Archeologové zkoumají pravěké mohyly u Plavu, kde se začne stavět dálnice

Archeologové zkoumají pravěké mohyly u Plavu na Českobudějovicku. Na místě se začne stavět dálnice D3 - Foto: Václav Malina

Archeologové zkoumají pravěké mohyly u Plavu na Českobudějovicku. Na místě se začne stavět dálnice D3Foto: Václav Malina

Záchranný archeologický výzkum předchází výstavbě dálnice D3 u obce Plav na Českobudějovicku. Odborníci z Jihočeského muzea a Jihočeské univerzity tu zkoumají mohyly z doby bronzové a už vyvracejí názory, že pohřebiště zničily vykopávky v 19. století.

„Stojíme na okraji mohyly, kterou označujeme jako mohylu číslo čtyři. Je to jedna z největších v celé lokalitě a je stejně jako všechny ostatní postižená v 19. století výkopem do středu. Jak se ale zdá, ten výkop nezničil úplně všechno,“ ukazuje archeolog Ondřej Chvojka. 

Vidět je poměrně dobře zachovaný vnější kamenný obvodový věnec, který obepíná mohylu a zároveň drží vlastní násep. Archeologové se samozřejmě podívají i dovnitř. „My to musíme celé prozkoumat, protože pak se tu začne bagrovat a další možnost už nebude,“ říká Ondřej Chvojka. 

S odkrýváním terénu pomáhá desítka studentů. Archeologové už vyzvedli první nálezy. „Našli jsme zatím kromě vlastních mohylových náspů dva kostrové hroby. Ty obsahovaly keramické amfory a máme zde velké množství keramických zlomků,“ upřesňuje Ondřej Chvojka. 

 

Na pravěké pohřebiště se podíval Václav Malina

Vložit na svůj web

Ředitelství silnic a dálnic zaplatí za záchranný archeologický výzkum 2 miliony 600 tisíc korun. Potrvá do konce roku. 

Plánovanou výstavbu dálnice D3 nijak neohrozí. „Teď stojíme v samotné trase dálnice D3 v úseku Hodějovice - Dolní Třebonín. Po archeologickém průzkumu bude následovat odlesnění a kácení dřevin, zároveň poběží výběrové řízení na zhotovitele, kterému pak předáme staveniště,“ popsala ředitelka správy Ředitelství silnic a dálnic Vladimíra Hrušková. 

Podle harmonogramů má výstavba dálnice v tomto úseku začít příští rok a měla by trvat tři a půl roku. 

Archeologové zkoumají pravěké mohyly u Plavu na Českobudějovicku. Na místě se začne stavět dálnice D3 - Foto: Václav Malina

Autor:  Václav Malina
Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 19.10.2017 16:05 do 18:10; v ulici Janderova v obci Jindřichův Hradec; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  Od 19.10.2017 15:20 do 17:25; na silnici u obce Planá nad Lužnicí okres Tábor; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; havárie OA, lehké zranění.
  Od 19.10.2017 14:35 do 16:40; v ulici Trocnovská v obci České Budějovice; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; náraz OA do plotu, bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace