Sáňky nesloužily jen k zimním radovánkám, jízda na nich mohla být i osudná

Ilustrační foto - Foto: Anna Kottová

Ilustrační fotoFoto: Anna Kottová

Sáně nesloužily v minulosti jen k zimním radovánkám. Dřevorubci na horách si bez nich zimu nedokázali představit. Několik historických sání je k vidění i v loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou.

„Sáně se dělí na čtyři základní druhy podle regionu, kde se sáňkovalo. Byly sáně krkonošské, šumavské, jesenické a beskydské,“ vysvětluje ředitel Národního zemědělského muzea Ohrada Martin Slaba v depozitáři, kde jsou staré sáně uskladněné. 

Jsou zde třeba i velké sáně, jejichž přední část sahá téměř do pasu. „Sáně můžeme také rozdělit na ruční, to znamená, že lidé jezdili ze svahu dolů, a potom na těžší sáně, které tahal dobytek. Bylo to kvůli šíři kopyt, dobytek lépe chodil po sněhu. Právě šumavské sáně sahaly do pasu, tomuto typu se říkalo prášilské,“ doplňuje Martin Slaba. 

 

Staré sáně si v muzeu prohlédla Jitka Cibulová Vokatá

Vložit na svůj web

Jízda na velkých saních bývala opravdu velmi nebezpečná. Sáňkaři brzdili nohama, ale také měli vleky za sáně. „Byly to balíky dřeva, které se táhly za sáněmi, a tím se redukovala rychlost. Potom byla ještě třetí možnost, že sáňkaři mohli používat nějaký sochor, kterým drhli do země,“ vysvětluje ředitel muzea. 

Podle něj existuje mnoho důkazů o tom, že přeprava dřeva na saních končila někdy velmi tragicky. „Na Šumavě se dochovalo mnoho pomníčků. Byl zdokumentován jeden, kde je popsáno úmrtí čtrnáctiletého chlapce, který zahynul při sáňkování dříví. Musíme si také uvědomit, že když se tehdy někomu stal nějaký úraz, mohlo trvat i celý den, než toho nešťastného sáňkaře dopravili k doktorovi,“ říká. 

Krkonošští dřevaři rychle pochopili, že sáně nemusí sloužit jenom k přepravě dřeva. Když jejich práci pozorovali turisté, chtěli se na sáních také svézt, a tak jim to dřevaři za drobnou úplatu umožnili. Pravděpodobně tak vznikly základy sportovního sáňkování. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 16.12.2017 01:40 do 02:40; na silnici 143 u obce Chroboly okres Prachatice; nehoda; havárie OA bez zranění.
  místní komunikace, v katastru obce Strakonice, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 17.12.2017 08:00 Do 17.12.2017 20:00, úplná uzavírka místní komunikace v ulici Velké náměstí ve Strakonicích, v úseku od křižovatky ...
  silnice III/15716, Kaplice, okr. Český Krumlov, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 16.12.2017 12:00 Do 16.12.2017 23:00, "Krampus schow Kaplice 2017", Vydal: Městský úřad Kaplice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace