Před 160 lety zastřelili u Jeleních vrchů posledního šumavského medvěda

Kamenný pomníček na místě, kde byl zastřelen poslední šumavský medvěd v roce 1856 - Foto: Richard Ramba

Kamenný pomníček na místě, kde byl zastřelen poslední šumavský medvěd v roce 1856Foto: Richard Ramba

V pondělí 14. listopadu je tomu 160 let od okamžiku, kdy v tehdejším želnavském revíru na Prachaticku u Jeleních vrchů zastřelili posledního šumavského medvěda, přesněji řečeno medvědici. Lovu se v roce 1856 zúčastnilo více než sto lidí. Ránu, která drama ukončila, vypálil místní lesník Johann Jungwirth.

Událost dnes připomíná kamenný pomníček. „Když vycházíme z Ovesné, tak pomník je až za Jeleními vrchy. Od nich je to zhruba kilometr a půl a od hlavní trasy medvědí stezky je to asi třicet metrů,“ popisuje strážce Národního parku Šumava Richard Ramba. 

Pomník je asi metr vysoký. „Tato část medvědí stezky, která vede kolem pomníku, se i v zimě udržuje jako běžkařská trasa. Rolbou se tu tvoří stopa, takže můžete k pomníku krásně na běžkách,“ dodává. 

Přímo za posledním šumavským medvědem se můžete vydat do Hluboké nad Vltavou. Vypreparovanou medvědici mají v pobočce Národního zemědělského muzea Ohrada. „Ačkoli v několika českých muzeích můžete vidět posledního českého medvěda, ten autentický je tady u nás,“ ujišťuje ředitel Martin Slaba u vitríny s chlupáčem a s kulovnicí, která ukončila jeho život. 

 

Po stopách posledního medvěda se vydal Václav Malina

Vložit na svůj web

„Je to historicky podložené. Ta medvědice se dlouhou dobu pohybovala sama na pomezí Čech, Bavorska a Rakouska. Lesníci o ní věděli, a protože se báli, aby nebyla ulovena pytláky nebo aby nepošla, tak na ni v roce 1856 zorganizovali hon. Čekalo se na první sníh a na druhý pokus se skutečně podařilo medvědici ulovit,“ říká. 

Událost prý byla docela dramatická. „Nejprve dva muži před medvědicí utekli, teprve až mladý lesník Johann Jungwirth ji zastřelil. Do konce života si jej za to lidé velmi považovali,“ připomíná Martin Slaba. 

Vypreparovanou medvědici mají v Národním zemědělském muzeu Ohrada u Hluboké nad Vltavou - Foto: Václav Malina

Vypreparovanou medvědici mají v Národním zemědělském muzeu Ohrada u Hluboké nad VltavouFoto: Václav Malina

Medvědice poté byla s velkou slávou převezena na Hlubokou. „Na horním zámku byla večer při loučích pořádána taková slavnost a potom první správce tohoto muzea Václav Špatný medvědici vypreparoval. Zůstala zde na Ohradě, protože tehdy už muzeum fungovalo,“ vysvětluje Martin Slaba. 

Medvědici i kulovnici si lidé mohou dodnes prohlédnout ve vitríně. „Ten preparát je dobrý, netrpí. Jedinou zvláštností je to, že jsem si vždycky myslel, že má původní krásnou barvu, ale není to pravda. Nedávno jsem se ve starých novinách dočetl, že v 60. letech byla v nějaké továrně v Ústí nad Labem medvědice přebarvena, takže teď má vlastně přeliv,“ prozrazuje ředitel muzea. I díky přelivu ale vypadá poslední šumavská medvědice velmi zachovale. 

Autor:  Václav Malina
Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Strážný
  Od 18.3.2018 18:15 do 20:20; na silnici 1467 u obce Hvozdec okres České Budějovice; nehoda; OA x srna.
  Od 18.3.2018 16:30 do 18:35; na silnici 14326 u obce Homole okres České Budějovice; nehoda; 2x OA, bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace