Cisterciáci po staletí vyráběli vlastní víno i pivo, připomíná výstava v klášteře Zlatá Koruna

Klášter Zlatá Koruna zdobí expozice ...Na zdraví!, jejíž součástí jsou i květinová aranžmá - Foto: Martin Pokorný

Klášter Zlatá Koruna zdobí expozice ...Na zdraví!, jejíž součástí jsou i květinová aranžmáFoto: Martin Pokorný

Udržet v současném převážně horkém letním počasí květinovou výzdobu v rozlehlých prostorách kláštera stojí dost práce. Květinová aranžmá, která jsou teď k vidění v klášteře Zlatá Koruna na Českokrumlovsku, proto mají na starosti dvě místní floristky.

Každé ráno musejí dvě hodiny běhat sem a tam, než všechny aranže pozalévají. „Dolévat voda se musí, takže chodíme s konvemi, lahvemi od piva, tím se nejlépe dolévá,“ říká Ludmila Harašová, která květinová aranžmá připravovala se svou sestrou. 

Všechny květiny floristky samy vypěstovaly. „Letos nám hrozně málo kvetly mečíky, ale zase v plné kráse jsou cínie. Skladba rostlin je jiná než loni. Byl to také adrenalin, doopravdy jsme měly strach, jestli to vůbec vykvete a jestli nám to kroupy nesklidí,“ dodává Ludmila Harašová. 

Při prohlídce květinových aranžmá na výstavě s podtitulem …Na zdraví! návštěvníci narazí také na vinné soudky. Ve stejné místnosti je i veliká dřevěná bedna plná lahví od vína. „Vidíme tu i takzvanou vedutu, tedy zobrazení zdejšího kláštera. A právě tady je krásně zobrazeno, že tady byly vinice a chmelnice,“ připomíná zástupce kastelánky Jan Bouček na hlavní prohlídkové trase. 

Při vstupu do křížové chodby kláštera Zlatá Koruna vítá nyní příchozí figurína se sklenkou vína v ruce. „Když přejdeme ještě kousek dál, tak tady na obraze nám už leží tak nějak opilý. Dál tu máme obraz s hospodskou rvačkou a opravdu tu máme takovou vytvořenou hospodu,“ dodává s úsměvem Jan Bouček. 

Květinová aranžmá budou v klášteře Zlatá Koruna k vidění ještě v neděli. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 19.8.2017 05:25 do 20.8.2017 20:00; na silnici 14415 na vjezdu do obce Vlachovo Březí okres Prachatice , délka 3.3km; Objízdná trasa Chlumany - Pěčnov - Žárovná - Kosmo - Lštění - Radhostice; vozovka ...
  místní komunikace, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.08.2017 07:00 Do 25.08.2017 23:59, oprava povrchu ulice U Hvízdala u křižovatky s ulicí Husova tř., ...
  ulice Antala Staška, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 21.08.2017 07:00 Do 27.08.2017 23:59, Stavební úpravy vodovodu v silnici III/00354 Lidická tř. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace