Geneticky modifikované plodiny podle vědců přinášejí hlavně pozitiva

Kukuřice - Foto: Jan Rosenauer

KukuřiceFoto: Jan Rosenauer

Česká Akademie věd podpoří pěstování geneticky modifikované kukuřice, případně i jiných plodin. Ve 12 let trvajícím výzkumu totiž nezjistila jejich nepříznivý vliv na životní prostředí. Vědci Biologického centra českobudějovické Akademie věd ČR proto představili takzvanou Bílou knihu o Geneticky modifikovaných plodinách.

Co si od ní vědci slibují popsal Českému rozhlasu docent Jindřich Bříza: "V Evropě je celková situace ohledně modifikovaných plodin velmi negativní a veřejné mínění je neustále přesvědčováno, že je to něco špatného. Naděláme si iluze, že vydáním Bílé knihy se okamžitě všechno zásadně změní, ale chceme dát jasný signál, jaká je situace z hlediska vědeckých argumentů. Chceme být prvním kamínkem, který nakonec spustí lavinu a přesvědčíme laickou veřejnost o tom, že geneticky modifikované plodiny přinášejí především pozitiva." 

Proti pěstování geneticky modifikovaných plodin jsou ekologové. Obávají se zejména zdravotních dopadů geneticky modifikovaných rostlin. Někteří odborníci si zase myslí, že by jejich pěstování způsobilo vznik vysoce odolných plevelů. Představitelé Akademie věd ČR ale tyto obavy odmítají s odkazem na mimořádný rozsah svého výzkumu. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 17.8.2017 11:15 do 14:20; v ulici Labská v obci České Budějovice , délka 50m; nehoda; neprůjezdný pruh, 2 havarovaná vozidla; DOD x OA bez zranění.
  Od 17.8.2017 10:45 do 12:50; na silnici v obci Lipno nad Vltavou okres Český Krumlov , délka 46m; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.
  D3, mezi km 62.5 a 75, ve směru České Budějovice, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 17.08.2017 09:55 Do 17.08.2017 14:30, Pozor!, Úklid vozovky, úklid odpadků ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace