Cisterciáci po staletí vyráběli vlastní víno i pivo, připomíná výstava v klášteře Zlatá Koruna

Klášter Zlatá Koruna zdobí expozice ...Na zdraví!, jejíž součástí jsou i květinová aranžmá - Foto: Martin Pokorný

Klášter Zlatá Koruna zdobí expozice ...Na zdraví!, jejíž součástí jsou i květinová aranžmáFoto: Martin Pokorný

Udržet v současném převážně horkém letním počasí květinovou výzdobu v rozlehlých prostorách kláštera stojí dost práce. Květinová aranžmá, která jsou teď k vidění v klášteře Zlatá Koruna na Českokrumlovsku, proto mají na starosti dvě místní floristky.

Každé ráno musejí dvě hodiny běhat sem a tam, než všechny aranže pozalévají. „Dolévat voda se musí, takže chodíme s konvemi, lahvemi od piva, tím se nejlépe dolévá,“ říká Ludmila Harašová, která květinová aranžmá připravovala se svou sestrou. 

Všechny květiny floristky samy vypěstovaly. „Letos nám hrozně málo kvetly mečíky, ale zase v plné kráse jsou cínie. Skladba rostlin je jiná než loni. Byl to také adrenalin, doopravdy jsme měly strach, jestli to vůbec vykvete a jestli nám to kroupy nesklidí,“ dodává Ludmila Harašová. 

Při prohlídce květinových aranžmá na výstavě s podtitulem …Na zdraví! návštěvníci narazí také na vinné soudky. Ve stejné místnosti je i veliká dřevěná bedna plná lahví od vína. „Vidíme tu i takzvanou vedutu, tedy zobrazení zdejšího kláštera. A právě tady je krásně zobrazeno, že tady byly vinice a chmelnice,“ připomíná zástupce kastelánky Jan Bouček na hlavní prohlídkové trase. 

Při vstupu do křížové chodby kláštera Zlatá Koruna vítá nyní příchozí figurína se sklenkou vína v ruce. „Když přejdeme ještě kousek dál, tak tady na obraze nám už leží tak nějak opilý. Dál tu máme obraz s hospodskou rvačkou a opravdu tu máme takovou vytvořenou hospodu,“ dodává s úsměvem Jan Bouček. 

Květinová aranžmá budou v klášteře Zlatá Koruna k vidění ještě v neděli. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  ulice Na Příkopech, Blatná, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 24.03.2018 06:00 Do 24.03.2018 14:00, Úplná uzavírka ul. Na Příkopech z důvodu konání farmářských trhů. , Vydal: Městský úřad Blatná
  D3, mezi km 103.8 a 104, ve směru České Budějovice, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 21.03.2018 12:30 Do 21.03.2018 14:00, geodetické práce
  silnice I/24, v katastru obce Veselí nad Lužnicí, okr. Tábor, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 20.03.2018 08:00 Do 13.06.2018 23:59, Částečná uzavírku silnice I/24, z důvodu ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace