Politické procesy 50. let na jihu Čech

Strážní věž (tzv. špačkárna) a ostnaté dráty jako symboly ne tolik dávné minulosti. - Foto: Tomáš Adamec

Strážní věž (tzv. špačkárna) a ostnaté dráty jako symboly ne tolik dávné minulosti.Foto: Tomáš Adamec

Seriál Českého rozhlasu České Budějovice vznikal v průběhu roku 2010 na základě výzvy v našem vysílání, na kterou reagovala řada pamětníků politických procesů 50. let. Byly mezi nimi jak samotné oběti, tak i jejich děti. Díky nim se podařilo podrobně dokumentovat některé významné procesy v našem kraji a doplnit tak archivní materiály o přímé výpovědi.

V jednotlivých dílech našeho seriálu se pokusíme zachytit nejvýznamnější formy protikomunistického odboje na jihu Čech. Autory jsou historik Libor Svoboda a redaktorka Hana Soukupová. 

1. díl (24. 2. 2011): Formy protikomunistického odboje na jihu Čech. 

 

Formy protikomunistického odboje na jihu Čech

Vložit na svůj web

2. díl (3. 3. 2011): Jan Mašek.
Dramatický životní příběh agenta-chodce Jana Maška, který spolu s Jaroslavem Kaskou přecházel hranice ve službách americké a později britské tajné služby. Oba zároveň ilegálně převáděli lidi na západ. Jan Mašek žije dnes v Lišově. 

3. díl (10. 3. 2011): Zdeněk Strnad.
V souvislosti s činností Jaroslava Kasky a Jana Maška byly zatčeny desítky dalších osob - mezi nimi i Zdeněk Strnad z Českých Budějovic, odsouzený původně k 18 letům vězení. 

 

Zdeněk Strnad

Vložit na svůj web

4. díl (17. 3. 2011): František Heller.
Alena Kubová vzpomíná na své rodiče, odsouzené v 50. letech. Její otec František Heller se rovněž setkal s agenty - chodci a byl za to odsouzen ke 14 letům vězení, její matka dostala tři roky. Aleně Kubové bylo v době jejich zatčení deset let a ujala se jí její teta. 

 

František Heller

Vložit na svůj web

5. díl (24. 3. 2011): Eduard Zimmel.
Jeden z posledních pamětníků dramatického příběhu, v němž hrají roli ilegální přechody hranic, tajná schránka na českobudějovickém hřbitově, přestřelka s tragickým koncem i proces, při kterém byl kamarád Eduarda Zimmla z dětství Karel Gruber odsouzen k smrti a popraven. 

 

Eduard Zimmel

Vložit na svůj web

6. díl (31. 3. 2011): Šimon Tancer a skupina Jana Trávníčka.
Historik Libor Svoboda objasňuje činnost skupiny kolem bývalého českobudějovického učitele Jana Trávníčka, jejíž členové byli odsouzeni v politickém procesu k vysokým trestům. Byl mezi nimi také Šimon Tancer, jemuž vězení zničilo zdraví. V pořadu na něj vzpomíná jeho dcera Libuše. 

 

Šimon Tancer a skupina Jana Trávníčka

Vložit na svůj web

7. díl (7. 4. 2011): Rudolf Fiala a František Mertlík.
V okolí Jílovic na Třeboňsku se počátkem 50. let odehrál dramatický příběh, který se dotkl řady místních rodin. Byla mezi nimi i rodina Rudolfa Mertlíka a Františka Fialy. Jejich osudy sledují Hana Soukupová a historik Libor Svoboda. 

 

Rudolf Fiala a František Mertlík

Vložit na svůj web

8. díl (14. 4. 2011): Stanislav Trupl.
Osudy lidí ze Soběslavi a okolí, kteří se po Únoru 48 stali "bývalými lidmi" a jako takoví skončili ve vězení. Historik Libor Svoboda a Hana Soukupová připomenou příběh někdejšího soběslavského starosty Stanislava Trupla. 

 

Stanislav Trupl

Vložit na svůj web

9. díl (21. 4. 2011): Jan Liška.
V seriálu Politické procesy 50. let na jihu Čech vás seznámíme s osudem rodiny Liškovy z obce Stříbřec. Za to, že neudali kamaráda svého syna, museli do vězení a jejich nezletilá dcera do dětského domova. 

10. díl (28. 4. 2011): manželé Hlachovi.
Tentokrát vám připomeneme smutný osud manželů Hlachových z Písku, lékaře a právničky, kteří byli odsouzeni v politickém procesu k vysokým trestům odnětí svobody, přestože měli tři malé děti. O jejich osudech vypráví syn Jan Hlach mladší. 

 

manželé Hlachovi

Vložit na svůj web

11. díl (5. 5. 2011): Miloslav Kopfstein.
Na přelomu 40. a 50. let vzbudila na Českobudějovicku rozruch velká série požárů. Šlo o politicky motivované činy, jejichž aktéry potrestal režim mnoha roky vězení. Miloslav Kopfstein byl tehdy teprve patnáctiletý a vyvázl s pouhými 3,5 roky, ale přesto tato událost poznamenala celý jeho život. 

 

Miloslav Kopfstein

Vložit na svůj web

12. díl (12. 5. 2011) František Humpál.
V tomto dílu našeho seriálu se zastavíme u jednoho z mnoha procesů s tzv. kulaky či vesnickými boháči, a to v obci Vlasec na Písecku. František Humpál tam vlastnil druhý největší statek - proto musel strávit pět let ve vězení. 

 

František Humpál

Vložit na svůj web

13. díl (19. 5. 2011) pronásledování církví.
13. pokračování seriálu Politické procesy 50. let na jihu Čech věnují historik Libor Svoboda a redaktorka Hana Soukupová pronásledování církví. Připomeneme vám procesy i konkrétní jména, a také osud pošumavského kněze P. Vojtěcha Kohouta. 

 

Pronásledování církví

Vložit na svůj web

14. díl (26. 5. 2011) příběh rodiny Jordánových.
Ve 14. části seriálu Politické procesy 50. let na jihu Čech vám chceme připomenout příběh rodiny Jordánových z Temelínce. Syn zmizel beze stopy, otec byl uvězněn a zemřel v Leopoldově. Důvody, které k této tragédii vedly, zkoumá další díl seriálu, který připravuje historik Libor Svoboda s redaktorkou Hanou Soukupovou. 

 

Příběh rodiny Jordánových

Vložit na svůj web

15. díl (2. 6. 2011) závěrečné zhodnocení
V závěrečném dílu seriálu Politické procesy 50. let na jihu Čech hodnotí historik Libor Svoboda a redaktorka Hana Soukupová celý patnáctidílný projekt i spolupráci s posluchači. Dozvíte se také, jak hledat v archivních fondech dokumenty o osudech obětí těchto procesů. Připomeneme nový chystaný seriál, věnovaný speciálně politickým křivdám spáchaným na venkovském obyvatelstvu. 

 

Závěrečné zhodnocení

Vložit na svůj web

Pamětníci se nám mohou stále hlásit na telefonu 602 184 246 nebo mailem procesy@cb.rozhlas.cz

Vysílání Českého rozhlasu České Budějovice si můžete naladit na jihočeské frekvenci 106,4 MHz, na frekvenci 88,2 MHz pro Slavonicko a Dačicko nebo živě na internetu. 

Autor:  Hana Soukupová, Libor Svoboda

Nové články v rubrice

 • Cesty za teplem

  V roce 2014 připravujeme už druhý cyklus pořadu Cesty za teplem. Podruhé se tak spolu s odborníkem Vítem Peškem rozjedeme tam, kde lidé vymysleli a používají nápadité systémy vytápění z obnovitelných zdrojů energie.

   
 •  FotogalerieAudio

  Společné dědictví

  Redaktor Filip Černý vyrazil spolu s památkářem Romanem Lavičkou po církevních památkách, které mají své dvojníky.

   
 • Mezi nebem a zemí (astronomie)

  Astronomie není nuda! S naším cyklem Mezi nebem a zemí se můžete pondělí co pondělí vydat na objevitelskou výpravu ke hvězdám.

   
Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Strážný
  Od 18.3.2018 12:35 do 14:40; na silnici 160 u obce Větřní okres Český Krumlov; nehoda; havárie OA do svodidel.
  Od 18.3.2018 12:30 do 14:35; na silnici u obce Strunkovice nad Blanicí okres Prachatice; nehoda; 2x OA, bez zranění, komunikace neprůjezdná.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace