Kraj nechce úložiště ani rozšíření Temelína

Temelín

Temelín

Jihočeský kraj nesouhlasí s výstavbou úložiště vyhořelého paliva z Jaderné elektrárny Temelín (JETE). Negativní je jeho stanovisko i ohledně dostavby elektrárny o další dva bloky. Opětovně to zaznělo na jednání zástupců JETE s jihočeským hejtmanem Janem Zahradníkem. Podle Eduarda Sequense ze sdružení Calla ale současné zákony kraji moc možností zvrátit případnou stavbu nedávají. Změnit by to mohla novela atomového zákona, o níž bude koncem července rozhodovat Senát.

Jihočeský hejtman vidí potenciál kraje především v rozvoji turistického ruchu díky nedotčené přírodě a historickým památkám. Hlubinné úložiště ani dostavba elektrárny k němu podle něj nepatří. "Musím důrazně protestovat proti veškerým úvahám státu o dalším rozšíření Temelína i proti jakýmkoli návrhům možných lokalit pro trvalé hlubinné úložiště použitého jaderného paliva na území Jihočeského kraje," uvedl Zahradník. Krajský úřad může být podle Sequense zatím jen účastníkem správních řízení, poslední slovo ale nemá. Silnější je pak v územním plánování; s úložištěm a rozšířením Temelína proto schválený koncept územního plánu kraje nepočítá. "Jak jsou zkušenosti z jiných staveb, ne vždy pak ministerstva jdou proti vůli kraje. Pokud však stát bude chtít stavbu prosadit, tak ji nakonec skrze projednání na ministerstvech či vládě prosadí," uvedl Sequens. 

Zástupci temelínské elektrárny v čele s jejím ředitelem Miroslavem Vilímcem vedení kraje informovali především o projektu meziskladu jaderného paliva a o nadcházejícím veřejném projednávání studie vlivu stavby na životní prostředí, které se v Českých Budějovicích uskuteční 24. srpna. K výstavbě meziskladu v areálu elektrárny se samospráva kraje zatím nevyjadřovala. 

Autor:  čro čb,  ČTK
Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 25.2.2018 21:10 do 23:10; na silnici 34 u obce Nová Včelnice okres Jindřichův Hradec; asi 100 m před odbočkou na Dívčí Kopy ve směru na Kamenici; nehoda; 2x OA bez zranění, PČR na místě.
  silnice I/4 (ulice Pasovská), Vimperk, okr. Prachatice, omezení, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 12.03.2018 07:00 Do 21.04.2018 23:59, demolice objektů na pozemcích parc. č. 1507 a 1508, v době ...
  silnice I/3, Rzavá - Moraveč, okr. Tábor, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 06.03.2018 00:00 Do 29.06.2018 23:59, částečná uzavírka silnice I/3 vpravo ve směru jízdy Moraveč ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace