Seznamte se s pravými šumavskými výrobky

Šumava - originální produkt - Foto:  RRA Šumava

Šumava - originální produktFoto:  RRA Šumava

Od roku 2006 uděluje nezávislá certifikační komise značku "Šumava - originální produkt". Jejími cíli jsou zviditelnit řemeslné výrobky, potravinářské, zemědělské a přírodní produkty a od roku 2008 také ubytovací a stravovací služby na Šumavě, podporovat konkrétní výrobce a zároveň ekonomiku celého regionu a chránit životní prostředí. Značku "Šumava - originální produkt" spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava. Sídlí v obci Stachy a je partnerem seriálu, který připravuje redaktor Václav Malina. 1. až 50. díl seriálu.

51. díl: Dagmar Staňková ze Sušice již v učení ráda vyráběla šperky - pro sebe, pro kamarádky a jejich známé. Ruční výroba bižuterie ji baví dodnes. Proto se za ní vypravil redaktor Václav Malina v dalším pokračování seriálu o výrobcích certifikovaných značkou Šumava - originální produkt. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (51. díl) – bižuterie a šperky

Vložit na svůj web

52. díl: Když se Alena Příhodová přestěhovala na Šumavu, přivezla si s sebou pár kusů nábytku a 25 kilogramů korálků. Zpočátku nevěděla co s nimi. Pak se vrhla na výrobu korálkových šperků a bižuterie. Pro své výrobky získala loni v říjnu certifikát Šumava - originální produkt. Proto se s Alenou Příhodovou setkáme v pokračování seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (52. díl) – korálkové šperky

Vložit na svůj web

53. díl: Pan Jaroslav Hopfinger získal loni na podzim pro dřevěné výrobky, které vznikají v truhlářské dílně na návsi v Hracholuskách, certifikát Šumava - originální produkt. V následujících minutách se dozvíme, se kterými výrobky, opatřenými logem originálního šumavského produktu, se chystá Jaroslav Hopfinger na jarní jarmarky a co ho k truhlařině přivedlo. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (53. díl) – dřevěné výrobky

Vložit na svůj web

54. díl: Těsto na další výrobky certifikované logem Šumava - originální produkt se zadělává z hladké pšeničné mouky, droždí, soli, vody a rostlinného oleje, díky kterému je zajištěna jejich dlouhá trvanlivost. Připravují se ručně a odsazují se na speciálně vyrobené vlnkové plechy. Jsou sypané solí, kmínem, mákem nebo sezamem. Trvanlivé tyčinky, které se hodí třeba k dobrému pivu, se staly symbolem Pekařství Rendl Sušice. O Rendlových tyčinkách a také pouťových koláčích si s potomkem pekařského roku ze Sušice Karlem Rendlem si povídal redaktor Václav Malina. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (54. díl) – Rendlovy tyčinky ze Sušice

Vložit na svůj web

55. díl: O vltavínech se toho bohužel v médiích napsalo a napovídalo asi nejvíc v souvislosti s jejich nelegální těžbou. S těmito neobyčejnými kameny, opředenými záhadou přímo kosmickou, které již dlouhé věky slouží jako šperky či talismany, lze nakládat v souladu s legislativou. Doloží nám to povídání redaktora Václava Maliny s Janem Palmou z Českého Krumlova, který pro vltavíny získal certifikát Šumava - originální produkt. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (55. díl) – vltavíny

Vložit na svůj web

56. díl: Co se stane, když podlehnete pohledu do plamene, ve kterém poslušně taje sklo? Odpověď najdete v pokračování seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky. Jeho autor Václav Malina z databáze Regionální rozvojové agentury Šumava vybral pro první březnovou sobotu páteříky a vinuté perly, které vyrábí Hedvika Zahálková z Kašperských Hor. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (56. díl) – páteříky a vinuté perly

Vložit na svůj web

57. díl: Ještě máte houby, které jste si nasušili v uplynulé houbařské sezoně? Nejen s touto otázku vyrazil redaktor Václav Malina směrem od Čenkovy Pily na Turnerovu chatu. Smysl jeho výpravy po stále ještě zledovatělé cestě? Natáčení dalšího dílu seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky. Kdo certifikát na sušené houby ze Šumavy vlastní? To se dozvíte v povídání nejen o nasušených zásobách. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (57. díl) - sušené houby

Vložit na svůj web

58. díl: Kdo nevěří na šumavské skřítky, nemá šanci je spatřit. Jindřicha Fábina při toulkách šumavskou přírodou její krása zaujala natolik, že si začal představovat, jak se v různých zákoutích, říčkách a na pasekách schovávají skřítci a na mýtinách tancují víly. Začal snít o tom, jaké by to bylo, kdyby mezi touto havětí našel kamarády. A představte si, že se mu to povedlo. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (58. díl) - skřítci a jiné bytosti

Vložit na svůj web

59. díl: Není nad to poplácat a pohladit občas starou - starou skříň či komodu má na mysli redaktor Václav Malina, který připravil další - již 59. díl seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky. Prožitky z fortelné truhlářské práce si přivezl od Radka Leitla z Hluboké u Kdyně. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (59. díl) - repliky lidového nábytku

Vložit na svůj web

60. díl: Byla jedna mlékárnička v Dolní Lhotě u Klatov. V roce 2001 v ní začali vyrábět bez konzervačních přísad. Také proto v roce 2008 získali certifikát "Šumava - originální produkt". Mléčné výrobky bez konzervačních přísad, vyráběné tradičními postupy, v minimlékárně v Dolní Lhotě ochutnáme s Jaroslavou Martínkovou a s redaktorem Václavem Malinou v 60. pokračování seriálu o originálních produktech ze Šumavy. Jubileum si užijeme ve zdravém životního stylu. Do prodejny mléčných výrobků vstoupíme spolu s poslední páteční zákaznicí, která přišla po zavírací době. Mnohde by narazila na uzamčené dveře. V Dolní Lhotě tomu je jinak. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (60. díl) - mléčné výrobky z Dolní Lhoty

Vložit na svůj web

61. díl: Šumava a Pošumaví nabízejí krásnou přírodu, památky, sportovní vyžití a jsou rájem pro houbaře. "Pokud nerostou pravé houby, nabídneme turistům dřevěné - pro radost i užitek v každém ročním období" - s takovou strategií začali manželé Altschmiedovi z obce Dražovice u Sušice vyrábět dřevěné dárky a suvenýry. Za dlouhá léta si "vysoustružili" certifikát Šumava - originální produkt. Proto bude paní Marta Altschmiedová hostem seriálu, který připravuje redaktor Václav Malina. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (61. díl) - dřevěné houby

Vložit na svůj web

62. díl: Tentokrát se seriálem Seznamte se s pravými šumavskými výrobky zavítáme do dílny společnosti 1. solární ck v Českém Krumlově. Tato firma dává příležitost k zaměstnání lidem se zdravotním omezením v těžkých podmínkách současného trhu práce. Vyrábějí originální šperky - talismany - z různých druhů dřeva, všelijakých tvarů, následně je moří a lakují, aby vynikla jejich krása. Nakonec vsadí zelený polodrahokam - vltavín, který celému šperku přináší „sílu" talismanu. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (62. díl) - krumlovské talismany štěstí

Vložit na svůj web

63. díl: Chodská dekorační keramika se vyznačuje červenými máky malovanými s klasy, kopretinami a pomněnkami do černého pole. Květa Korečková z Chlistova u Klatov pro tuhle tradiční keramiku získala certifikát originálního produktu a ještě skupinu výrobků se šumavským logem rozšířila o keramiku chlistovskou. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (63. díl) - chodská a chlistovská keramika

Vložit na svůj web

64. díl: Mnohde při rejích čarodějnic a stavění májek zaplanou ohně. K ohni se podíváme také s redaktorem Václavem Malinou v pokračování seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky. V žáru ohně se totiž po staletí tradičním způsobem rodí skleněné perle. Snoubí v sobě fascinující vlastnosti tohoto ušlechtilého materiálu: křehkost a pevnost zároveň, schopnost propouštět světlo a nechat vyniknout nekonečné paletě barev. Lucie Černá získala ochrannou známku Šumava - originální produkt pro vinuté perly, které vyrábí na samotě u lesa ve Filipově Hoře. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (64. díl) - vinuté perly z Českého lesa

Vložit na svůj web

65. díl: Každý region měl svoje tradiční zvyky, řemesla a výrobky. K Šumavě patřilo kromě dřevařství a sklářství také zemědělství. Aby tradiční porážka prasat byla nadále spojena se snahou o co nejefektivnější využití vepřového masa a následně se šumavskými pochoutkami, o to dbá i rodinné řeznictví a uzenářství Šnebergr v Železné Rudě. Michala Šnebergra v seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky k mikrofonu pozval redaktor Václav Malina. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (65. díl) - řeznické a uzenářské výrobky

Vložit na svůj web

66. díl: Motivy šumavské přírody přenáší do maleb a podmaleb na sklo Vlastimil Randák. Z Houžné u Volar si v úterý 10. května přijel do obce Stachy pro certifikát Šumava - originální produkt. Udělila mu ho certifikační komise jako pokračovateli staré šumavské výtvarné techniky. Vlastimilu Randákovi a podmalbám na sklo patří následující minuty v seriálu o tradičních šumavských výrobcích. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (66. díl) - podmalby na sklo

Vložit na svůj web

67. díl: K čerstvým držitelům certifikátu Šumava - originální produkt patří Vladislav Adamec z Prášil. Hodnotitelské komisi předložil ve Stachách šumavské samorosty - a uspěl. Lze ale samorost považovat na výrobek? Nejen na to se Vladislava Adamce zeptá redaktor Václav Malina. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (67. díl) - šumavské samorosty

Vložit na svůj web

68. díl: Martina Ratajová z osady Malčice je čerstvou držitelkou certifikátu Šumava - originální produkt. Může tedy med z rodinného včelařství opatřit logem šumavské značky. V seriálu Seznamte se s pravými šumavskými výrobky nám mimo jiné prozradí, jak chuťově ozvláštnit chléb s máslem a s medem a jak se připravuje těsto na buchty, ve kterém není cukr, ale právě med. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (68. díl) - med

Vložit na svůj web

69. díl: Jaroslav Zelinger na Turnerovu chatu v Povydří vrátil specialitu z divokých kachen připravovanou na špeku s tmavým pivem a medem. Tomuto pokrmu přiznala certifikační komise svolaná Regionální rozvojovou agenturou Šumava logo originálního šumavského produktu. Na pochoutku do Turnerovy chaty nás pozve redaktor Václav Malina, průvodce seriálem Seznamte se s pravými šumavskými výrobky. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (69. díl) - stehýnka z divokých kachen

Vložit na svůj web

70. díl: Jubilejním 70. dílem uzavřeme pravidelný seriál Seznamte se s pravými šumavskými výrobky. Redaktor Václav Malina v něm od ledna 2010 představil výrobce a jejich produkty, kteří získali certifikát Šumava - originální produkt. K bilancování si pozval Kateřinu Vláškovou z Regionální rozvojové agentury Šumava, která šumavskou značku spravuje. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky (70. díl) - epilog

Vložit na svůj web

71. díl: Redaktor Václav Malina navštívil Slunečnou kavárnu v Srní a její majitelku Blanku Milfaitovou ze Srní: 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky: Dorty ze Slunečné cukrárny

Vložit na svůj web

72. díl: Rostislav Zagora a Roman Špilínek nám představili nápoje pivovaru Eggenberg Český Krumlov certifikované jako originální šumavské výrobky. Další díl je nejen o samotné výrobě piva v pivovaru Eggenberg v Českém Krumlově, ale také o tom, kde dlouhá staletí vyvěrá voda k jeho výrobě: 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky: Piva z pivovaru Eggenberg

Vložit na svůj web

73. díl: Spojení s přírodou přináší člověku radost a potěšení. Pro Gabrielu Skorunkovou z Českého Krumlova je soužití s přírodou nepostradatelnou součástí života. Proto ji oslovila možnost tvořit plstěné výrobky z ovčí vlny, která je tradiční surovinou ze Šumavy. Aby Gabriela Skorunková získala certifikát Šumava – originální produkt, předložila certifikační komisi k posouzení víly z ovčí vlny, plstěnou zeleninu pro děti i plstěné šperky. Ještě další výrobky viděl při návštěvě paní Skorunkové redaktor Václav Malina a navíc se dozvěděl, jak plstěné výrobky z ovčí vlny vznikají: 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky: Plstěné výrobky

Vložit na svůj web

74. díl: Iveta Kůsová ze Sušice ovládá cizí jazyky a díky tomu, že hledala pro syna vhodný kroužek, naučila se pracovat s keramickou hlínou. A to dokonce tak dobře, že získala pro své výrobky označení Šumava - originální produkt. Při jejich tvorbě se inspiruje šumavskou přírodou, jejími tradicemi a lidmi, kteří zde žijí. Tak vznikly například kachle se šumavskými chaloupkami. Nejen o nich se od Ivety Kůsové dozvěděl redaktor Václav Malina 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky: Keramika ze Šumavy

Vložit na svůj web

75. díl: Registrovanou šumavskou značku před certifikační komisí získal také Václav Franče z Kaplice. Jak vznikají v jeho dílně ručně šité kožené předměty, okukoval redaktor Václav Malina. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky: Ručně šité kožené předměty

Vložit na svůj web

76. díl: V Sušici mají tradiční řeznictví u Kojzarů. Počátky této rodinné firmy sahají do roku 1921 a navazuje na ně Pavel Smetana, který do výlohy hrdě umístil certifikát Šumava – originální produkt. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky: Hasičské klobásy

Vložit na svůj web

77. díl: Není hračka jako hračka. Vhodně vybraná hračka podporuje správný vývoj dítěte a hrou rozvíjí všechny jeho smysly. O tom patrně nemusíme diskutovat. Nebudeme polemizovat ani o tom, jestli takový požadavek plní lépe třeba playmobil, nebo pohybové a zvukové zvířátko. Jen vás nyní seznámíme s tradičním výrobcem dřevěných hraček z Prachaticka. Redaktor Václav Malina si tentokrát doslova a do písmene zajel zahrát do společnosti MIVA Vacov. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky: Dřevěné hračky

Vložit na svůj web

78. díl: Na to, že se do našich kuchyní vracejí opět bylinky, zareagovala obec Chlumany na Prachaticku. Zanedbaný sad proměnila v květinovou a bylinkovou zahradu – zkráceně KyBy zahradu. Bylinky z Chluman se staly nedílnou součástí chlumanských trhů. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky: Bylinky z Chluman

Vložit na svůj web

79. díl: Na co spotřebuje Klára Hájková z Turnerovy chaty na břehu řeky Vydry 120 kilogramů sušených hub? Inu proto, že z nich hostům vaří polévku, kterou certifikační komise Regionální rozvojové agentury Šumava v obci Stachy ochutnala a udělila jí certifikát Šumava – originální produkt. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky: Houbová polévka

Vložit na svůj web

80. díl: Džem nebo marmeláda se podomácku vyráběly odjakživa. V dnešní době se bohužel stává, že průmyslově vyrobený džem označený třeba jako borůvkový, je převážně z jablek a obsahuje velké množství cukru a dochucovadel. Takovou cestou se rozhodně nevydal Jaroslav Zelinger z Turnerovy chaty v Povydří.
 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky: Džem z lesního ovoce

Vložit na svůj web

81. díl: Jedním z čerstvých držitelů certifikátu je Jan Papaj. Reportér Václav Malina se za ním vypravil do Slupečné u Lipna, aby se dozvěděl více o sběratelských retro pohlednicích. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky: Retropohlednice Šumavy

Vložit na svůj web

82. díl: Certifikační komise, která rozhoduje o udělení regionální značky Šumava originální produkt v úterý 9. října 2012 ocenila ručně vinuté skleněné korálky a šumavské berušky. Pro ně získala značku šumavského originálního produktu Alena Kyrálová ze Sušice. 

 

Seznamte se s pravými šumavskými výrobky: Skleněné korálky a šumavské berušky

Vložit na svůj web

Autor:  Václav Malina

Nové články v rubrice

 • Cesty za teplem

  V roce 2014 připravujeme už druhý cyklus pořadu Cesty za teplem. Podruhé se tak spolu s odborníkem Vítem Peškem rozjedeme tam, kde lidé vymysleli a používají nápadité systémy vytápění z obnovitelných zdrojů energie.

   
 •  FotogalerieAudio

  Společné dědictví

  Redaktor Filip Černý vyrazil spolu s památkářem Romanem Lavičkou po církevních památkách, které mají své dvojníky.

   
 • Mezi nebem a zemí (astronomie)

  Astronomie není nuda! S naším cyklem Mezi nebem a zemí se můžete pondělí co pondělí vydat na objevitelskou výpravu ke hvězdám.

   
Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Majdalena
  ulice Lannova třída, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, stavební práce, Od 19.03.2018 07:00 Do 31.05.2018 23:59, úplná uzavírka ulice Lannova tř. mezi kříženími s ul. Štítného a Chelčického ...
  ulice Doubravická, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, stavební práce, Od 19.03.2018 07:00 Do 24.03.2018 23:59, úplná uzavírka ulice Doubravická, mezi ul. Ke Studánce a Střížovská. Uložení ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace