Dobrovolně chodí za seniory do domova důchodců. Dává mi to strašně moc, říká

Anna Voleníková chodí za seniory do budějovického domova jednou týdně. Povídá si s nimi o tom, co se děje venku, jak vypadá město nebo jim čte noviny - Foto: Andrea Zahradníková

Anna Voleníková chodí za seniory do budějovického domova jednou týdně. Povídá si s nimi o tom, co se děje venku, jak vypadá město nebo jim čte novinyFoto: Andrea Zahradníková

Mohli by jít do kina, na nákupy nebo jen tak ležet na gauči. Ale místo toho vyrazí za seniory do domova důchodců. I když mají dobrovolníci čas třeba jen hodinu nebo dvě týdně, pomůžou tady víc, než jakékoli léky.

Senioři jsou šťastní za každou návštěvu, často jsou totiž upoutaní na lůžko a sami si ani nepřečtou noviny. Dobrovolníci jsou tak vítanými společníky. Patří mezi ně i pětadvacetiletá Anna Voleníková, která pravidelně chodí do Domova důchodců Máj v Českých Budějovicích. 

„Občas je to hodně těžké, hlavně ze začátku, když člověk toho klienta ještě tolik nezná. Po pár návštěvách se ale vytvoří takový osobnější vztah,“ říká dobrovolnice. 

Studentka přírodovědy začala seniory navštěvovat z vlastní iniciativy. „Bydlela jsem nedaleko domova důchodců, chodila okolo a říkala si, že dobrovolnictví u dětí je celkem časté, ale ke starším lidem nikdo moc nechodí. Tak jsem si našla organizaci ADRA, která sem dobrovolníky posílá,“ vzpomíná. 

S klientem si povídá o tom, co se děje venku, jak vypadá město nebo mu čte noviny. Podobně funguje v Domově důchodců Máj dalších asi dvacet lidí. „Hlavně dělají společníky, povídají si s klienty, přináší informace zvenku,“ popisuje sociální pracovník Jaroslav Plášil. 

 

S dobrovolnicí se do domova důchodců vypravila i Romana Lehmannová

Vložit na svůj web

 

Nahrazuje mi rodinu a můžu jí říct, co chci. I taková jsou slova důchodce, za kterým chodí dobrovolnice

Vložit na svůj web

I když vše dělají zdarma, odměna je podle Anny Voleníkové velká. „Člověku to přináší strašně moc, to se ani nedá popsat. Starší lidé mají hrozně zajímavé příběhy a takovou životní moudrost. Dává mi to hodně zkušeností a také témat k přemýšlení,“ říká. 

Za návštěvy dobrovolníků jsou vděční i samotní klienti, například pan Josef. „Pomáhají mi, nahrazují mi rodinu. Chodí za mnou jednou za týden, hlavně si povídáme a strávíme spolu tři hodiny. S dobrovolnicí můžu říct všechno,“ vypráví. 

Za organizaci ADRA dobrovolníky koordinuje Zdena Chmelová. Navštěvovat seniory podle ní chtějí například studenti, které do domova důchodců přivedla školní praxe, ale i další zájemci. „Měli jsme například dobrovolnici, která byla sama v důchodovém věku. Překvapivé je, že se hlásí i mladí muži kolem 35 let, říkají, že už dostali od života hodně a teď také chtějí dávat,“ popisuje. 

Kromě ADRY koordinuje dobrovolníky například Diecézní charita, Salesiánské středisko nebo Jihočeská univerzita, ze které dochází na praxe několik set studentů. 

Pan Josef je jedním ze seniorů, jehož navštěvují dobrovolníci. Pochvaluje si to - Foto: Andrea Zahradníková

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  ulice Lannova třída, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, stavební práce, Od 19.03.2018 07:00 Do 31.05.2018 23:59, úplná uzavírka ulice Lannova tř. mezi kříženími s ul. Štítného a Chelčického ...
  ulice Doubravická, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, stavební práce, Od 19.03.2018 07:00 Do 24.03.2018 23:59, úplná uzavírka ulice Doubravická, mezi ul. Ke Studánce a Střížovská. Uložení ...
  silnice I/4 (ulice Písecká), Strakonice, okr. Strakonice, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 20.03.2018 08:00 Do 16.06.2018 23:59, částečná uzavírka silnice I/4 ul. Písecká, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace