastů a jiných umělých hmot. Jan Houška z Prachatic patří k těm, kteří pokračují v tradiční řemeslné výrobě. Věnuje se lidovému řezbářství. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (48. díl) – lidové dřevořezby

Vložit na svůj web

49. díl: Ve 49. pokračování seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky nás redaktor Václav Malina vezme do Horažďovic za Václavou Malíkovou, která ze sušených rostlin vyrábí dekorace a vazby. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (49. díl) – dekorace a vazby ze sušených rostlin

Vložit na svůj web

50. díl: Pivo se Vimperku vařilo již od středověku, ale poslední pivovar byl uzavřen v roce 1967. Pod názvem Šumavský pivovar ve Vimperku v srpnu 2010 slavnostně otevřeli minipivovar s restaurací nedaleko náměstí. Pod dohledem majitelů - manželů Hojdarových - zde vyrábějí tradičními postupy piva, která už získala certifikát Šumava - originální produkt. V následujících minutách je alespoň obrazně ochutnáme v pravidelném seriálu s Václavem Malinou. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (50. díl) – vimperské pivo

Vložit na svůj web

Vysílání Českého rozhlasu České Budějovice si můžete naladit na jihočeské frekvenci 106,4 MHz, na frekvenci 88,2 MHz pro Slavonicko a Dačicko nebo živě na internetu

Autor:  Václav Malina

Nové články v rubrice

 • Cesty za teplem

  V roce 2014 připravujeme už druhý cyklus pořadu Cesty za teplem. Podruhé se tak spolu s odborníkem Vítem Peškem rozjedeme tam, kde lidé vymysleli a používají nápadité systémy vytápění z obnovitelných zdrojů energie.

   
 •  FotogalerieAudio

  Společné dědictví

  Redaktor Filip Černý vyrazil spolu s památkářem Romanem Lavičkou po církevních památkách, které mají své dvojníky.

   
 • Mezi nebem a zemí (astronomie)

  Astronomie není nuda! S naším cyklem Mezi nebem a zemí se můžete pondělí co pondělí vydat na objevitelskou výpravu ke hvězdám.

   
Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Majdalena
  ulice U Lučního jezu, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 19.02.2018 10:00 Do 28.02.2018 23:59, úplná uzavírka ulice U Lučního jezu, část od bytových domů ...
  ulice U Nádraží, Strakonice, okr. Strakonice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 15.05.2018 00:00 Do 30.11.2018 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v ulici U Nádraží ve Strakonicích z důvodu provádění ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace