Až třetina včel je letos ohrožená varoázou a virovými onemocněními

Krušlovský včelín - Foto:  krušlovský včelín

Krušlovský včelínFoto:  krušlovský včelín

Chovy včel v Česku ničí varroáza a virová onemocnění. Vinou kleštíka včelího, který způsobuje varoázu, často hynou tisíce včel.

„Odhaduji, že možná letos zemře až třetina včelstev,“ říká Miloslav Peroutka z Českého svazu včelařů. Svaz na nebezpečí zvýšeného výskytu varoázy chovatele upozorňoval už od loňského jara. 

Množení roztoče kleštíka včelího, který nemoc způsobuje, nahrála loňská velmi mírná zima, během níž včelstva chovala plody. V důsledku počasí byla navíc včelstva ve špatné kondici a oslabená. Ruku v ruce s varoázou jdou i virová onemocnění, protože roztoči šíří viry tím, že sají krev. 

Ztráty na včelstvech se mohou regionálně výrazně lišit. Obecně platí, že horší je situace v níže položených oblastech. 

Jak moc jsou včelstva ohoržená, bude jasné na přelomu února a března, až budou známy výsledky monitoringu Státní veterinární správy.
 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Dolní Dvořiště
  Od 22.1.2018 15:05 do 23.1.2018 15:10; na silnici 3 v obcích Bujanov a Dolní Dvořiště okres Český Krumlov , délka 2.3km; ledovka; v délce 1 km, zvýšená opatrnost, silné sněžení, stojící kamiony
  silnice I/4, v katastru obce Vimperk, okr. Prachatice, omezení, Od 19.01.2018 00:00 Do 11.01.2019 23:59, Úplné krátkodobé uzavírky v bezpečnostním okruhu lomu Sudslavice a lomu Výškovice pro provádění ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace