Desetitisíce tropických mravenců okupují jeden z budějovických domů

Mravenec tapinoma melanocephalum se z tropů do Evropy dostává díky lidem. Často si ho přivezou jako nechtěný suvenýr z dovolené - Foto: P. Klimeš a J. Okrouhlík 2015, European Journal of Entomology 112: 705-712

Mravenec tapinoma melanocephalum se z tropů do Evropy dostává díky lidem. Často si ho přivezou jako nechtěný suvenýr z dovolenéFoto: P. Klimeš a J. Okrouhlík 2015, European Journal of Entomology 112: 705-712

Obyvatelé jednoho domu v Českých Budějovicích uzavřeli spojenectví s jihočeskými entomology. Důvodem je společný boj proti tropickým mravencům. Lidé se je snaží vystrnadit ze svých domácností už několik let. Zatím marně.

„Mravenci se nám objevovali v koupelně,“ ukazuje Eva Michlová. To, že má doma tropický druh mravence tapinoma, ji docela překvapilo a zaskočilo. 

„Během posledních tří let jsme tu měli deratizační firmu, ale na mravence to nemělo žádný účinek. Proto jsme byli rádi, když nás oslovila Akademie věd a nabídla řešení. Obyvatelé ze všech vchodů teď ve stejnou dobu dají do bytů malé krabičky s přípravkem, aby účinná látka působila všude a ničila hnízda,“ pokračuje Eva Michlová. 

Ona sama pokládá krabičky v kuchyni a v koupelně. V bytě je bude mít měsíc. Velkým poradcem byl obyvatelům entomolog Petr Klimeš z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích, který se zajímá o druhy tropických mravenců. 

 

Stopu tropických mravenců v Českých Budějovicích sledovala Jitka Cibulová Vokatá

Vložit na svůj web

„Jedná se o mravence rodu tapinoma, kterému se někdy říká mravenec duch. Je maličký, bezbarvý, hrozně rychle běhá. Někdy si lidé myslí, že je to spíš nějaká muška, ale mohou opravdu dělat problémy v kuchyni, kontaminovat potraviny,“ vysvětluje. 

Nájemníkům v domě dal nejprve malé krabičky s potravou pro mravence, aby zjistil, kolik mravenců v domácnostech vůbec žije. „Například v jednom bytě se našlo na jedné návnadě asi 600 jedinců a dokonce i jedna královna. Problém je, že v některém bytě může být mravenců mnoho a jinde zase málo, takže musí opravdu ten přípravek používat všichni najednou,“ dodává entomolog. 

Petr Klimeš se výzkumu mravenců rodu tapinoma věnoval na Papui-Nové Guiney. Jejich cesty z tropů do Evropy bývají podle něj mnohdy kuriózní. „Je zdokumentován třeba případ, kdy byl mravenec dovezen do Holandska ve fotbalové botě. Často se mohou mravenci vyskytovat v karanténách na letištích nebo si je lidé přivezou s potravinami z dovolené,“ říká. 

Lidé v budějovických bytech bojují proti tropickým mravencům už tři roky. Eva Michlová se svými sousedy doufá, že tento boj díky spolupráci s vědci konečně vyhrají. 

Mravenec tapinoma melanocephalum - Foto: P. Klimeš a J. Okrouhlík 2015, European Journal of Entomology 112: 705-712

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 13.12.2017 11:35 do 12:35; na silnici 34 u obce Štěpánovice okres České Budějovice; dopravní problém; probíhá vyprošťování OA z příkopu.
  Od 13.12.2017 10:05 do 12:00; v ulici Soběslavská v obci Tábor; nehoda; 2x OA, bez zranění, na místo PČR.
  místní komunikace, Velké náměstí, v katastru obce Strakonice, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 13.12.2017 17:45 Do 13.12.2017 18:30, Úplná uzavírka místní komunikace Velké náměstí ve Strakonicích, v místě ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace