Jihočeští středoškoláci Turecko v EU nechtějí

Evropská unie (Ilustrační foto). - Foto: Tiskový servis Evropské komise

Evropská unie (Ilustrační foto).Foto: Tiskový servis Evropské komise

Turecko se členem Evropské unie nestane. Toto ovšem není zpráva z Evropského parlamentu, ale rozhodnutí jihočeských středoškoláků. Ti k němu došli v rámci semináře k projektu Rozhoduj o Evropě, který se při svém celorepublikovém turné zastavil v jihočeské metropoli.

Jak vysvětlil člen realizačního týmu projektu Michael Murad, jeho cílem je podat studentům informace o Evropské unii zajímavou formou a zároveň jim umožnit na vlastní kůži poznat, jak evropská sedmadvacítka funguje: "Smyslem seminářů je přestavení projektu studentům a vysvětlení možnosti zapojení. Zároveň se snažíme, aby to nebyl jen suchý seminář a studenti měli možnost se aktivně účastnit, debatovat o aktuálních tématech Evropské unie." 

Vítězi středoškolského klání se stali zástupci českobudějovického gymnázia Jírovcova, kteří v parlamentu složeném z více jak stovky studentů z pěti středních škol z celého kraje prosadili zamítnutí žádosti Turecka o vstup do unie. 

Pavel Bláha a Vladislav Zibura, kteří se na okamžik stali ministry zahraničí Francie a Německa, vnímají seminář jako přínosný. "Prezentace se mi velmi líbila. Ukázala klady i tak trochu reálný průběh modelu. Zároveň jsme se dozvěděli nezbytně nutné základní informace," uvedl Pavel Bláha. "Je to zajímavý způsob, jak si osahat model Evropské unie a jak si vyzkoušet mluvu před řadou lidí. Zajímavým aspektem bylo také to, že na přípravu jsme měli několik málo minut a člověk si vyzkouší, jak je schopen jednat ve stresové situaci, kdy nemá čas si svůj názor zformovat a musí částečně improvizovat," dodal Vladislav Zibura. 

Své studenty do sálu krajského zastupitelstva přivedla i Milena Hejlová z jindřichohradecké Obchodní akademie a seminář zhodnotila slovy: "Bylo to zajímavé, trochu naivní a emocionální. Je vidět, že jsou mladí a ještě nemají zkušenosti. Ale ocenila jsem, že to bylo docela klidné, pro politiky by to mohlo být možná poučením." 

Regionální semináře Rozhoduj o Evropě jsou na programu během celého října, v listopadu se pak v Olomouci během dvou víkendů uskuteční závěrečné zasedání Evropského parlamentu, kterého se mohou účastnit školy z celé republiky. 

Autor:  Michaela Vrácovská
Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 17.3.2018 12:35 do 13:35; na silnici 1707 u obce Čestice okres Strakonice; nehoda; havarované vozidlo; havárie OA bez zranění.
  Od 16.3.2018 16:05 do 18.3.2018 17:05; na silnici 3 u obce Vitín okres České Budějovice; Pozor! Povrch vozovky ve špatném stavu; sjízdné se zvýšenou opatrností; výtluk o průměru cca. 1 m
  ulice Lannova třída, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, stavební práce, Od 19.03.2018 07:00 Do 31.05.2018 23:59, úplná uzavírka ulice Lannova tř. mezi kříženími s ul. Štítného a Chelčického ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace